Tarih : 13.09.2021 - 17:14 Yorum : 0

Okullarda PCR testi zorunlu mu? MEB velilere güvence verdi!

6 Eylül tarihinde yüz yüze eğitime geçilmesiyle okullarda koronavirüs önlemleri alınmaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca öğrencilere PCR testi yapılacağını duyurmasının ardından ''Okullarda PCR testi zorunlu? Öğrencilere PCR testi ne zaman yapılacak?'' soruları gündeme geldi.

Okullarda PCR testi zorunlu mu? MEB velilere güvence verdi!

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer okullarda PCR testi uygulaması ile ilgili açıklama yaptı. Okullarda Covid-19 önlemleri alınarak eğitime başlandı. Yüz yüze eğitim devam ederken öğrenciler ve veliler PCR testi hakkında araştırma yapıyor. İşte okullarda PCR testi yapılmasıyla ilgili bilmeniz gerekenler.

OKULLARDA PCR TESTİ ZORUNLU MU?

Okullar 1,5 dönemlik uzaktan eğitiminardından 6 Eylül'de yüz yüze eğitim metoduyla tekrardan açıldı. Pandeminin dalgalı seyretmesi nedeniyle endişe oluşurken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, öğrenciler arasından rasgele seçim metoduyla PCR testi yapılacağını açıkladı. Bu kararın ardından veliler arasında çeşitli tartışmalar çıkınca Sağlık Bakanı Koca, okulda PCR testi yapılacak çocukların velilerinden izin alınacağını belirtti.

KİMLERE PCR TESTİ YAPILACAK?

Okulların yüz yüze eğitim sürecine başlamasıyla, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla belirli önlemler alındı.

İçişleri Bakanlığı öğretmenlerle birlikte okul kantini, yemekhane personeli, servis çalışanları gibi okulun bütün personellerinin iki doz aşı olmaması durumunda negatif PCR testi sonucunu göstermelerini zorunlu kıldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca virüsün halk içerisindeki yaygınlığını öğrenmek için okullarda rastgele seçilmiş öğrenciler arasından PCR testi yapılacağını ifade etmişti. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer öğrencilerle ilgili ne aşı ne PCR zorunluluğu olmadığını söyledi. Velinin rızası olmadan çocuğa asla PCR testi yapılamayacağını belirtti.

ÖĞRENCİLERE PCR TESTİ İÇİN VELİ İZNİ ALINACAK MI?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer bir haftalık yüz yüze eğitimin ardından 850 bin dersliğin sadece 198'sinde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini belirtti. Bakan Özer, Özer, "Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okulumuz bulunmuyor" açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, öğrencilere PCR testi için veli izni alınıp alınmayacağına ilişkin soruya "Velilerimiz önceden bilgilendirilip onayları istenecek. PCR taraması, sağlıklı eğitim ortamının devamına ve olası hazırlığa yönelik. Çocuklarla, en deneyimli arkadaşlar buluşacak" dedi.

Öğrencilere PCR testi yapılmasıyla ilgili Özer, belirli okullarda, örneklem üzerinden ve velinin rızasını alarak öğrencilere PCR testi yapılması yönünde Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir çalışma yürüttüklerini belirtti.

Etiketler : Pcr Aşı Okul Meb
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber