2021-07-02 12:00:19

YÖKDİL başvuru ekranı: 2021 YÖKDİL başvuruları nasıl yapılır?

ÖSYM’nin düzenlediği 2021 YÖKDİL sınavı başvuruları başladı. 2021 yılının ikinci YÖKDİL sınavı ağustos ayında yapılacak. YÖKDİL başvuruları için ÖSYM’den beklenen açıklama geldi. Peki, YÖKDİL başvuruları ne zaman bitecek? YÖKDİL başvuru ekranı, YÖKDİL 2021 ne zaman?

YÖKDİL başvuru ekranı: 2021 YÖKDİL başvuruları nasıl yapılır?
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında yapılan Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) başvuruları 2 Temmuz itibariyle alınmaya başladı. Genellikle akademik kariyer planlaması yapanlar, YÖKDİL sınavına hazırlanıyor.

2021 yılının ikinci YÖKDİL sınavı için başvuru süreci başladı. Söz konusu YÖKDİL başvuruları elektronik ortamda yapılacak. Başvurular, ÖSYM’nin yayımladığı sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içerisinde alınacak.

YÖKDİL sınavına girecek öğrenciler tercihe bağlı olarak İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yer alan sınavlardan birine girecek. 2021-YÖKDİL/2 sınavına yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına girecek adaylar katılacak.

YÖKDİL 2021 BAŞVURU EKRANI

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak ÖSYM'nin internet sitesinden veya ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından yapacaklar. Söz konusu sınava başvuru sırasında HES kodu bilgisi alınacak. Dolayısıyla adayların, sınava başvuru işlemi yapmadan veya başvuru için başvuru merkezlerine gitmeden önce HES kodlarını almış olmaları gerekir.

YÖKDİL BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

2021-YÖKDİL/2 başvuru ücreti 145,00 TL olarak belirlendi. Adaylar ödeme işlemlerini; Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Kuveyt Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeleri; ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç); Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.); ÖSYM Kartlı Ödeme Sistemi aracılığıyla gerçekleştirebilir.

YÖKDİL 2021 GEÇ BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

YÖKDİL başvuruları 2 Temmuz 2021 tarihinde yani bugün itibariyle alınmaya başladı. Söz konusu başvurular, 12 Temmuz 2021 tarihinde tamamlanacak. Bu tarihler aralığında başvurularını yapamayan adaylar ise geç başvuru tarihinde başvurularını yapacak. YÖKDİL geç başvuru tarihi ise 27 Temmuz 2021 tarihi olarak belirlendi.

YÖKDİL 2021 NE ZAMAN?

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı 2021-YÖKDİL/2 oturumu 29 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek. YÖKDİL sınavlarında adaylara 80 soru yöneltilecek. Söz konusu sınav için adaylara 180 dakika süre verilecek.

YÖKDİL SINAV PUANI KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

Yüksek lisans ve doktora başvurularında kullanılacak puanın geçerlik süresi 5 yıl olarak belirlendi. Öğretim üyeleri ile doçentlik başvurularında YÖKDİL puanının aynen YDS gibi belirli bir zaman sınırlaması bulunmuyor.

Etiketler