20˚
İstanbul
20˚
hafif yağmur
Nem %70
Rüzgar 4.97 /s
Salı
23˚/15˚
Çarşamba
23˚/15˚
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
27˚/20˚
23 Mayıs 2022 Pazartesi
2022-01-03 17:32:40

4A, 4B ve 4C SGK emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır? ''Ne kadar emekli maaşı alırım?'' sorusunun cevabı ve 2022 emekli zamları...

"Emekli maaşım ne kadar, emekli maaşına ne kadar zam yapıldı, emekli maaşı nasıl hesaplanır?" sorularının cevabı araştırılmaya devam ediyor. Milyonlarca emeklinin gözü kulağı, TÜİK'in açıkladığı Aralık ayı enflasyon oranında ve altı aylık enflasyon verilerinde! Kabine toplantısından sonra belli olacak 2022 emekli maaşlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. 4A, 4B ve 4C SGK emekli maaşı hesaplamak isteyen vatandaşlar ise yapılan açıklamaların ardından maaşlarını öğrendi. İşte, 2022 emekli maaşlarında son dakika gelişmeleri...

4A, 4B ve 4C SGK emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır? ''Ne kadar emekli maaşı alırım?'' sorusunun cevabı ve 2022 emekli zamları...
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

4A, 4B ve 4C SGK emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır, emekli maaşı neye göre hesaplanır? Emekli maaş zammı 2022 son dakika açıklamalarının ardından vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı zam oranı ile emekli maaşını öğrenmek içinhesaplamaya başladı. İşte, farklı kriterlere göre emekli maaşı hesaplama yöntemleri, e-Devlet ve SGK üzerinden emekli maaşı hesaplama seçenekleri...

EMEKLİMİZ 2 BİN 500 LİRANIN ALTINDA MAAŞ ALMAYACAK

Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan emeklilere ilişkin düzenlemeler hakkında şöyle bilgi verdi:

Emeklilerimizin maaşlarında ise genel olarak enflasyon oranı kadar artış zaten yapıyoruz, buna ilave olarak düşük maaş alan emeklilerimizle ilgili yeni bir alt sınır belirledik. Yeni düzenlemeye göre hiçbir emeklimiz 2 bin 500 liranın altında maaş almayacak. Böylece aylık geliri 1500 liradan başlayan 1 milyon 266 bin emeklimizin maaşlarını 2 bin 500 liraya yükseltmiş oluyoruz. Temmuz ayında hem memurlarımızın hem emeklilerimizin maaşlarına yapılacak yüzde 7 toplu sözleşme artışına ilave olarak şayet gerekiyorsa enflasyon farkı da ilave edilecektir.

4A, 4B VE 4C SGK EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA 

 • 4A (SGK) emeklisi olanlar, buradan "TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İl ve Doğum Tarihi" gibi bilgileri sisteme girdikten sonra sorgulamasını tamamlayabilir. 
 • 4B Bağ-Kur emekli maaşı alan vatandaşlar, e-Devlet sistemine giriş yaparak alacakları maaşın tutarını görüntüleyebilecek. Sayfadaki hizmet dökümü kısmında yer alan 4B emekli maaşı hesaplama linkine tıklayarak esnaf veya tarım işçisi seçenekleri tercih ederek dökümü ve maaş tutarını görüntüleyebilecek. 
 • 4C kamu çalışanları, alacakları emekli aylıklarını buradan istenen bilgileri doldurarak sorgulayabilecek.

"NE KADAR EMEKLİ MAAŞI ALACAĞIM?" | 2022 OCAK 

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı Aralık 2021 dönemi ile yıllık enflasyon rakamlarının ardından, neredeyse 13 milyon emeklinini beklediği maaş zammı yıllık enflasyon rakamlarına göre belli oldu. Toplu sözleşme gereği memur ve memur emeklilerinin Ocak ayı maaşlarına yüzde 5 artış yapılması planlanırken; bu yüzde 5'lik zamma, 6 aylık enflasyon oranının yüzde 3'ü geçen kısmı da eklenecek.

Böylece, sayısal veriler ışığında;  toplamda memur ve emekli memur aylıklarına yüzde 27.47, SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına da yüzde 25.47 oranında zam yapılmış olacak. 

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLİLERİNİN EK ZAM İLE BİRLİKTE MAAŞLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Yapılan emekli zamları ile birlikte, 2000'den önce emekli olan SSK emeklisinin taban maaşı 2 bin 624 liradan 3 bin 295 liraya çıkarken; esnaf Bağkur emeklisinin en düşük maaşı ise 1.912 liradan 2 bin 399. liraya yükselmiş olacak. 65 yaş aylığı ise 827 liradan 1055 liraya yükselecek. Gerçekleştirilecek kabine toplantısının ardından ise, emekli maaşındaki zam oranı; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak. 

EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

4A, 4B ve 4C gibi sigorta sistemlerinin her biri için ayrı hesaplama sayfaları bulunmaktadır. SGK web sitesi üzerinden emekli maaşını sorgulamak ve maaşını öğrenmek isteyenler sırası ile şu adımları takip etmelidir:

 • Doldurulması istenilen bilgileri girin.
 • TC Kimlik Numarası, SGK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İl, Doğum Tarihi bilgilerinizin doğruluğundan emin olun. 
 • "Sorgula" butonuna tıklayın.

EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA KRİTERLERİ NEDİR?

Vatandaşların emekli maaşı çeşitli kriterler ile hesaplanmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

 • Sigorta başlangıç tarihi
 • Emekli olmak için hak kazanılan ilk tarih
 • Sigorta prim gün sayısı
 • Sigortalı olarak çalışılan toplam süre

EMEKLİ MAAŞINDAKİ SON ARTIŞ NASILDI?

Haziran enflasyon oranının açıklanmasının ardından  belirlenen emekli maaşları, SGK verilerine göre değişime uğramıştır. 

 • 4-a en düşük emekli aylığı Ocak 2021’de 2 bin 327 TL iken Temmuz’da 2 bin 523 liraya çıkmıştır.
 • 4-b en düşük emekli maaşı Ocak 2021’de 2 bin 84 TL iken Temmuz’da 2 bin 226 TL’ye yükselmiştir.
 • 4-c en düşük emekli maaşı Ocak 2021’de 2 bin 904 lira iken Temmuz’da 3 bin 150 TL’ye çıkmıştır. 
Etiketler