22˚
İstanbul
22˚
parçalı bulutlu
Nem %44
Rüzgar 4.41 /s
Salı
23˚/16˚
Çarşamba
22˚/12˚
Perşembe
18˚/11˚
Cuma
20˚/12˚
16 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-21 10:33:07

Rekoru kırdı! 19 yaşındaki Zara Rutherford dünyanın çevresini uçakla turladı

Dünya, 19 yaşındaki İngiliz-Belçikalı pilot Zara Rutherford’ı konuşuyor. Rutherford, hafif uçakla tek başına dünyanın çevresini dolaşmayı başaran en genç kadın oldu.

Rekoru kırdı! 19 yaşındaki Zara Rutherford dünyanın çevresini uçakla turladı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

İngiliz-Belçikalı 19 yaşındaki pilot Zara Rutherford, hafif uçakla tek başına dünyanın çevresini dolaştı. Kötü hava koşulları yüzünden turunu iki ay gecikmeli tamamlayan Rutherford'ı Belçika'nın Kortrijk-Wevelgem havaalanına inişinde ailesi ve gazeteciler karşıladı. Rutherford, bu başarısıyla dünyanın çevresinin uçakla turlayan en genç kadın pilot oldu. 

EN ZOR KISMI SİBİRYA'YI GEÇMEKTİ 

 41 gün Rusya'da, bir ay Alaska'da mahsur kalan Rutherford, inişinde kendisini karşılayanlara "gerçekten çok çılgıncaydı, daha tam olarak algılayamadım" ifadelerini kullandı. Genç kadın, 51 bin kilometrelik turu yapmaya karar verdiği için çok mutlu olduğunu söyledi.

"En zoru, Sibirya üzerinden uçmaktı, hava çok soğuktu, motor arızalansaydı, bana ulaşmaları saatler sürerdi, sağ kalamazdım herhalde" dedi. Rutherford, çılgın bir şey yapmak isteyenlere "fırsatınız varsa, hiç durmayın" tavsiyesinde bulundu. Genç kadın 18 Ağustos'da başlayan Dünya turu sırasında beş kıtada 60'dan yerde durdu. 

Tek başına uçakla dünyanın çevresini dolaşan en genç kadın unvanı, daha önce Amerikalı pilot Shaesta Waiz'e aitti. Waiz 2017'te bu turu yaptığında 30 yaşındaydı.

Etiketler