• Piyasalar
 • up
  BIST 100
  89553
 • up
  USD
  6.7005
 • up
  EURO
  7.2349
 • down
  GBP
  8.2463
 • up
  Altın
  351.015
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 14.10.2014 - 16:41 Yorum : 0

KPSS sonuçları açıklandı mı? - Ortaöğretim ve Önlisans KPSS sonuçları

27-28 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirilen Ortaöğretim ve Önlisans KPSS sınav sonuçlarının bugün ÖSYM tarafından açıklanacağı tahmin ediliyor.

KPSS sonuçları açıklandı mı? - Ortaöğretim ve Önlisans KPSS sonuçları

27-28 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirilen Ortaöğretim ve Önlisans KPSS sınav sonuçlarının bugün ÖSYM tarafından açıklanacağı tahmin ediliyor. Kamu personeli seçme sınavı olarak da bilinen KPSS, kamu kurumlarında çalışacak personelleri belirlemek amacıyla yapılan bir sınavdır. KPSS kendi içinde bazı gruplara ayrılmaktadır. Çeşitli KPSS sınavları ile kamu kuruluşlarında çalışacak olan personeller belirlenmektedir. KPSS A-B ve C grubu gibi gruplandırmalar ile kamu personelleri belirlenmektedir. KPSS A grubu kadrolar meslek ile ilgili yönlendirmelerde bulunmaktadır.

Meslek dışında ilk defa kamu kuruluşuna başvuru yapmak isteyen kişiler B ve C kadrosuna göre sınıflandırılmaya tabii tutulmaktadır. KPSS’ de her birey girmiş olduğu düzeye göre farklı alanlardan sorular ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Ortaöğretim yani lise ve ön lisans düzeyinde sınava giren adaylara genel yetenek ve genel kültür soruları sorulmaktadır. Genel yetenek soruları Türkçe ve matematik konularını, genel kültür soruları ise tarih, coğrafya, vatandaşlık bilgisi ve güncel bilgilerden sorular sorulmaktadır. KPSS’ ye giren adaylara da bu derslerin yanında genellikle kendi mezun olduğu alanla ilgili bazı sorular da sorulmaktadır. Adayların cevapladıkları her teste göre farklı bir KPSS puan türü hesaplanmaktadır. Her yıl yapılan kamu personeli seçme sınavı bu yılda 27 Eylül ve 28 Eylülde 2 oturumda yapılmıştır. 27 Eylülde yapılan KPSS ön lisans düzeyindeki kişiler için, 28 Eylülde yapılan KPSS ise orta öğretim düzeyindeki kişiler için yapılmıştır. 2 günde toplam olarak 1 buçuk milyonun üzerinde aday KPSS’ ye girmiştir. Birbirine benzeyen bu sınavlarda 120 soruya 180 dakika gibi bir süre verilmektedir. Hafta sonu yapılan KPSS sonuçlarının 6 Ekim’de açıklanması beklenmekteydi. 10 Ekimde açıklanması beklenen KPSS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı büyük bir merak konusu olmaktadır. Yazımızın devamında vereceğimiz linke tıklayarak KPSS sonuçlarına hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. KPSS ön lisans ve ortaöğretim sonuçlarına adaylar ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden ulaşabilmektedirler. Adaylar sınav sonuçlarını T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile kolayca öğrenebilmektedirler. Sınav sonuç belgelerinin adaylara gönderilmemesi nedeniyle sınava giren kişiler internet üzerinden sınav sonuçlarına ulaşabileceklerdir. İnternet üzerinden belli olan sonuç bilgilerinde adayların her teste vermiş olduğu doğru ve yanlış cevap sayısı ve KPSS’ den almış olduğu puanlar bulunmaktadır.
KPSS SINAV SONUÇLARININ DUYURULMASI
Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır. Bu sınava katılan adayların öğrenim düzeylerine uygun ilgili yılın KPSS puanları yanında, öğrenim düzeylerine uygun KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları da hesaplanacaktır. Adayların KPSS puanları KPSS kılavuzunda yer alan “Değerlendirme” maddesinde belirtildiği şekilde hesaplanacaktır. Bu sınava katılacak adaylar için öğrenim düzeylerine göre hesaplanacak olan KPSSP122, KPSSP123, KPSSP124 puanları, KPSS sonuç bilgileri içinde yer almayacak, DHBT sonuç bilgileri içinde yer alacaktır. 

 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber