22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %49
Rüzgar 5.02 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
25˚/18˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2022-01-17 11:37:48

Devamsızlık kaç gün? 5 gün devamsızlık yapan takdir, teşekkür alamıyor mu? e-Okul devamsızlık öğrenme ekranı!

“Devamsızlık kaç gün?” sorusu, 2021-2022 eğitim öğretim yılının ilk yarısının son günlerine doğru en çok sorulan sorular arasında yerini aldı. Öğrenciler devamsızlıklarını öğrenmek ve takdir teşekkür belgelerini alabilme durumlarını sorgulamak için hangi yöntemleri izleyeceklerini araştırmaya başladı. Karne heyecanı devam ederken, Mill eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sağlanmakta olan e-okul sistemi üzerinden notlarını ve devamsızlıklarını öğrenmek isteyen öğrenciler, bilgilere ne zaman ulaşacağını da merak ediyor. İnternet üzerinden yapılan araştırmalarda, “Devamsızlık kaç gün olursa belge alınmaz?”, “5 gün devamsızlık yapan takdir, teşekkür alamıyor mu?”, “e-Okul devamsızlık öğrenme ekranı nasıl açılır?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Devamsızlık kaç gün? 5 gün devamsızlık yapan takdir, teşekkür alamıyor mu? e-Okul devamsızlık öğrenme ekranı!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

2021-2022 eğitim öğretim yılının ilk yarısının sonuna yaklaştığımız bugünlerde öğrencilerin gündeminde devamsızlıklarının ve ders notlarının Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sunulmaktaolan e-Okul sistemine ne zaman girileceği var. Notları ve devamsızlıklarını öğrenmek isteyen öğrenciler, internet üzerinden yoğun bir araştırma yapmaya başladı. Devamsızlığın takdir ve teşekkür belgelerini etkileyip etkilemediği, e-Okul sisteminden devamsızlık bilgilerinin nasıl sorgulandığı, devamsızlık hakkının kaç gün olduğu en sık araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki devamsızlık kaç gün? 5 gün devamsızlık yapan takdir, teşekkür alamıyor mu? e-Okul devamsızlık öğrenme ekranına nasıl ulaşılır? İşte detaylar...

DEVAMSIZLIK HAKKI KAÇ GÜN?

Devamsızlık hakkı, bulunduğunuz eğitim öğretim seviyesine göre farklılık göstermektedir. Ortaokul seviyesindeki bir öğrenci, 20 günden fazla devamsızlık yaptıysa okulu geçebilmek için Şube Öğretmenler Kurulu’ndan geçer oy alması gerekmektedir. Kuruldan çıkan kararla okulu geçebilir ya da sınıf tekrarı yapmak durumunda kalabilirsiniz. Lise seviyesindeki bir öğrenci için ise devamsızlık hakkı 10 gündür. Fakat özürlü devamsızlık hakkı 20 gün olarak belirlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliği, lise öğrencileri için özürlü ve özürsüz toplamda 30 gün devamsızlık hakkı tanımaktadır. Bu sürenin aşılması durumunda ise öğrenci, sınıf tekrarı yapmak durumundadır.

Öğrenciler, üniversite hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde ya da tam teşekküllü hastanelerde kontrol kayıtlı sürekli tedavi altında ya da organ naklini zorunlu kılan hastalıklardan birini yaşıyor olanlar için devamsızlık süresi 10 gün olarak belirlenmiştir. Aynı hak, emniyet, asayiş ve sosyal hizmet birimlerinden resmi rapor almaları durumunda koruma ve bakım altına alınanlar ve tutuklu öğrenciler için de geçerlidir. 10 gün olarak belirlenen bu hakla birlikte toplamda 60 günün geçilmemesi gerekmektedir. Tam zamanlı kaynaştırma ve bütünleştirme yolu ile eğitimlerine devam etmekte olan özel eğitim öğrencileri ve özel eğitim meslek lisesi öğrencileri için devamsızlık süresi ise 20 günü geçmemek şartıyla toplam 70 gün devamsızlık hakkı belirlenmiştir.

e-OKUL NOT VE DEVAMSIZLIK GİRİŞİ NE ZAMAN KAPANACAK?

Karne gününün yaklaştığı bugünlerde Veli Bilgilendirme Sistemi (VBS) not ve devamsızlık girişinin ne zaman kapanacağı da merak edilen konular arasında yerini aldı. Öğretmenlerin yazılı sınav notlarını okuduğu tarihe göre belirlenmekte olan bu tarih, her okul için farklı olacaktır. Fakat not girişleri, karnelerin dağıtılacağı günden yani 21 Ocak tarihinden birkaç gün önce kapatılacağı beklenmektedir.

Bakım ve onarım süreçleri dışında kesintisiz olarak hizmet vermekte olan e-Okul sistemi, dönem sonlarında yaşanmakta olan yoğunluk nedeniyle bazı dönemlerde aksaklıklar yaşayabilmektedir. Bu gibi aksamalar, e-Okul sisteminin kapatıldığı şeklinde yorumlansa da sistem karne döneminde öğrencilerin erişimine açık olmaya devam etmektedir.

5 GÜN DEVAMSIZLIK YAPAN TAKDİR TEŞEKKÜR ALAMIYOR MU?

Geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımlamış olduğu yönetmelik değişikliği sonucunda takdir ve teşekkür belgelerini de kapsayan ödül sistemi değiştirilmiş oldu. Bu değişiklik kapsamında 5 gün devamsızlık yapmış olan bir öğrenci, takdir ve teşekkür belgesi alma imkanını kaybedecek. Geç gelme süreci, birinci ders saati için belirlenmiş olan süre ile sınırlı sayılmakta. Fakat beş kere geç kalan bir öğrenci için devamsızlık yarım günden sayılmaktadır. Bu süre dışında gerçekleşen geç gelmeler ise devamsızlık olarak sayılmaktadır. Bu kapsamda öğrencinin başarı puanı takdir ya da teşekkür belgesi almak için yeterli bile olsa devamsızlığı 5 günden fazla ise bu belgeleri almaya hak kazanamamaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre;

Okul Öğrenci ve Disiplin Kurulu, derslerdeki gayret ve başarıyla üstünlük göstermiş olan, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmemiş, tüm derslerinde başarı sağlamış, dönem puanı ağırlık ortalaması 70,00 tam puandan aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

  • 70,00-84,99 arasındakiler teşekkür belgesi,
  • 85,00 ve daha yukarı olanlar takdir belgesi,
  • Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün dönemlerinde takdir belgesi almış olanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirilmektedir.
  • Devamsızlık süresi 10 günü ve toplamda 30 günü aşmış olan öğrenciler ise ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılmış olacak. Bu kapsamda devamsızlık süresi özürsüz 10 günü ve toplamda 30 günü aşmış olan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılacak ve durumları ise yazılı olarak velilerine bildirilecek.
Etiketler