2022-06-29 10:43:07 | Son Güncelleme : 2022-07-13 15:51:47

Yurtlar yazın açık mı? KYK yurdu ne zaman, kimlere ücretsiz olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ücretsiz KYK yurdu müjdesi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamalarda KYK yurtlarının ücretsiz konaklama sağlayacağını müjdeledi. Yapılan açıklama sonrasında Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı yurtların hangi tarihlerde açık ve ücretsiz olacağı çok sayıda vatandaş merak edildi. “Yurtlar yazın açık olacak mı?”, “KYK yurtları hangi tarihlerde, kimlere ücretsiz olacak?” sorularına cevap aranmaya başladı.

Yurtlar yazın açık mı? KYK yurdu ne zaman, kimlere ücretsiz olacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ücretsiz KYK yurdu müjdesi!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KYK yurtlarının ücretsiz konaklama sağlayacağını müjdeledi. Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaların ardından gözler KYK yurtlarının hangi tarihlerde ücretsiz olacağına çevrildi. Bunun yanı sıra ücretsiz konaklama imkanından kimlerin faydalanabileceği de merak edilen bir diğer konu oldu. Peki yurtlar yazın açık mı? KYK yurtları ne zaman ücretsiz olacak? Ücretsiz konaklama imkanından kimler faydalanabilecek? Detaylar haberimizde…

KYK YURDU HANGİ TARİHLERDE ÜCRETSİZ OLACAK?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrası yapmış olduğu açıklamalar arasında KYK yurtlarının ücretsiz konaklama sağlayacağı da yer alıyordu. KYK yurtlarının hangi tarihlerde ücretsiz konaklama sağlayacağını da bildirerek, “Gençlerimizin yaz aylarında gönül rahatlığıyla gezebilmesi için 15 Temmuz - 1 Eylül arasında 81 ildeki yurtlarımız ücretiz olarak konaklamaya açık olacaktır.” şeklinde konuştu.

KYK YURDU KİMLERE ÜCRETSİZ OLACAK?

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı yurtların 15 Temmuz-1 Eylül arasında ücretsiz konaklamaya açık olacağını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu imkandan kimlerin yararlanacağını da açıkladı. Yaz ayları için rezervasyon yapılabilecek olan KYK yurtları, 18-25 yaş arası gençler için ücretsiz olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “81 ilimizin tamamında belirlenen yurtlarımız 15 Temmuz-1 Eylül tarihleri arasında 18-25 yaş arası evlatlarımızın ücretsiz konaklamalarına açık olacaktır. Rezervasyonla bu yurtlardaki konaklama imkanlarından faydalanacak gençlerimizin, ülkemizi rahatça gezmelerine, tanımalarına, yeni arkadaşlıklar kurmalarına imkan sağlayarak, kişisel ve sosyal gelişimlerine destek olmalarını hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

YURTLAR YAZIN AÇIK MI?

Yurtların yaz aylarında açık olup olmadığı her yıl öğrenciler tarafından sıklıkla sorulan sorular arasında yer alıyor. KYK, yaz okuluna ya da bütlere kalan öğrenciler ve yabancı öğrencilerin barınabilmesi için yaz aylarında nöbetçi yurtları açık tutuyor. Bu dönemlerde KYK yurtlarında kalmak isteyen öğrencilerin bulundukları ilde faaliyet gösteren Kredi ve Yurtlar İl Müdürlüğü’nü arayarak başvuruda bulunmaları gerekiyordu. KYK yurtlarında yaz aylarında kalmak isteyen öğrencilerden aylık 200 TL civarında bir ücret talep ediliyordu. Fakat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaların ardından KYK yurtları yaz aylarında öğrencilerden herhangi bir ücret talep etmeden konaklamaya açık olacak.

Hilmi28 Temmuz 2022 08:50

Yazın ücretsiz sadece güldüm.Yaptığı açıklama gezen öğrenciler ve staj öğrencileri için ücretsiz olduğunu söyledi. Ama staj için geldim benden 672 lira konaklama ücreti aldılar. Ek olarak yemek yok. Sadece acıyorum. Daha sen kendi öğrencine, halkına sahip çıkmayıp üstüne üstlük sömürge gibi sömürüyorsun. Harbiden acıyorum. Zihniyetsiz ve düşüncesiz bir halka sahip oldukça hiç birşey değişmez bu ülkede, artı en geri ülke bile oluruz

Esra Kaya 6 Temmuz 2022 21:32

Sözde ücretsiz diye açıklama yapılıyor ama yaz okulu için 375 lira olan yurttan 650 lira ücret istiyorlar üstüne bir de yemek yok diyorlar yani madem böyle olacaktı neden bu tarz bir açıklama yapılıyor ki resmen gençleri kandırıyorsunuz.

Taner 1 Temmuz 2022 18:49

Hadi onu da geçtim erzurum da normal ücreti 450 olan bir yurt 1 temmuz itibari ile 800 tl fiyata çıktığını söyledi ve yaz okulunda kaldığımız zaman zarfıda geçerli. Yemek te yok, ya bugün kayıt yaptırıp 800 tl yi borç bulup kalacağım ya da sokakta , bunlar harbiden bizle dalga geçiyorlar. Bak seçimde neler oluyor.

Merve30 Haziran 2022 09:56

Ücretsiz mi buna sadece gülüyorum devlet yurdu bu yaz benden 400 lira alacak ayrıca yemek de yok