26˚
İstanbul
26˚
hafif yağmur
Nem %58
Rüzgar 4.57 /s
Cumartesi
26˚/19˚
Pazar
29˚/20˚
Pazartesi
27˚/21˚
Salı
27˚/20˚
27 Mayıs 2022 Cuma
2022-05-14 11:56:53 | Son Güncelleme : 2022-05-14 12:07:17

Kolombiya'da 'tarihi' gelişme: 'Yardımlı intihara' onay çıktı!

Kolombiya'da 'tarihi' gelişme olarak adlandırılan ve bir süredir Anayasa Mahkemesinde tartışılan tedavisi olanaksız hastalar için 'yardımlı intihara' onay çıktı.

Kolombiya'da 'tarihi' gelişme: 'Yardımlı intihara' onay çıktı!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kolombiya’da Anayasa Mahkemesi, tedavisi olanaksız hastalar için "yardımlı intihara" izin verilmesini onayladı. Ülkede "tarihi" olarak adlandırılan bu gelişme, Anayasa Mahkemesinde tartışılan kararla 6 "lehte", 3 "aleyhte" oyla kabul edildi. Yasa kapsamında, hastaya ciddi bedensel bir yaralanma veya tedavisi mümkün olmayan bir hastalık teşhisi konulduğunda, "doktorların vereceği kararla yaşamına son verebileceği" belirtildi.

PROSEDÜR YASALLAŞTI

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, “Bazı insanlar ötenaziyi tercih edebilir. Diğer durumlarda ise insanlar kendi yaşamlarına son vermeyi (yardımlı intihar) tercih eder ve bunu yaparken de yardım alır. Bunun güvenli ve refakatle olması için prosedür yasallaştı." ifadesine yer verdi.

Büyük tartışmalara yol açan yasa, bazı çevrelerce hastanın yoğun fiziksel ve dayanılmaz zihinsel acılar çekmesi nedeniyle desteklenirken, karşı çıkanlar ise bu yolla intiharların artacağını savunuyor.

Sağlık Bakanlığı ise yasanın Anayasa Mahkemesinden önce Kongrede tartışılması gerektiğini belirtiyor.

Etiketler