24˚
İstanbul
24˚
hafif yağmur
Nem %51
Rüzgar 4.40 /s
Pazartesi
21˚/16˚
Salı
22˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
24˚/16˚
22 Mayıs 2022 Pazar
2021-10-15 06:05:51

Velilere iyi haber: Kaynak kitap yasaklandı

Velilerin bütçesini zorlayan sıkıntıyı “1.200 TL'ye ek kaynak mı olur" diyerek gündeme taşınan kaynak kitap sorununa MEB, el koydu. Resmî Gazete’de “Bakanlığın izni olmayan eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz” denildi.

Velilere iyi haber: Kaynak kitap yasaklandı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Her yıl eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından öğrencilere dağıtılan ücretsiz kitaplara ek olarak bazı okul idarecileri, 'yardımcı kaynak' adı altında kitaplar talep ediyor. Bu durum çoğu zaman veli ile okul yönetimini karşı karşıya getiriyor. "1.200 TL'ye ek kaynak mı olur?" diyerek Türkiye Gazetesi'nin gündeme taşıdığı hadisenin ardından Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer "Bütün sınıflarda ücretsiz yardımcı kaynak kitap desteğine başladık. Kimse yardımcı kaynak kitap almasın" dedi.

Bu gelişmelerin ışığında "MEB Ders Kitapları ve Eğitim araçları Yönetmeliği" Resmî Gazete'de yayımlanarak dün yürürlüğe girdi. Söz konusu düzenlemede 'Öğrencilere aldırılmayacak kitaplar' başlığı dikkat çekiyor. Maddenin içeriği şöyle: Bakanlık tarafından belirlenmeyen ders kitapları ile okutulacak diğer eğitim araçları öğrencilere aldırılamaz.

Etiketler