27˚
İstanbul
27˚
hafif yağmur
Nem %48
Rüzgar 7.68 /s
Pazartesi
27˚/20˚
Salı
27˚/20˚
Çarşamba
25˚/19˚
Perşembe
26˚/18˚
29 Mayıs 2022 Pazar
2021-11-16 23:00:07

Türkiye’den Azerbaycan’a jet destek

Azerbaycan ile Ermenistan sınırında gerginlik yeniden tırmanınca Ermeni tarafı Rusya'dan yardım istemek zorunda kaldı. Çatışmaların sona ermesinin ardından Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ile telefon görüşmesi gerçekleştiren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye'nin her zaman Azerbaycan'ın yanında olduğunu belirtti.

Türkiye’den Azerbaycan’a jet destek
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

 

Azerbaycan ile Ermenistan arasında çatışmalar yeniden başladı. Karabağ savaşından sonra bir kez daha darbe yiyen Ermenistan ordusu çareyi Rusya'dan yardım istemekte buldu. Rusya ve Ermenistan tarafından yapılan açıklamalarda çatışmaların durduğu, sınırda ateşkesin sağlandığı duyuruldu.

TÜRKİYE'DEN AZERBAYCAN'A DESTEK

Yaşanan gerilimin ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov telefonda görüşerek gelişmeleri değerlendirdi. 

Hasanov, Akar'a sınırda yaşanan gerginlikle ilgili bilgi verdi, Ermenistan'ın provokasyonunun kararlılıkla engellendiğini belirtti. Akar da her zaman olduğu gibi bugün de Türkiye'nin Azerbaycan'ın yanında olduğunu kaydetti.

Ermenistan ordusu sınırda bazı yüksek yerleri ele geçirerek daha elverişli mevziler elde etmek amacıyla yerel saatle 11.00'de Laçın ve Kelbecer istikametinde operasyon başlatmıştı. Saldırıda 2 Azerbaycan askeri yaralanmıştı.

Azerbaycan ordusu da aynı istikamette operasyon başlatmış, saldırı düzenleyen Ermeni askerleri silahsızlandırılarak gözaltına alınmıştı.

RUSYA: ÇATIŞMALAR DURDU

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Azerbaycan ve Ermenistan’ın, sınırlarındaki durumu istikrara kavuşturmaya yönelik adımlar attığı belirtildi. Açıklamada, “Şu anda Karakilise’de çatışmalar durdu, durum normale döndü ve kontrol altında” denildi.

Ermenistan Savunma Bakanlığı da yaptığı açıklamada, “Rusya’nın ara buluculuğuyla, saat 17.30 itibarıyla Azerbaycan-Ermenistan sınırında ateşkes ilan edilmiştir.” ifadesine yer verildi.

Öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile Azerbaycan-Ermenistan sınırında yaşanan gerginliği ele aldı. Kremlin’den yapılan yazılı açıklamada, “İki lider, temasları sürdürme konusunda anlaştı.” ifadesi kullanıldı.

Etiketler