Tarih : 02.06.2021 - 15:14 Yorum : 0

MEB, LGS'ye dair merak edilen soruları cevapladı

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) sınavı 6 Haziran'da yapılacak. Öğrencilerin ve veliler, sınavda maske takacak mıyım, sınava gelirken hangi belgeyi yanımda bulundurmalıyım gibi soruların cevaplarını merak ediliyordu. LGS'ye dair merak edilen sorular, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından cevaplandı. Bakan Ziya Selçuk, cevapları sosyal medya hesabından paylaştı.

MEB, LGS'ye dair merak edilen soruları cevapladı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "LGS'ye az kalmışken kafalardaki soru işaretlerine yönelik bazı hatırlatmalarımız var. Her detayı düşünüp her tedbiri aldık, her sorunun cevabına buradan ulaşabilirsiniz. Öğrencilerimize çok selamlar ve şimdiden başarılar." notuyla Twitter hesabından bir paylaşımda bulundu. Selçuk, LGS kapsamındaki merkezi sınava ilişkin merak edilen soruların cevaplarını paylaştı.

SINAVDA DEĞİŞİKLİK VAR MI? BAŞVURUMU NASIL YAPACAĞIM?

"Hayır, değişiklik yok. Sınav 2020 yılında olduğu gibi iki oturum halinde uygulanacak. Sınav 6 Haziran 2021 tarihinde, birinci oturum saat 09.30'da, ikinci oturum ise saat 11.30'da olacak. Sınav başvuruları merkezi olarak yapıldı. Senin bir şey yapmana gerek yok.

VELİM OKUL BAHÇESİNDE BEKLEYEBİLİR Mİ?

Bu sene de geçen seneki gibi sınava kendi okulunda gireceksin. Sınava okulunda gireceğin bina, sıra numaran gibi bilgileri e-Okul sisteminden öğrenebilirsin. Sınav günü en geç saat 09.00'da okulunda hazır bulunmalısın. Kovid-19 tedbirleri kapsamında veliler okul bahçesine alınmayacak. Sınava gittiğinde sınav giriş belgen sıranın üzerinde seni bekliyor olacak.

SINAVDA MASKE TAKACAK MIYIM?

"Sınav binası ile bahçesine yalnızca öğrenci ve görevliler alınacak. İki oturum arasındaki 45 dakikalık bölümde, öğrencilerin okul içinde veya bahçesinde sosyal mesafe kuralına uymaları için gerekli tedbirler alınacak. Gerek birinci oturum gerekse sınav bitiminde, tüm öğrenciler aynı anda dışarı çıkarılmayacak. Binanın durumuna göre zaman aralıklarıyla gerekirse sınıf sınıf olmak üzere öğrencilerin sınav salonu ve binadan güvenli şekilde çıkması sağlanacak.

Okul bahçesi ve koridorlarında maske takmak mecburi. Ancak sınava gireceğin salonda sıralar arasında yeterli sosyal mesafe bulunacağından istersen sınav esnasında maskeni çıkarabileceksin. Maskeni düşürürsen endişelenme, sınav binalarında yedek maske ve el antiseptiği bulunacak.

‘Sınav kaygısı’ ile başa çıkmanın yolları ‘Sınav kaygısı’ ile başa çıkmanın yolları Liselere Geçiş Sistemi’ne sayılı günler kaldı. Sınav öncesi öğrencilerin yaşadığı sınav kaygısına yönelik uzmanlardan öneriler geldi. Uzman Klinik Psikolog Gülşah Özcan, “Sınav kaygısı ile başa çıkmanın ilk bölümü sınava zihinsel bir hazırlık yapmaktır” dedi.

KOVİD-19 TESTİ POZİTİF OLAN ÖĞRENCİ VE GÖREVLİLER İÇİN NE GİBİ TEDBİRLER UYGULANACAK?

Sınava girecek öğrenciler ile sınav görevlilerinin koronavirüs risk durumları, Sağlık Bakanlığı tarafından bize bildiriliyor. Riskli olduğu tespit edilen görevlilerin, görevleri iptal edilecek. PCR testi pozitif ve temaslı olan öğrenciler ise ayrı salonlarda, gerekirse ayrı binalarda sınava alınacak.

SINAVA GELİRKEN YANIMDA HANGİ BELGEYİ BULUNDURMALIYIM, NE GETİRMELİYİM?

Geçerli kimlik belgenle sınava katılabilirsin. Nüfus cüzdanı ya da T.C. kimlik kartında, 15 yaşından itibaren fotoğraf bulundurulması şartı aranmayacak. Ayrıca nüfus müdürlükleri tarafından verilen fotoğraflı, imzalı-mühürlü/barkodlu-karekodlu geçici kimlik belgesi/T.C. kimlik kartı talep belgesi ile de sınava alınabileceksin.

Sınava gelirken yanında en az iki adet koyu siyah kurşun kalem, bir adet kalemtraş ve iz yapmayan silgi getirmelisin. İstersen yanında etiketi çıkarılmış şeffaf pet şişede bir su da bulundurabilirsin. Ancak cep telefonu, akıllı saat vb. dijital araç gereçlerle sınava giremezsin.

SONUÇLAR NE ZAMAN İLAN EDİLECEK

Merkezi sınav sonuçları 30 Haziran'da açıklanacak.

REHBER ÖĞRETMENLER SINAVDA GÖREV ALACAK MI?

Rehber öğretmenlere kendi okullarında görev verilerek öğrenci ve velilere rehberlik etmeleri sağlanacak.

SINAV İÇİN BU SENE HANGİ ÖNLEMLER ALINDI?

Sınav gününden bir gün önce tüm sınav binaları temizlenecek ve sınav görevlileri temas gerektiren işlemlerde cerrahi eldiven kullanacak. Sınava girerken öğrenciler arasında sosyal mesafenin korunması sağlanacak ve kapı önlerinde yığılma olması engellenecek.

Telafi eğitim nasıl olacak? Bakan Selçuk açıkladı Bakan Selçuk'tan telafi eğitim açıklaması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, telafi eğitime ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, yeni eğitim öğretim yılına kadar okulların açık kalacağını açıkladı.

Kaynak : AA
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber