2021-10-23 17:02:51

Ortaokul ve Liselerde ölçme ve değerlendirme nasıl olacak? MEB’den kritik sınav kararı!

Yüz yüze eğitimin başlamasının ardından ülke genelinde koronavirüs vaka sayılarının artması ve okullara da sıçramasıyla birlikte okulların kapatılıp kapatılmayacağına dair soru işaretleri oluşmuştu. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen açıklamalar neticesinde yüz yüze eğitime son verilmeyeceği net bir şekilde belli oldu. Fakat bu sefer veli ve öğrencilerin gözü sınav ve değerlendirme sınavlarının nasıl yapılacağına çevrildi. MEB 81 İl Müdürlüğü’ne sınavlarla ilgili yazı gönderdi. Olayın ardından “Ortaokul ve liselerde ölçme ve değerlendirme nasıl olacak?” sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı.

Ortaokul ve Liselerde ölçme ve değerlendirme nasıl olacak? MEB’den kritik sınav kararı!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Pandemi koşulları kapsamında alınan tedbirlerle birlikte yüz yüze eğitimin başlamasının ardından özellikle okullarda artan koronavirüs vakaları, velilerin çocukları adına endişe duymasına ve eğitim sürecinin nasıl ilerleyeceğine yönelik sorular sormasına neden oldu. Diğer yandan sıra geçtiğimiz yıl eğitim ve öğretimde yaşanan aksaklıklar nedeniyle online eğitimin öğrenciler üzerinde oluşturduğu etkilyi tespit edebilmek amacıyla bir ölçme ve değerlendirme sınavının yapılacağı bildirdir. Kazanım Değerlendirme Sınavı olarak da bilinen bu proje kapsamında 7, 8, 11 ve 12. sınıflar, pandemi süreci boyunca eksik kaldıkları konular tespit edilecek ve etkili bir çözüm yöntemi geliştirilecek. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yüz yüze eğitimin devam edeceğine yönelik açıklamalarının ardından gözler ortaokul ve liselerde gerçekleştirilecek ölçme ve değerlendirme sınavlarının nasıl yapılacağına çevrildi. Peki ortaokul ve liselerde ölçme ve değerlendirme işlemleri nasıl yapılacak? Kazanım Değerlendirme Uygulaması nasıl yapılacak? işte tüm merak edilenler…

ORTAOKUL VE LİSELERDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME İŞLEMLERİ NASIL OLACAK?

Geçtiğimiz yıl pandemi tedbirleri kapsamında karneler yapılan tek sınav ve sözlü notuyla birlikte verilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı bu yıl sınav sisteminde farklı bir yöntem uygulama kararı aldı. Covid-19 nedeniyle öğrencilerin yaşamış olduğu öğrenme kayıplarının tespiti için gerçekleştirilecek olan Kazanım Değerlendirme Uygulması kapsamında yapılacak olan ölçme ve değerlendirme işlemlerinin nasıl olacağına dair net bir açıklama bekleniyor. Bunun üzerine MEB, okul ve öğrenciler için bu süreçte uygulanacak işlemlerin nasıl olacağına dair almış olduğu yeni kararı, 81 İl Müdürlüğü’ne göndermiş olduğu yazı ile bildirdi.

KAZANIM DEĞERLENDİRME UYGULAMASI NASIL YAPILACAK?

Gönderilen yazıda Bakanlığa bağlı olan resmi ve özel ortaokul ya da İmam Hatip Ortaokullarında 7. ve 8. Sınıf öğrencileri için Türkçe, Matematik ve Fen Bilimleri derslerinden oluşan bir değerlendirme sınavı yapılacak. Sınav 26 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek. Alınan karar kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel liselerin 11. ve 12. Sınıf öğrencileri için 27 Ekim’de Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Kimya, Fizik ve Biyoloji derslerinden Kazanım Değerlendirme Uygulaması gerçekleştirilecek. Yapılan sınavlarda öğrencilerin Covid-19 nedeniyle alınan tedbirler kapsamında eğitim ve öğretim sürecinde öğrencilerin yaşamış olduğu geçmişe yönelik öğrenme kayıplarının seviyesi ölçülecek. Ulaşılan sonuçlar daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı tarafından değerlendirilerek öğrencilerin eksik kaldığı konular için destek eğitimler gerçekleştirecek. Sınavlarda elde edilen sonuçlar herhangi bir karne sistemine not olarak işlenmeyecek.

2021-2022 KARNE NOTU VE YILSONU ORTALAMASI NASIL OLUŞTURULACAK?

Geçtiğimiz dönem Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ölçme ve değerlendirme işlemleri öğrencilerin tercihine bırakılmıştı. Bu tercihler doğrultusunda öğrenciler dilerlerse 2. Dönem yapılan sınavlara katılım göstererek karne notlarını oluşturacak dilerlerse 1. Dönem alınan notlar 2. Dönem için aynı şekilde işlenecekti. 6 Eylül 2021 tarihi itibariyle yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte karne notları, okullarda yapılacak olan sınavların sonuçlarına göre belirlenecek. Sınav sistemine geçilmesiyle birlikte sınıfta kalma ya da sınıf geçme işlemleri de ilgili yönetmelik dikkate alınarak gerçekleştirilecek.

Etiketler