Tarih : 18.06.2021 - 08:50 Yorum : 0

18 milyon öğrenci için dijital karne zamanı

Koronavirüs önlemleri çerçevesinde uzaktan eğitim alan milyonlarca öğrencinin dijital karneleri bugün erişime açıldı.

18 milyon öğrenci için dijital karne zamanı

Koronavirüs salgını nedeniyle milyonlarca öğrenci uzaktan eğitim gördü. Okulların uzaktan eğitimi programının yanı sıra TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak öğrencilere destek verildi. İlkokul ortaokul ve lise kademesindeki yaklaşık 18 milyon öğrencinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı karneleri, bugünden itibaren e-Okul'dan erişime açıldı.

BASKILI KARNELER 2 TEMMUZ’DA

Talep edenlere basılı karne, başarı belgeleri ve mezuniyet diploması 2 Temmuz'dan itibaren okul müdürlüklerince verilebilecek. Karnelerin dijital ortamda erişime açılmasının ardından, 2 Temmuz'a kadar okullarda öğrencilerin ihtiyaçlarına göre etkinlikler gerçekleştirilecek. Liselerde ise sorumluluk ve mazeret sınavları 2 Temmuz'a kadar tamamlanacak, ayrıca destekleme ve yetiştirme kursları ile 12. sınıflara yönelik rehberlik faaliyetlerine devam edilecek.

TELAFİ EĞİTİMLERİ NE ZAMAN?

Daha sonra 1,5 yılı kapsayan Ulusal Destekleme Programı'nın (UDEP) yaz tatili bölümü olan "Telafide Ben de Varım" programı uygulanacak. 21 Haziran-2 Temmuz arasında başvuru yapılabilecek telafi eğitimi programı, 5 Temmuz-31 Ağustos arasında düzenlenecek. Programın detaylı bilgilerine "https://telafidebendevarim.meb.gov.tr" adresinden erişilebilecek

Ziya Selçuk telafi eğitiminin ayrıntılarını açıkladı Ziya Selçuk telafi eğitiminin ayrıntılarını açıkladı Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda telafi eğitiminin ayrıntılarını maddeler halinde duyurdu.

OKUL ÖNCESİ YAZ OKULLARI

Eylülde ilkokula başlayacak olmasına rağmen okul öncesi eğitimden yararlanamamış çocukların hazır bulunuş düzeyini artırmak ve ilkokula akranlarıyla eşit şartlarda başlamalarını sağlamak amacıyla okul öncesinde yaz okulları açılacak. Okul öncesi eğitimde, velilerin tam gün çocuk kulübü talepleri ise açılacak çocuk kulüpleriyle karşılanabilecek. Yaz okulu ve çocuk kulüpleri, karneler verildikten sonraki hafta başlamak üzere açılabilecek.

OKUMA YAZMA TARAMASI

Program kapsamında, 1'den 2'ye geçen öğrenciler için okuma yazma taraması başlatılacak, bu taramaların sonuçlarına göre, ihtiyacı tespit edilen öğrencilere ek ders ve ek materyal desteği sağlanacak. Ayrıca 3 ve 4. sınıf öğrencileri İlkokullarda Yetiştirme Programı (İYEP) uygulaması ile desteklenecek. Destekleme programı için 1-8. sınıf öğrencilerine yönelik hazırlanan çalışma kitapları ve 1-4. sınıf öğrencilerine tamamlayıcı çalışma yaprakları eylül ayında ücretsiz dağıtılacak.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber