Tarih : 12.06.2021 - 10:27 Yorum : 0

YKS adaylarına başarı tüyoları

Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) iki haftadan az bir zaman kaldı. Uzmanlardan 26 -27 Haziran’da yapılacak olan sınav için YKS adaylarına ‘çalışma sürenizi 2 saatten aşağı çekmeyin, günlük çözülen soru sayınız 400'ün altına inmesin’ önerileri geldi.

YKS adaylarına başarı tüyoları

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, YKS'ye 2 milyon 607 Bin 903 adayın başvurduğunu söyledi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) iki haftadan az bir zaman kaldı. Uzmanlardan 26 -27 Haziran’da yapılacak olan sınav için YKS adaylarına ‘çalışma sürenizi 2 saatten aşağı çekmeyin, günlük çözülen soru sayınız 400'ün altına inmesin’ önerileri geldi.

Hedefler belirlendi, sabahlara kadar ders çalışıldı, denemeler çözüldü. İyi, bazen de kötü sonuçlar geldi, motivasyon düştü. Bütün bu yaşananlara rağmen sınava 13 gün kaldı. Bu kritik döneme ilişkin Özgür Akoğlan, “Sınav maratonunda depar atacağımız an geldi” dedi.

Son düzlüğe girildiğini belirten Rehber Öğretmen Özgür Akoğlan, bu süreçte yapılması gerekenleri anlattı.

Sınavın 2 saat 15 dakika süreceğini hatırlatan Akoğlan, “Ders çalışma sürelerinizi 2 saatten aşağı çekmeyin. Unutmayın sınavda 2 saat 15 dakika oturacaksınız, fiziksel olarak alışmanız lazım” uyarısında bulundu.

Adayların seri denemelere başlamaları gerektiğini belirten Akoğlan, bir gün TYT bir gün AYT çözmelerini önerdi. Günlük çözülen soru sayısı 400’ün altına düşmemesi gerektiğini vurgulayan Akoğlan soru çözümlerinin eksik olunan konulardan yapılmasını söyledi.

Adayların denemelerde başarısız oldukları konulardan çıkacak sorularla uğraşmalarını söyleyen Akoğlan, “Nicelikle değil nitelikle ilgilenin. Fark derslerinden bol soru çözün. Eşit ağırlık öğrencileri fizik, kimya, biyoloji; sayısal öğrencileri tarih, coğrafya, felsefe, din kültürü soruları çözmeli” dedi.

ÇIKAN SORULARI ÇÖZÜN ÖNERİSİ

Adaylara ALES sorularına, IB Programı sorularına göz atmalarını söyleyen Akoğlan, “Son 4 yılın TYT ve AYT sorularını çözün. Her gün en az 40 paragraf tipi soru çözün. Okuma hızını artırmak için 30 dakika kitap okuyun. Unutmayın hızlı okuma dikkat eksikliğini azaltır” dedi. “Sınava kalan süreyi düşünmeyi bırakıp sonuca odaklanın” diyen Akoğlan, “Deneme sınavı sonuçları sizde kaygı oluşturuyorsa puan hesaplama yapmayın. Sadece yanlış yaptığınız soru tiplerine bakın” dedi.

OLUMSUZ HABERLERDEN KAÇININ

Adayların aile içi sorunları, arkadaş ilişkilerini, sosyal medyayı telefonu askıya alması ve olumsuz haberlerden kaçınması gerektiğini belirten Akoğlan, son olarak sakatlık ihtimali olan spor ve hareketlerden uzak durulması gerektiğini söyledi. Akoğlan ayrıca adaylara her gün düzenli olarak dışarıda yürüyüş yapmalarını önerdi.

YKS giriş belgeleri açıklandı YKS giriş belgeleri açıklandı ÖSYM, 26-27 Haziran'da gerçekleştirilecek 2021-YKS Giriş Belgelerini erişime açıldı

YKS giriş belgesi sorgulama: YKS giriş belgesi nasıl alınır? YKS giriş belgesi sorgulama Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin YKS giriş belgeleri için heyecanlı bekleyişi sona erdi. ÖSYM’nin açıkladığı YKS sınav giriş belgelerine nereden, nasıl ulaşılacağı merak ediliyor. Üniversite sınavına girecek öğrenciler, “YKS giriş belgesi nereden, nasıl alınır 2021, YKS giriş belgesi sorgulama 2021” sorularına cevap arıyor. YKS 2021 giriş belgesine ilişin detayları derledik.

Kaynak : Türkiye Gazetesi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber