Tarih : 21.12.2017 - 16:48 Yorum : 0

2017 ALES sınav sonuçları açıklandı | ALES Sonuçları açıklandı mı? | SINAV SONUÇLARI SORGULAMA

2017 ALES sonuçları açıklandı mı? Adaylar heyecan ve merakla bekliyor. ALES ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarih verdi. ALES sınav sonuçları için geri sayım başladı.

2017 ALES sınav sonuçları açıklandı | ALES Sonuçları açıklandı mı? | SINAV SONUÇLARI SORGULAMA

Adaylar heyecan ve merakla bekliyor. 2017 ALES sonuçları açıklandı mı? ALES ne zaman açıklanacak? ÖSYM tarih verdi. ALES sınav sonuçları için geri sayım başladı. ALES sınav sonuçları için beklenen açıklama geldi ve ÖSYM ALES sınav sonuç tarihini açıkladı. Sınava katılan öğrencilerin büyük bir merakla beklediği Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuç tarihi belli oldu. İşte ALES sınav sonuç tarihi ile ilgili tüm merak edilenler burada.
ALES sonuçları için tarih bilgisi geldi. Adaylar, ÖSYM’nin (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) ana sayfası üzerinde yer alan duyurular bölümünden bilgilendirildi. Yayımlanan duyuruya göre, 19 Kasım Pazar günü gerçekleştirilen ALES’in sonuçları bu hafta içerisinde açıklanacak. Adaylar, kişisel bilgileri ile sonuçları görüntüleyebilecek. Peki ALES sonuçları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

2017 ALES SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ALES sınavına giren adaylar, ÖSYM'nin kendi takviminde yayınladığı ALES sınav sonuç tarihini tüm öğrenciler tarafından öğrenildi. ÖSYM'nin yayınladığı ALES sınav sonuçlarının tarihi 21 Aralık 2017 Perşembe günü erişime açılacak.

ALES SINAV SONUCU NASIL ÖĞRENİLİR?

2017 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı Sonbahar Dönemi (ALES 2017) sonuçlarını adaylar ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr/ internet sitesinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

ALES SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

ALES GEÇERLİLİK SÜRESİ

Resmi Gazete'de yapılan yönetmelik değişikliği ile ALES’in geçerlilik süresi değişti. Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile Öğretim Görevlisi, Araştırma Görevlisi, Okutman ve Uzman kadrolarına başvurularda zorunlu şart olan ALES'in geçerlilik süresi halihazırda puanı olan adaylar için de 5 (beş) yıl olmuş oldu. ALES'in 3 yıl olan geçerlilik süresi 5 yıla uzatıldı. Başvurularda geçerlilik süresi içinde en yüksek ALES puanı kullanılabilecek.

2017 ALES SORULARI VE CEVAPLARINA NASIL ULAŞILIR?

19 Kasım 2017 tarihinde uygulanan 2017-ALES Sonbahar Dönemi Temel Soru Kitapçığına, sınava başvuran adayların sınav sorularını inceleyebilmeleri amacıyla ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden, sınava başvuran adaylar 10 gün süreyle ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile soruların tamamına erişebileceklerdir. Sorular, Temel Soru Kitapçığı dizilimindedir.

ALES SINAVI VE SONUÇLARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

ALES sınavına giren birçok kişinin de yakından takip ettiği gibi bu sınavın birçok konuda kişilere yardımcı olduğunu söylemek mümkündür. Farklı kurum ve kuruluşların ALES sınav sonuçlarına bakarak aday değerlendirdiği de bilinmektedir. Tezli ya da tezsiz bir şekilde yüksek lisans programına kayıt olabilmek, akademik bir kariyere başlayabilmek, araştırma görevlisi, öğretim üyesi, okutman ya da uzman gibi kadrolara açıktan ya da öğretim elemanı dışında kalan kadrolara nakil yolu ile atanabilmek adına kişilerin ALES sınavına girmeleri gerekmektedir.

Yüksek lisans yapmak isteyen kişilerin ALES puanı ile birlikte yapıldığı taktirde mülakat sonuçları, lisans diploma notu ve bununla birlikte kimi üniversitelerin bazı dönemlerde gerçekleştirmiş olduğu bilim sınavı gibi kriterlerin de aday tarafından yapılan başvuru sırasında karşılanmış olması gerekmektedir. Fakat bu tür kriterler sırasında en önemli olan kişi Yabancı Dil Sınavı ile birlikte Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı üzerinden alınan puanlardır. Bir yüksek lisans programına kayıt olmak isteyen üniversite mezunu bir adayın kriterler üzerinden en çok dikkat edecekleri seçenekler ALES ve YDS sınav puanlarıdır. Bununla birlikte yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyen kişilerin temel ihtiyaçlarının karşılanması adına ALES sonuçlarına bakıldığını ve bu nedenle bu konuda durumu olmayıp da yardım almak isteyen kişilerin de ALES sınav sonuçlarının iyi olması gerektiğini söyleyelim. Fakat bu bir zorunluluk olmadığı için kendi imkanlarınızla da temel ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yurt dışında ALES bir zorunluluk olmadığından dolayı yüksek lisans yapmak için yüksek lisans yapmak istediğiniz üniversitenin belirlemiş olduğu farklı kriterler üzerinden değerlendirilirsiniz.

ALES PUAN VE BAŞARI KISTASI NASIL ÇALIŞIR?


ALES sınav sonucunuza göre tezli yüksek lisans ve tezsiz yüksek lisans programlarına katılabiliyorsunuz. Bu programlara katılabilmek için, ALES’ten en az 55 puan almanız gerekiyor. Doktora programında eğitim almak, sanatta yeterlilik programlarına katılmak için almanız gereken azami puan ise 80. Tezli ve tezsiz yüksek programları için, başvurulan programın ve üniversitenin değişken özelliklerine göre, senatolarca yeni kararlar alınarak puanlar değiştirilebilir. Bu programların puanları senatolarca artırılabilir veya düşürülebilir. Peki akademik hayata atılmak ve bu yolda ilerleyebilmek için ALES sınavına katılıp başarı sağlamak neden zorunlu?

Bu sorunun cevabı 5538 sayılı kanun ve Ek madde 8’de saklı. Bu kanun ve maddeye göre, araştırma görevlisi, uzman, çevirici gibi kadrolara açıktan ve öğretim elemanı dışında kalan kadrolara naklen atanmak için, ÖSYM tarafından her sene düzenlenen ALES’e katılmak zorunlu. Birçok akademik eğitim programına başlamak ve bu programlarda başarılı olmak da iyi bir İngilizce diline hakimiyet seviyesi gerektiriyor. Bu nedenle ALES’le birlikte YDS sınavına girip başarılı olmak da akademik hayatta yer almak ve eğitime devam edebilmek için zorunlu.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber