2022-08-06 06:22:49 | Son Güncelleme : 2022-08-06 06:43:56

Eğitimcilerden KPSS çağrısı: İptal yetmez, havuzun soruları değişsin

Hazır soru depreminin ardından iptal edilen KPSS'ye yönelik soruşturma sürüyor. Devlet Denetleme Kurulu müfettişleri ÖSYM’de tek tek çalışanların ifadesini aldı. Mali Suçları Araştırma Kurulu da devreye girdi. Şüpheli görülen yayınevinin çalışanları ile ÖSYM personelinin hesaplarındaki para akışının incelendiği öğrenildi. Soru havuzunu kimsenin görmemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, inceleme sırasında mahremiyetin kalktığını bu yüzden de KPSS’de sorulacak soruların sıfırdan hazırlanması gerektiği görüşünde. Eğitimciler “Havuz temizlenerek yeni bir sayfa açılmalı. Akademisyenlerden soru istenmeli. Aksi hâlde şaibe devam edecektir” dedi.

Eğitimcilerden KPSS çağrısı: İptal yetmez, havuzun soruları değişsin
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) soruların sızdırıldığı iddiaları üzerine devam eden soruşturma üçüncü günü geride bıraktı. Devlet Denetleme Kurulu (DDK) denetçileri ÖSYM Test Araştırma Merkezi çalışanların ifadelerine tek tek başvurdu. Denetçilerinin üzerinde yoğunlaştığı yer, akademisyenler tarafından hazırlanan ve bütün soruların toplandığı soru havuzu. “Kozmik oda” olarak adlandırılan merkez, Faraday kafesiyle kaplı, dış dünyadan tamamen izole edilmiş bir ortam. Sınav kitapçıkları burada hazırlanıyor, basılıyor ve paketleniyor. Merkezde yer alan bütün elektronik aletler şifreyle korunuyor. Dün DDK’nın denetim yaptığı yer soru havuzuydu. Kurum yetkililerden müfettişler bazı bilgiler aldı. Denetimler burada yoğunlaşıp, müfettişler gizli bölüme girdiği için ‘havuz içinde yer alan sorular ne olacak?’ tartışmaları başladı.

‘KOZMİK ODA’ YENİLENSİN

‘Sınavın iptal edilmesi kurum üzerinde ortaya atılan şaibeleri ortadan kaldırdı ve atılan adım yerinde bir karardı’ diyen eğitimciler bunun yeterli ama eksik olduğunu ifade ediyor. Yazılacak raporda bir adımın daha atılması gerektiğini ifade eden eğitimciler şunları söylüyor: Soru havuzuna gelen bütün sorular kesinlikle behemehâl çöpe atılmalı. DDK müfettişlerince incelenen sorular bu süreçte deşifre oldu. Kriptolu havuzu müfettişler de gördü. Kimsenin orayı görmemesi gerekir. Yeni bir sayfa açılarak orası da temizlenmeli. Ayrıca ÖSYM kayıtları da incelenmeli. İddialara konu olan soruları kim hazırladı açıklanmalı. O isimler ifşa edilirse aslında çarkın nasıl döndüğü de netleşir.

NE PLANLANIYOR?

Edininlen bilgilere göre incelemeler sonrası soru havuz sistemi yeniden gözden geçirilecek. Devlet Denetleme Kurulunun soruşturma sonuç raporunda soru havuzu için birkaç önerisi olduğu ve bunu da rapora not edeceği öğrenildi.

MASAK İNCELİYOR

KPSS tartışmaları sonrası Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) da devreye girdi. MASAK tarafından yayınevi çalışanları ile ÖSYM çalışanlarının hesaplarındaki para akışının incelendiği belirtildi. Yediiklim Yayınevinde eğitim alarak KPSS’ye giren öğrencilerin cevap anahtarların incelendiği öğrenildi. Aynı dershanenin öğrencisi olan 21 adayın cevap kâğıtlarının tamamen aynı iddiası ise en ince detayına kadar araştırılıyor.

ADRES DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN YEŞİL IŞIK

KPSS’nin iptal edilmesi sonrası merak edilen soruya ÖSYM Başkanlığı cevap verdi. Açıklamada adayların sınav merkezi değişikliğini sistem üzerinden yapabilecekleri belirtildi.

“SÜRECİ ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜYORUZ”

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, iptal edilen Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili sosyal medyada ve bazı haber mecralarında Kurulun kaynak gösterilerek bazı asılsız haberler paylaşıldığını ve süreci bulandırmaya çalışanlara itibar edilmemesi gerektiğini bildirdi.

Arıncı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Sosyal medyada ve bazı haber mecralarında, iptal edilen KPSS ile ilgili Kurumumuz kaynak gösterilerek bazı asılsız haberler paylaşılmaktadır. Süreci bulandırmaya çalışanlara itibar etmeyiniz. Süreci şeffaf bir şekilde sürdürmeye, kamuoyunu bizzat bilgilendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.