23˚
İstanbul
23˚
hafif yağmur
Nem %46
Rüzgar 4.66 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
26˚/18˚
Cumartesi
26˚/17˚
Pazar
25˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2017-03-27 11:46:05

2017 YGS Puan Hesaplama robotu Ekranı TIKLA | YGS hesaplama nasıl yapılır BURADA

2017 YGS Puan Hesaplama robotu Ekranı Sınavın ardından öğrenciler tarafından aranmaya başlanacak. YGS Hesaplama nasıl yapılır haberimizden yararlanabilirsiniz. YGS sınavı milyonlarca adayın katılımıyla gerçekleşti. ÖSYM'den de YGS sınavı hakkında açıklama geldi, soru ve cevaplar açıklandı.

2017 YGS Puan Hesaplama robotu Ekranı TIKLA | YGS hesaplama nasıl yapılır BURADA
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

YGS puan hesaplama robotu sayfamıza hoş geldiniz. 2017 YGS puan hesaplamayı doğru ve yanlışları girerek öğrenebilirsiniz. En doğru hesaplama yapan YGS puan hesaplama ekranı burada. Uzmanlar 2017 YGS’de çıkan soruları yorumladı. Sınavın belirleyicisinin matematik olacağını söyleyen eğitimciler, geometri soru sayılarının değişmesinin öğrencileri zorlayan unsurlar olduğunu belirttiler. Türkçe’de ise kolay soruların yer aldığını ifade etti. 

YGS sonuçları açıklandı - TIKLA ÖĞREN

2 milyona yakın öğrencinin girdiği ÖSYM tarafından 2017 yılında yapılan YGS sonuçları açıklandı. Merakla beklenen Yüksek öğretime Geçiş Sınav sonucu Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayınlandı. YGS sonuç belgesi adaylara gönderilmeyecek. Adaylar, YGS sonuçlarını, TC. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin (https://sonuc.osym.gov.tr) internet adresinden öğrenebilecek .Sonuçlar 28 Mart 2017 tarihi itibarıyla açıklandı.

ÖSYM LYS BARAJ PUANINI BELİRLEDİ

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi 12 Mart pazar günü itibariyle düzenlenen YGS baraj puanı ile ilgili açıklama yaptı.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS’lere başvurabilecek. 180 puanın altında kalan öğrenciler Lisans Yerleştirme sınavına girmeye hak kazanamayacak ve sadece YGS puanı üzerinden alım yapan bölümleri tercih edebilecekler.

LYS BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

YS’lere başvurular,4-17 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılacak. LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacak.

LYS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Ödeme İşlemleri:Başvurusunu bir Başvuru Merkezinden yapan adaylar, 3,00 TL Başvuru Hizmeti Ücreti ödeyeceklerdir. Adayın girmek istediği her bir LYS için geçen yıl 35,00 TL ödenmişti. (Farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi için, adayların 2017-LYS’lerin tamamında sınava girmeleri önerilmektedir.)

2017 LYS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK

LYS-1: Lisans Yerleştirme Sınavı-1 (Matematik) Tarihi, Saati ve Süresi : 11 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 135 dakika

LYS-2: Lisans Yerleştirme Sınavı-2 (Fen Bilimleri) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS-3: Lisans Yerleştirme Sınavı- 3 (Edebiyat-Coğrafya) Tarihi, Saati ve Süresi : 18 Haziran 2017 (Pazar), 10.00, 120 dakika

LYS-4: Lisans Yerleştirme Sınavı-4 (Sosyal Bilimler) Tarihi, Saati ve Süresi : 10 Haziran 2017 (Cumartesi), 10.00, 135 dakika

LYS-5: Lisans Yerleştirme Sınavı-5 (Yabancı Dil) Tarihi, Saati ve Süresi : 17 Haziran 2017 (Pazar), 14.30, 120 dakika

2017 YGS PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ

YGS PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

YGS sınavında verilen 4 yanlış cevap 1 doğru cevabın yok sayılmasına neden oluyor. Yani YGS sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Sınavda Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri derslerinden sorular soruluyor. Bu testlerden alınan puanların ortalaması hesaplanıp bu sayede de standart sapması bulunuyor. Elde edilen ortalama ve standart sapma kullanılarak ortalama 50, standart sapma 10 puan olarak değerlendiriliyor. Bunun sonucunda da standart puan hesaplanıyor.

ÖSYM tarafından üniversite tercihi yapacak adayların YGS, LYS puanları ve AOBP toplamı ile öğrencilerin üniversite taban puanları oluşacak. 12 Mart 2017 günü yapılan YGS için öğrencilerin meraklı bekleyişi devam ediyor. Peki YGS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte detaylar...

2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM'nin yayınlamış olduğu sınav takvimine göre, 28 Mart 2017 günü YGS sonuçları açıklanacak.

YGS puan türü ile tercih yapacak öğrenciler için bu tarih oldukça önemli. Çünkü adaylar elde ettikleri puanlarına göre, tercih döneminde tercih işlemlerini gerçekleştirecek.

YGS puan hesaplama

YGS'de doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak adayın ilgili testten almış olduğu ham puan bulunacak. Yani her dört yanlış için bir doğru cevap düşülecek.

Ardından son sınıfta okumakta olan tüm adayların ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacak.

Bu ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacak. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak. Daha sonra hesaplanan standart puanlar ve ÖSYS kılavuzu Tablo 1'deki ağırlıklar kullanılarak adayların Ağırlıklı YGS puanları (AYGS) hesaplanacak.

AYGS puanlarından her biri kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5 ve YGS-6 puanları oluşturulacaktır. AYGS puanları YGS puanlarına dönüştürülürken ilgili testlerin her birinden 5 ham puan alan adayların 150 YGS puanı, 8 ham puan alan adayların da 180 YGS puanı almaları sağlanacak.

YGS puan hesaplama robotu ekranı sınavın ardından öğrenciler tarafından aranmaya başlanacak. YGS hesaplama nasıl yapılır haberimizden yararlanabilirsiniz. YGS sınavı milyonlarca adayın katılımıyla gerçekleşti. ÖSYM'den de YGS sınavı hakkında açıklama geldi, soru ve cevaplar açıklandı.

YGS Puan Hesaplama robotu Ekranı Sınavın ardından öğrenciler tarafından aranmaya başlanacak. YGS Hesaplama nasıl yapılır haberimizden yararlanabilirsiniz. YGS sınavı milyonlarca adayın katılımıyla gerçekleşti. ÖSYM'den de YGS sınavı hakkında açıklama geldi, soru ve cevaplar açıklandı.

Etiketler