Tarih : 09.07.2021 - 10:51 Yorum : 0

AÖL 3. dönem sınav sonuçları sorgulama: AÖL 3. dönem sınav sonuçları açıklandı mı?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği Açık Öğretim Lisesi (AÖL) 3. dönem sınavları 3 – 7 Temmuz tarihleri arasında sona erdi. Peki, AÖL 3. dönem sınav sonuçları ne zaman açıklanır?

AÖL 3. dönem sınav sonuçları sorgulama: AÖL 3. dönem sınav sonuçları açıklandı mı?

Lise eğitimine açıktan devam eden öğrenciler, 3 Temmuz’da başlayan AÖL 3. Dönem sınavlarını 7 Temmuz saat 23.59’a kadar tamamladı. Söz konusu sınavların sona ermesiyle öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yapacağı açıklamaları yakından takip ediyor. Online ortamda gerçekleştirilen AÖL 3. dönem sınavlarının sonuçları merak ediliyor. Sınava giren öğrenciler, AÖL 3. dönem sınav sonuç sorgulama ekranını araştırıyor.

AÖL 3. DÖNEM SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) AÖL 3. dönem sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihe ilişkin henüz resmi bir açıklama yapmadı. Ancak AÖL’nin yaptığı açıklamaya göre sınav sorularına ve uygulamasına ilişkin itirazların, AÖL sınavlarının sona ermesiyle başlayacağını belirtmişti. Söz konusu sınavlara itirazlar, 8-12 Temmuz tarihleri arasında alınacak. İtiraz sürecinin tamamlanmasının ardından sonuçlar, belli olacak. Dolayısıyla 2021 AÖL 3. dönem sınav sonuçlarının 13-16 Temmuz tarihleri arasında açıklanacağı tahmin ediliyor.

AÖL 3. dönem sınav sonuçları sorgulama ekranı için tıklayın.

AÖL PUAN HESAPLAMA 2021 NASIL YAPILIR?

Sınavlarda, öğrencinin sınava katılacağı her dersten çoktan seçmeli 4 (dört) seçenekli 20 soru yöneltiliyor. Her doğru cevabın puan değeri 5 (beş) olarak sayılır. Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez.

Değerlendirme her ders için ayrı olmak üzere 100 (yüz) tam puan üzerinden yapılacak. Doğru cevaplar dikkate alınırken her soru eşit puan ağırlığına sahip olacak. Başarı puanı hesaplamasında; [Puan = (Doğru Sayısı / Soru Sayısı) x 100] formülü kullanılmaktadır. Sınav sonuçlarında öğrencilerin doğru-yanlış cevap sayısına ilişkin veri duyurulmayacaktır.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi hâlinde soru/sorular iptal edilmeyecektir. Soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecek.

Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması halinde iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle değerlendirme yapılacak.

SINAVIN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMAR NELER?

Öğrencilerin sınavı bazı durumlarda geçersiz sayılmaktadır. AÖL sınavlarının geçersiz sayılacağı durumlar şu şekilde;

1. Başvuru şartlarını taşımadığı hâlde sınava girilmiş olması.

2. Öğrencinin yerine başkasının sınava girmesi ya da öğrencinin başkası adına soruları cevaplaması, öğrencinin sınavı teknik hilelerle (ekran karartma, ekran kilitleme vb.) duraklatması ya da sınavın güvenliğini ve akışını etkileyecek herhangi bir eylemde bulunması veya öğrencinin sınav sırasında ekran dışına çıkmış olması durumunda sınavı geçersiz sayılacaktır.

3. Sınav kurallarının ihlal edildiği takdirde sınav geçersiz sayılır.

4. Öğrencinin, aynı eğitim öğretim yılı ve dönemi için daha önce yapılan sınavlara katılmış olması durumlarında sınavı geçersiz sayılır.

AÖL MEZUNİYET KREDİSİ 2021

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin 170 krediyle mezun olabileceklerini duyurdu. Bakan Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Açık Öğretim Lisesinde okuyan öğrencilerin azmini ve hayallerini bildiklerini belirtti.

Bakan Selçuk, açıklamasının devamında öğrencileri mezuniyet hedeflerine bir adım daha yaklaştırmak için yeni bir karar aldıklarını açıklayarak mezuniyet için gerekli olan krediyi 170 olarak belirlediklerini duyurdu. Bundan önce Açık Öğretim Liselerinde mezuniyet için alınması gereken kredi 192 idi.

AÖL MEZUNİYET ŞARTLARI NELER?

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde;

1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri,

2. Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri,

3. Ortak derslerin tamamını başarması ya da muaf olması gerekir.

Türk Dili ve Edebiyatı dersinde muafiyet bulunmamaktadır. Türk Dili ve Edebiyatı dersi başarılması zorunlu ortak bir ders sayılır. Bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamamaktadır.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber