Tarih : 01.10.2021 - 10:51 Yorum : 0

YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı? Ek yerleştirme nasıl yapılır?

2021-2022 eğitim öğretim yılı yükseköğretim programlarına ek yerleştirme tarihleri 20-23 Eylül olarak açıklanmıştı. Şimdi gözler YKS ek tercih sonuçlarına çevrildi. Yapılan tercihlerin değerlendirilmesiyle ÖSYM’nin internet adresinden yayınlanacak olan YKS ek tercih sonuçları açıklandı! İşte detaylar…

YKS ek tercih sonuçları açıklandı mı? Ek yerleştirme nasıl yapılır?

YKS ek tercihlerinin gerçekleştirilmesiyle birlikte adayların gözü tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. Bugün sona eren tercih süreciyle birlikte tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu… ÖSYM’nin yayınlamış olduğu ek tercih kılavuzunda yerleştirmesi yapılan adayların üniversite kayıtlarının 4 Ekim’de başlayacağı belirtilmişti. YKS ek tercih sonuçları açıklandı!

YKS EK TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI MI?

ÖSYM tarafından henüz bir açıklama getirilmeyen ek tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair merak devam ediyor. Ek tercihle yerleşecek olan adayların üniversite kayıtlarının 4-7 Ekim 2021 ve elektronik kayıtlarının da 4-5 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleşeceği belirtildikten sonra tercih sonuçları https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden bugün açıklandı.

EK YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Ek yerleştirme sürecinde adaylar, almış oldukları yerleştirme ve varsa ek puanları ile birlikte tercih etmiş oldukları yükseköğretim programlarının kontenjan durumu göz önünde bulundurularak yerleştirilecek.

Kılavuzda yer alan 6A ve 6B tabloları ortaöğretimde bulunan alanlar ile aynı alan olarak varsayılan lisans programlarını, 6C tablosu ise mesleki ve teknik orta öğretim alanlarını ve adayların ek puanlarıyla yerleşebilecekleri ön lisans programlarını kapsamaktadır. Ek puanlarıyla yerleşmek isteyen adaylar yerleşebilecekleri programları bu tablolardan takip edebilir, kendi alanlarını da bu tablolar aracılığıyla bulabilirler…

YKS ek tercih sonuçları açıklanırken açıklanması durumunda adaylar sonuçları sonuç.osym.gov.tr adresinden takip edebilirler. Bu süreçte herhangi bir yerleştirme sonuç belgesi çıkarılamayacak ve adayların adreslerine teslim edilmeyecektir.

İKİNCİ EK YERLEŞTİRME NE ZAMAN?

YKS tercih sonuçları ve YKS ek tercih gündemdeyken adayların bir diğer merak konusu ikinci ek tercihler oldu. Adaylar ''İkinci ek yerleştirme imkanından yaralanabilir miyim?'' sorusunu araştırıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda YKS baraj puanının düşürüldüğünü açıklamıştı. Bu açıklamaya göre YKS TYT baraj puanı 140, YDT ve AYT baraj puanı da 170 olduğu belirtilmişti.

2021 YKS tercih ve ek tercih sonuçlarına göre yapılacak tercihlerin ardından boş kalan veya dolmayan kontenjanlar için pandemi nedeniyle sadece bu seneye özel "ikinci ek yerleştirme" imkanı sağlanacağı açıklanmıştı. Bu doğrultuda TYT puanı en az 140 olan adayların 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adayların ise 4 yıllık lisans programlarını tercih edebileceği belirlenmişti.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber