2022-08-04 05:49:45 | Son Güncelleme : 2022-08-04 09:21:38

Resmi Gazete’de yayımlandı: ÖSYM Başkanlığına Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı

KPSS’de soru sızıntısı iddiaları sonrasında görevden alınan Halis Aygün’ün yerine ÖSYM Başkanlığına  Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı. Söz konusu atama Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Peki Bayram Ali Ersoy kimdir? Ersoy'un akademik başarısı ve ÖSYM'de yaşanan son gelişmeler haberimizde...

Resmi Gazete’de yayımlandı: ÖSYM Başkanlığına Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atandı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

KPSS’de soru krizinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alındı. Soru sızıntıları ile ilgili inceleme devam ederken Devlet Denetleme Kurulu (DDK), olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Milyonlarca sınava giren kişi sınavın iptal edilmesi yönünde sosyal medyadan paylaşım yaptı.

ÖSYM BAŞKANLIĞINA BAYRAM ALİ ERSOY GETİRİLDİ

Ekiplerin incelemesi devam ederken ÖSYM’nin yeni başkanı ise belli oldu.Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy,ÖSYM Başkanlığına getirildi. Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile yayımlanan karar Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7’inci maddeleri gereğince yapıldığı belirtildi.

ALİ BAYRAM ERSOY KİMDİR?

Ali Bayram Ersoy, ODTÜ Matematik Bölümünden 1996'da mezun oldu. Doktora ve yüksek lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Bölümünde tamamlayan Ersoy, 2012'de doçent, 2017'de profesör unvanını aldı.

Matematik, değişmeli halkalar ve cebirler, grup teorisi ve genellemeler, temel bilimler konularında araştırmalar yapan Ersoy'un ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanan çok sayıda makalesi bulunuyor.

Ersoy, 2017'den bu yana Italian Journal of Pure and Applied Mathematics adlı bilimsel dergide değerlendirme kurul üyesi olarak görev yapıyor.

2017-2020 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Genel Sekreteri ve Rektör Danışmanı olarak görev yapan Ersoy, 2020'den bu yana aynı üniversitenin Matematik Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyordu.

TGRTHABER.COM.TR GÜNDEME GETİRDİ

Hafta sonu gerçekleştirilen KPSS'de çıkan soruların, sınavdan önce bir yayınevinin deneme kitaplarında yayımlandığı iddiası gündeme bomba gibi düştü. KPSS'de adaylara sorulan 20 sorunun birebir aynısının daha önce bir yayınevinin deneme sınavlarında yer aldığına ilişkin görüntüler sosyal medyada paylaşıldı. Tgrthaber.com.tr'nin gündeme getirdiği skandal iddia sonrası sınava giren adaylar, haklarının gasp edildiği gerekçesiyle endişeye kapılıp tepkisini dile getirirken, siyasiler de iddiaların araştırılması çağrısında bulundu.