• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  98041
 • down
  USD
  5.8333
 • down
  EURO
  6.4951
 • down
  GBP
  7.5394
 • down
  Altın
  279.061
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 27.03.2015 - 15:05 Yorum : 0

E-devlet şifre alma ve giriş - e-Devlet sorgulama işlemleri için tıkla

E-devlet sistemine internet üzerinden giriş nasıl yapılır, Bu uygulama ile hangi bilgiler sorgulanır ve hangi belgelere ulaşılabilir, E-Devlet sistemi ile pek çok kamu işlemlerimizi yapabilmekteyiz. turkiye.gov.tr adresine giriş işlemleri ve şifre ile ilgili bilgiler haberimizde.

E-devlet şifre alma ve giriş - e-Devlet sorgulama işlemleri için tıkla

E-devlet sistemine internet üzerinden giriş nasıl yapılır? Bu uygulama ile hangi bilgiler sorgulanır ve hangi belgelere ulaşılabilir? turkiye.gov.tr adresine giriş işlemleri ve şifre ile ilgili bilgiler haberimizde.
E-devlet siteminin sunduğu birçok hizmetten yararlanmak artık çok basit. Öncelikle yapmanız derekn bazı işlemler var. Eğer bir e-Devlet şifresine sahip iseniz yapmanız gereken turkiye.gov.tr adresine girerek sağ üst taraftaki sisteme giriş kısmını tıklamanız yeterli olacak ve sorgulamalarınızı yapabileceksiniz.
Ancak bir e-Devlet şifreniz yok ise yapmanız gereken bir PTT şubesine gitmek ve e-Devlet sistemine girebilmek için şifre almak olacak. Bunun için sadece 2 lira ücret ödeyeceksiniz.
İnternet uygulaması olan kurumlar ve kuruluşlar tek bir uygulama altında toplanarak e-devlet sistemi kurulmuştur. Devlete bağlı çoğu kurum ve kuruluşun internet uygulamaları bu sistem altında toplanmıştır. E-Devlet sistemine giriş yaparak bütün kurum ve kuruluşların internet uygulamalarına toplu bir şekilde internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Devlet bu sistemi kurarken vatandaşların devlet dairelerinde olan işlerini internet üzerinden yapmalarını amaçlamıştır. Bu sistem ile birlikte vatandaşlar internet üzerinden online olarak işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. Böylelikle devlet dairelerinde oluşan sıra ve kuyruklar azalmıştır. Bu sistem ile birlikte devlet ve vatandaş arasındaki ilişki artmıştır. Vatandaşlara bu sistemdeki rahatlığı fark edince yapabileceği bütün işlemleri internet üzerinden yapmaktadır.

E-DEVLET   (Bu linke tıklayın)

E-Devlet sisteminde Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakanlık ve bütün bakanlıkların internet uygulamaları bulunmaktadır. Bu sistem ile bu bakanlıklar hakkında bilgi alabilirsiniz ve bazı işlemlerinizi internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Milli eğitim Bakanlığından Milli Eğitimin yaptığı sınav tarihlerini sınav sonuçlarını, sağlık Bakanlığından aile hekim bilgisi sorgulama, Adalet Bakanlığından adli sicil kaydı sorgulama, mahkeme dava dosyası sorgulama işlemleri gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Sistemi açtığınızda sistemin ana sayfasında toplam 3 bölüm bulunmaktadır. Kurumlar ve kuruluşlar bu bölümlerde toplanmışlardır. E-Hizmetler bölümünde sisteme kayıtlı bütün kurum ve kuruluşların internet uygulamalarının bulunduğu bölümdür. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra sisteme kayıtlı olan kurum ve kuruluşları bularak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Hizmetler bölümünde Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, PTT gibi kurumlar ve kuruluşlar bulunmaktadır. E-Hizmetler bölümünde Meteoroloji Genel Müdürlüğünden 3 günlük Hava Tahmini, Sosyal Güvenlik Kurumundan SGK hizmet dökümü, SGK borç sorgulama, emekli aylık bilgisi, Gelir İdaresi Başkanlığından vergi borcu sorgulama, Emniyet Genel Müdürlüğünden trafik cezası sorgulama, araç sorgulama gibi işlemlerin hepsini gerçekleştirebilirsiniz. Sistemde yer alan kamu kurumları bölümünde bütün bakanlıklara ulaşabilirsiniz. Sistemde yer alan bir başka bölüm ise belediyeler bölümüdür. Belediyeler bölümünde sisteme kayıtlı bütün belediyeler bulunmaktadır. Şu an bütün belediyeler sisteme kayıtlı olmasa da zamanla kayıtlı belediye sayısı artacaktır. Bu bölümlerin en alt tarafında iletişim merkezi diye bir bölüm bulunmaktadır. Bu bölümde sistem ile ilgili sorunlarınız veya şikayetlerinizi mesaj olarak sisteme gönderebilirsiniz. E-Devlet ana sayfasında bir de sık kullanılan hizmetler bölümü bulunmaktadır. Bu bölümde sistemde genellikle kullanılan hizmetlerin kısa bir yoldan ulaşılabileceği hizmetler bulunmaktadır. SGK hizmet dökümü belgesi, araç sorgulama, 3 günlük hava durumu gibi işlemler bu bölümde bulunmaktadır. Bu işlemlerin hepsini gerçekleştirebilmeniz için sisteme giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra bu saydığımız işlemlerin hepsini yapabiliriz. Sisteme giriş yapabilmenin 4 farklı yolu vardır. Vatandaşlar daha kolay bir giriş sistemi olduğu için genellikle E-Devlet şifresi ile olan giriş yolunu kullanmaktadır.

Ana sayfada sağ üst tarafta bulunan sisteme giriş linkini tıkladıktan sonra vatandaş kimlik doğrulama sayfasında 4 farklı giriş seçeneği bulunacaktır. Bu seçeneklerden bir tanesini seçerek sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vatandaş kimlik doğrulama sistemi sayfasını açtığımız zaman ilk olarak E-Devlet şifresi ile giriş yolu açılacaktır. Bu giriş yolundan sisteme giriş yapabilmek için sisteme T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi girilmelidir. Bu işlemlerin ardından sisteme giriş yapabilirsiniz. E-Devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden şifrenizi alabilirsiniz. PTT şubelerinden şifrenizi alabilmek için T.C. kimlik numaranızı bulunduğu nüfus cüzdanınız ile istediğiniz PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında şifrenize sahip olabilirsiniz. Şifrenize sahip olduktan sonra sisteme T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi girilerek sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vatandaş kimlik doğrulama sayfasında bir başka giriş yolu mobil imza seçeneğidir. Mobil imza seçeneği ile giriş yapmak için kullandığınız mobil hattın mobil imza uygulamasını desteklemesi gereklidir. Hattınız mobil imza uygulamasını destekliyor ve vatandaşın hattınıza kayıtlı mobil imzanın var ise bu giriş yolu ile girişinizi yapabilirsiniz. Sisteme T.C. kimlik numarası ve GSM numaranızı yazdıktan sonra cep telefonu operatörünüzü seçtikten sonra sisteme giriş işlemine devam edebilirsiniz. Elektronik imza seçeneği ile giriş seçeneğinde şahsınıza ait elektronik imza kartınız ile elektronik imza kart okuyucunuz bulunmalıdır. İmza kartınızı akıllı kart okuyucusuna takarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş seçiminizi yaptıktan sonra kart tipinizi de seçtikten sonra giriş işlemine devam edebilirsiniz.
E-devlet siteminin sunduğu birçok hizmetten yararlanmak artık çok basit. Öncelikle yapmanız derekn bazı işlemler var. Eğer bir e-Devlet şifresine sahip iseniz yapmanız gereken turkiye.gov.tr adresine girerek sağ üst taraftaki sisteme giriş kısmını tıklamanız yeterli olacak ve sorgulamalarınızı yapabileceksiniz.
Ancak bir e-Devlet şifreniz yok ise yapmanız gereken bir PTT şubesine gitmek ve e-Devlet sistemine girebilmek için şifre almak olacak. Bunun için sadece 2 lira ücret ödeyeceksiniz.
E-devlet sistemine online olarak giriş yapmak için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz.
https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/gir
E-devlet sistemi ile hangi hizmetlerden yararlanır?
E-devlet kapısı ile neredeyse bütün devlet işleriyle ilgili sorgulamalar yapılmaktadır. Bunlardan bazılarını örnek vermek gerekir ise;
Adli sicil, mobil hat, mahkeme dava, ihale, poliçe, araç, vergi borcu, GSS başvuru, işletme durum, MEB sınav sonuç, askerlik, 4a hizmet dökümü, tapu gibi daha birçok sorgulama işlemini gerçekleştirebilir ve istediğiniz belgelere ulaşabilirsiniz.

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber