2021-11-16 10:47:08

ABD Başkanı Biden imzayı attı, Bitcoin sert düştü

Haftaya iyi bir başlangıç yaparak 70 bin dolar için yeşil ışık yakan Bitcoin, ABD'nin kripto paralara vergi getiren altyapı paketinin imzalanması, yeteri kadar hacim olmaması ve kâr satışlarının gelmesiyle birlikte sert düşüş yaşadı. Bitcoin son 24 saatte yüzde 7'nin üzerinde değer kaybederek 60 bin doların altına çekildi.İşte Bitcoin fiyatı için kritik seviyeler...

ABD Başkanı Biden imzayı attı, Bitcoin sert düştü
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Dün 66 bin dolara kadar yükselen Bitcoin fiyatı şu sıralarda son 24 saatlik değer kaybını yüzde 7’nin üzerine taşıyarak 60 bin doların altına çekildi. Ethereum fiyatı ise yüzde 8 kayıpla 4 bin 313 dolardan işlem görüyor.

Analistler, 63 bin dolar seviyesinde tutunamayan Bitcoin fiyatının 57-60 bin dolar aralığına kadar çekilebileceğini dile getiriyor.

ABD’DE BITCOIN’E VERGİ GELDİ, PİYASA TEPETAKLAK OLDU

ABD Başkanı Joe Biden'in kripto para vergi raporlama zorunluluğunu da içeren altyapı yatırım paketini imzalamasının da etkisiyle kripto para fiyatları Bitcoin öncülüğünde geriledi. 

Biden'in onayı ile ABD'de yürürlüğe giren yasa, vergi idaresi IRS için aracı kurum, broker tanımını genişletiyor. Tüm brokerlerin cari vergi yasası çerçevesinde işlemlerini raporlamaları zorunluluğu getiriyor. Piyasa katılımcıları, yapılan geniş tanımın kriptopara madencileri ve piyasanın diğer taraflarını IRS'in raporlama zorunlulukları kapsamına sokacağından endişe ediyorlar.

DÜŞÜŞÜN SEBEBİ NE?

Bitcoin’de yeteri kadar hacim olmaması ve kâr satışlarının gelmesiyle birlikte beklenen 70 bin dolar seviyeleri görülmedi. Geçtiğimiz haftayı 65 bin dolar üzerinde kapamış olsa da Bitcoin günlük kapanışını iyi yapamadı ve 61-62 bin dolar bandında kaldı.

Analistler Bitcoin ayılarının 66 bin 400 dolar direncini kıramayan Bitcoin’de düşüş trendini başlattığını dile getirdi. Ana destek noktası olarak ise 60 bin dolar işaret edildi.

Ayıların piyasada baskın olmasının Bitcoin’i daha da aşağıya itebileceğini söyleyen analistler, en büyük kripto parada silkeleme hareketi olacağını düşünüyor.

Etiketler