18˚
İstanbul
18˚
açık
Nem %43
Rüzgar 6.36 /s
Cumartesi
22˚/13˚
Pazar
24˚/16˚
Pazartesi
22˚/16˚
Salı
22˚/14˚
20 Mayıs 2022 Cuma
2021-06-13 12:35:12

DGS sınav giriş belgesi sorgulama | DGS sınav giriş yerleri ne zaman?

Ön lisans düzeyinden Lisans düzeyine geçmek isteyen öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girecek. DGS için son başvuru gününün de sona ermesiyle adaylar, sınav giriş belgelerinin açıklanacağı tarihi araştırıyor. Sınava girecek adaylar, DGS sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak, DGS sınav giriş belgesi sorgulama, DGS ne zaman? gibi soruların cevaplarını arıyor. DGS sınav giriş belgesine ilişkin detayları derledik.

DGS sınav giriş belgesi sorgulama | DGS sınav giriş yerleri ne zaman?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Üniversitede ön lisans bölümlerinde öğrenim gören öğrenciler, bölümlerini 4 yıllığa tamamlamak için DGS sınavına girecekler.

ÖSYM’nin yayımladığı 2021 sınav takviminde 10 gün süren DGS başvuru sürecinde başvurularını yapamayan adaylar için geç başvuru tarihi belirlendi. ÖSYM’nin uyguladığı DGS başvuru süreci 21 Mayıs – 31 Mayıs tarihleri arasında tamamlandı. Geç başvuru tarihi ise 8 Haziran’da sona erdi.

DGS’nin 10 günlük başvuru sürecinde adaylar başvuru ücreti olarak 150 TL ödeme yaptılar. 10 günlük süre içerisinde başvurularını yapamayan adaylar, geç başvuru tarihinde (8 Haziran) 225 TL olarak belirlenen zamlı ücreti ödedi.

DGS 2021 sınavı, 11 Temmuz 2021 tarihi saat 10.15’te başlayacak. Söz konusu sınavdan istediği puanı elde eden adaylar, tercih işlemlerini yapacak. Tercih sonuçlarının açıklanmasıyla istediği okulu kazanan adaylar, üniversitelerin lisans bölümüne (4 yıllık) devam edecek.

DGS’YE KİMLER GİREBİLİR, KİMLER GİREMEZ?

Lisans bölümlerine dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olma şartı aranır.

O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki bütün mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvuru yapabilir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denklik belgesi kabul edilen adaylar da Dikey Geçiş Sınavı DGS'ye başvurabilir.

DGS 2021 NASIL YAPILACAK? 2021 DGS’DE DEĞİŞİKLİK VAR MI?

DGS’ye girecek adaylara sayısal ve sözel bölümden oluşan bir yetenek testi uygulanacak. 120 soru bulunan sınav için 180 dakika (3 saat) süre tanınacak. Sınavda uygulanacak test, lisans öğrenimindeki başarıda etkili olan sayısal ve sözel içerikli akıl yürütme (muhakeme) becerilerinin ölçülmesini amaçlanır. Test soruları, farklı alanlardan gelen yükseköğretim kurumu mezunlarının cevaplayabilecekleri nitelikte olacak. Sınav testi, çoktan seçmeli sorulardan oluşacak.

Adayların, sınav günü saat 10.00’a kadar sınav binalarına girmeleri gerekir. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına kabul edilmeyecek. Sınav evrakı dağıtıldıktan sonra adayların, sınavın cevaplama süresinin ilk 110 dakikası tamamlanmadan ve sınavın son 15 dakikası içinde sınav salonunu terk etmeleri yasaktır.

ADAYLARIN SINAVA GİRERKEN YANINDA BULUNDURMASI GEREKENLER

2021 DGS sınava giriş belgesi; Adaylar bu belgelerini, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin sitesinden ulaşabilecek.

Başvuru bilgilerini sisteme kaydeden ancak, sınav ücretini yatırmayan adaylar için Sınava Giriş Belgesi düzenlenmeyecek.

Fotoğraflı nüfus cüzdanı veya fotoğraflı geçerlilik süresi dolmamış pasaportun aslı;

Geçici Kimlik Belgesinde fotoğrafın olması gerekir. Geçici Kimlik Belgesinde fotoğrafı olmayan adaylar, sınava giremeyecekler.

DGS SINAV GİRİŞ BELGESİ SORGULAMA

ÖSYM’nin açıklayacağı DGS sınav giriş belgesi sınavdan 10 gün önce yayımlanır. Dolayısıyla sınavın 11 Temmuz tarihinde yapılacağı düşünülürse DGS sınav yerlerinin 1 Temmuz’da açıklanacağı tahmin ediliyor.

Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzu için BURAYA tıklayın

Etiketler