22˚
İstanbul
22˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 3.98 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
23˚/14˚
Çarşamba
24˚/16˚
Perşembe
26˚/19˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-12-16 12:36:47

DHBT sınavı ne zaman yapılacak? KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi tarihi belli oldu mu?

“DHBT sınavı ne zaman yapılacak?” sorusu, KPSS Din Hizmetleri Alan bilgisi Testi tarihini merak eden adaylar tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer alıyor. ÖSYM tarafından yurt genelinde Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarına personel almak için gerçekleştirilmekte olan DHBT üzerine araştırma yapan adaylar, “DHBT sınavı ne zaman açıklanacak?”, “KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi tarihi belli oldu mu?” sorularına cevap aramaya başladı.

DHBT sınavı ne zaman yapılacak? KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi tarihi belli oldu mu?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın din hizmetlerinde görevlendirmek üzere sınava tabi tutulan vatandaşlar, katılım sağlayacakları KPSS DHBT’nin ne zaman yapılacağına dair araştırma yapmaya başladı. Sınava katılmayı düşünen vatandaşlar, sınav sonrası aldıkları puanlar ile atama şansı elde edecekler. Peki DHBT sınavı ne zaman yapılacak? KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi tarihi belli oldu mu? İşte detaylar…

DİN HİMZETLERİ ALAN BİLGİSİ TESTİ TARİHİ BELLİ OLDU MU?

Kamu Personeli Seçme Sınavı kapsamında gerçekleştirilmekte olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden vatandaşlar, sınav tarihinin ne zaman olacağına dair araştırmalarda bulunuyor. ÖSYM’nin 2022-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) için belirlemiş olduğu tarih 27 Kasım 2022 olarak biliniyor. Sınava girmek isteyen adaylar başvurularını 7-17 Ekim 2022 tarihleri arasında gerçekleştirmeleri gerekiyor.

DHBT SINAVI NEDİR?

DHBT, Diyanet İşler Başkanlığı’nda görev almak isteyen bireylerin sorumlu olduğu bir sınav olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi’nin kısaltmasıdır. KPSS genel kültür, genel yetenek sınvalarının yanı sıra girilmesi gereken bir sınav olan DHBT, yeterli puan alınması durumunda bireylere Diyanet İşleri Başkanlığı’nda herhangi bir birime atanma imkanı tanıyor.

DHBT NASIL BİR SINAVDIR?

KPSS başvuru koşulları ile diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen başvuru koşullarının sağlanması durumunda girilebilmekte olan DHBT, 60 dakika süren bir sınavdır. DHBT’ye katılacak olan lisans düzeyindeki adayların, ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunludur. DHBT ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacak olan adaylar ise KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans başvuru tarihlerinde başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Sınava katılacak olan adayların, öğrenim düzeylerine uygun olan KPSS’ye girmeleri ve puan hesaplanmasına yönelik koşulları karşılıyor olmaları gerekmektedir. Sınav başvuru ve uygulama bilgileri, KPSS kılavuzlarında yer almaktadır. Adayların kılavuzda belirtilen kurallara uyması ise zorunludur.
 

Etiketler