Tarih : 02.07.2021 - 12:50 Yorum : 0

TÜBİTAK Fen lisesi başvuruları ne zaman?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, LGS’de yüzde 1’lik dilime giren öğrencilerin TÜBİTAK Fen Lisesi’nin giriş sınavına başvurabileceğini açıkladı. Peki, TÜBİTAK Fen lisesi başvuruları başladı mı?

TÜBİTAK Fen lisesi başvuruları ne zaman?

Bolu'da, bazı ziyaretlerde bulunan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'nin aşılama alanında en önde gelen ülkelerden biri konumunda olduğunu ifade etti. Bakan Varank, 2008 krizi, bölgesel çatışmalar, küresel ısınma ve korona virüs salgını derken dünya ticaretinin gerçekten büyük sınamalardan geçtiğini, Ancak ülkemiz adına umutlu olduklarını belirtti. Ülkemiz aşılama alanında en önde gelen ülkelerden biri konumunda olduğunu söyleyen Bakan Varank, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki başarılı yönetim sayesinde turizm noktasında da ülkeler bir bir kapılarını Türkiye'ye açmaya başladıklarını söyledi. Bakan Varank, dünyadaki olumsuz iklime rağmen 2020 yılını pozitif büyüme ile kapatmayı başardıklarını ifade etti. Ayrıca Varank, 2021 yılı ilk çeyreğinde de yüzde 7 gibi ciddi bir büyüme oranını yakalamış olduklarını belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu açıklamaların ardından TÜBİTAK fen lisesi ile ilgili önemli duyuruda bulundu. Bakan Varank, LGS'de yüzde 1'lik dilime giren öğrencilerin TÜBİTAK Fen Lisesi'nin giriş sınavına başvurabileceğini açıkladı. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu bilim ve teknoloji yıldızlarını özel olarak yetiştirmek istediklerini belirten Bakan Varank, “Gençlerimizi yetiştireceğimiz TÜBİTAK Fen Lisesini eğitim sistemimize katmanın da gururunu yaşıyoruz. Burada bilgi ve teknoloji üretimi ile ülkemizin gelişmesine katkı sağlayacak, analitik düşünen, toplum ve çevre bilinci gelişmiş geleceğin lider bilim insanlarını yetiştirmeyi hedefliyoruz.” İfadelerini kullandı.

Ayrıca Bakan Varank, LGS'de yüzde 1'lik dilime giren öğrencilerin, TÜBİTAK fen lisesi giriş sınavı başvurularını 2-4 Temmuz tarihleri arasında e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi üzerinden yapabileceklerini açıkladı.

TÜBİTAK Fen lisesinin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, TÜBİTAK Fen Lisesinde, alanında uzman öğretmen ve akademisyenlerle ileri düzey ve yükselen teknolojiler için gerekli olacak bilgi ve becerilerin kazandırılacağı bilim eğitimi verilmesi hedefleniyor.

TÜBİTAK FEN LİSESİ SINAVINA KİMLER GİREBİLİR?

TÜBİTAK Fen Lisesine, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılında resmi, özel ve imam hatip ortaokullarının 8'inci sınıfında öğrenim gören ve 2021 Merkezi Sınav sonuçlarına göre yüzde 1'lik başarı diliminde yer alan tüm öğrenciler başvuruda bulunabilecek.

TÜBİTAK FEN LİSESİ İNGİLİZCE HAZIRLIK EĞİTİMİ

TÜBİTAK Fen Lisesi eğitimi 1 yıl İngilizce hazırlık olmak üzere toplam 5 yıl sürecek. Eğitim faaliyetleri boyunca, güncellenmiş fen lisesi müfredatının yanında Biyoteknoloji, Malzeme Bilimi, Sinirbilim, Veri Analizi, Bilim, Teknoloji ve Sosyal Değişme, Sürdürülebilir Gıda ve Su Politikaları, İnovasyon Odaklı Proje Tasarımı, Yapay Zeka Uygulamaları, İnsan-Makina Etkileşimi, Nesnelerin İnterneti Uygulamaları gibi 28 farklı seçmeli dersin bulunduğu müfredat olacak.

TÜBİTAK FEN LİSESİ KAÇ ÖĞRENCİ ALACAK?

2021-2022 eğitim ve öğretim yılı için TÜBİTAK fen lisesine 90 öğrenci alınacak. Söz konusu liseyi tercih etmek isteyen öğrenciler, TÜBİTAK Fen Lisesi Merkezi Yetenek Giriş Sınavı'na girmeleri gerekiyor.

TÜBİTAK FEN LİSESİ SINAVI NE ZAMAN?

TÜBİTAK Fen lisesi internet sitesinde, Yetenek Sınavıyla Öğrenci Alacak Tübitak Fen Lisesi'ne İlişkin Merkezî Yetenek Sınavı Başvuru Ve Uygulama Kılavuzu yayımlandı. TÜBİTAK Fen lisesi, Merkezi yetenek sınavı başvuruları 2-4 Temmuz 2021 tarihleri arasında alınacak. Söz konusu sınav 9 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınav sonuçları ise 12 Temmuz 2021 tarihinde ilan edilecek. Kesin kayıt işlemleri ise 14 Temmuz 2021 tarihinde yapılacak.

TÜBİTAK Fen lisesi merkezi yetenek sınavı ile ilgili detaylı bilgi ve kılavuz için BURAYA tıklayın.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber