2022-06-25 00:20:00 | Son Güncelleme : 2022-06-25 00:46:40

Alternatif formüller hazır, asgari ücrette yapılacak artış netleşiyor: 5 bin TL olacak

Hükümetin, sabit gelirlilerin enflasyon karşısındaki alım gücünü yükseltmeye yönelik hazırlıklarında sona gelindi. Memur ve emeklilere yapılacak zam, 4 Temmuz’da açıklanacak aylık enflasyon oranı ile kesinleşecek. Asgari ücret konusunda yapılan çalışmalar ise önümüzdeki hafta yapılacak Kabine toplantısında değerlendirilecek. Emekli ve memurun yanı sıra asgari ücretliye de zam yolda. AK Parti'nin ekonomi kurmayları asgari ücretin 5 bin lira civarında olmasını bekliyor.

Alternatif formüller hazır, asgari ücrette yapılacak artış netleşiyor: 5 bin TL olacak
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Memurlar, emekliler, evde bakım ücreti ve 65 yaş üstü sosyal güvencesi olmayanların aylıklarına yüzde 38-40 zam bekleniyor. Bu durumda, en düşük emekli aylığı 3 bin 500 lira olacak. AK Parti'nin ekonomi kurmaylarının asgari ücret beklentisi de 5 bin lira civarında. Çalışma Bakanı Vedat Bilgin de temmuzda kamu çalışanlarına enflasyon üzerinde zam yapılacağını dile getirdi. Bilgin, asgari ücretle ilgili olarak ise “Bu konuda görüşmeler devam ediyor. Önümüzdeki hafta açıklama yapılacak” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRETTE NET 5 BİN TL BEKLENTİSİ

Asgari ücrette yapılacak artış netleşiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den bu konuda bir hazırlık yapmasını istemişti. Bu kapsamda asgari ücrette yapılacak artışla ilgili alternatifli teklifler hazırlandığı, bu hazırlıkların önümüzdeki hafta yapılacak Kabine’nin gündemine getirileceği belirtildi. Özellikle küçük işletmelerin asgari ücret artışından kaynaklanacak yükünün azaltılması için en fazla üzerinde durulan formül, sigorta prim maliyetinin devlet tarafından üstlenilmesi ve böylece buradaki 800 liranın çalışanın maaşına yansıtılması. Ancak bu primin yüzde 50’sinin devlet tarafından diğer yarısının ise işveren tarafından karşılanmasına yönelik bir teklif de söz konusu. Bu durumda asgari ücretin 400-450 lira civarında artması gündeme gelecek.

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre; AK Parti ekonomi kurmayları, net asgari ücretin 5 bin lira civarında olmasının beklendiğini kaydediyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 3.500 TL

Memurlar ve emekliler başta olmak üzere, evde bakım ücreti ve 65 yaş üstü sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara verilen aylıklar 4 Temmuz’da açıklanacak haziran enflasyonu dikkate alınarak, 6 aylık enflasyon oranında artırılacak. Yapılan tahminlere göre 6 aylık artışın yüzde 38-40 arasında olması bekleniyor. Bu durumda, en düşük emekli aylığı 3.500 lira, evde bakım desteği 3.200 lira, sosyal güvencesi olmayan 65 yaş üstü vatandaşlara verilen yaşlılık aylığının da 1.500 lira civarında olması bekleniyor.

YÜZDE 40 ZAM İÇİN ÖDENEK AYRILDI

Önceki gün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen ek bütçe kanunu teklifinde de ücretlere yüzde 40 zam yapılması öngörüsünden hareketle 650 milyar liralık ek ödenek ayrıldı. AK Parti milletvekilleri enflasyon oranı dışında memurlara ve emeklilerin aylıklarına ayrıca bir refah payı eklenmesi gerektiği konusunda da hükûmet nezdinde girişimlerde bulundu. Ancak bu konuda henüz bir karar verilmedi. 6 aylık enflasyonun yüzde 38 civarında kalması durumunda, 2 puanlık refah payı eklenerek zam oranının yüzde 40’a çıkarılabileceği belirtiliyor.

“ENFLASYONUN ÜZERİNDE ZAM YAPACAĞIZ”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, emekli ve memura enflasyon farkının üzerinde zam yapılacağını duyurdu. Bilgin “3600 ek göstergede temmuzda yapacağımız çalışmalar enflasyon karşısında nefes aldıracak. Memurlara gerçekleşen enflasyonun üzerinde sosyal koruma ilave zammı yapacağız” dedi. Bilgin, asgari ücretle ilgili de “Çalışan işçilerimizi de korumak bizim görevimizdir. İşçi sendikaları, işveren sendikalarıyla görüştüm. Önümüzdeki hafta başında ya da ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağım” diye konuştu. Öte yandan Bilgin, kamu işçilerinin 2022 yılı ek ödemelerinin bayramdan önce ödeneceğini açıkladı.

Nikaw25 Haziran 2022 07:35

Memura yüzde 40 işçiye al başını bu memleket memurdan sadece