Tgrt Haber
11 Aralık 2023 11:39 - Güncelleme : 11 Aralık 2023 11:44

Beyaz eşya devi Bosch, yüzlerce kişiyi işten çıkaracak

Elektronik devi Bosch, otomotiv sektöründe değişen teknolojilere ayak uydurabilmek için Almanya’daki iki tesisinde 1500 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu.

Editör: İmran Baran / Kaynak: Anadolu Ajansı
Beyaz eşya devi Bosch, yüzlerce kişiyi işten çıkaracak
Bosch, İşten Çıkarma

Otomotiv tedarikçisi Bosch, otomotiv sektöründe değişen teknolojilere uyum sağlayabilmek için Almanya’daki iki şirketinde 2025 yılı sonuna kadar en fazla 1500 kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığını duyurdu.

Otomotiv parçası sağlamada dünyanın en büyük şirketlerinden Bosch’tan yapılan açıklamaya göre diğer şirketler gibi istihdam seviyesini sipariş durumuna, otomotiv sektöründeki yapısal değişikliklere ve gelecek teknolojilerin pazara yayılmasına göre ayarlanmak zorunda olduğu vurgulandı.

Açıklamada, "2025 yılı sonuna kadar Baden-Württemberg eyaletindeki Stuttgart-Feuerbach ve Schwieberdingen tesislerindeki otomotiv bölümünde AR-GE, yönetim ve atış alanlarında, 1500'e kadar personel kapasitesini ayarlama ihtiyacı görüyoruz" ifadesi kullanıldı.

İŞTEN ÇIKARMALARDA ANLAŞMA SAĞLANACAK

Şirketin açıklamasında, Bosch'un işten çıkarmaları, personelin başka departmanlara kaydırılması, erken emeklilik veya gönüllü işten çıkarma anlaşmaları yoluyla yöneteceği belirtildi.

Almanya'nın önde gelen otomobil dergisi Automobilwoche, Bosch'ta işten çıkarmalar için çalışan temsilcileriyle görüşmelerin halihazırda devam ettiğini duyurdu.

Bosch'a göre, otomotiv sektöründeki dönüşümün orta vadede tüm sektörde büyük bir etkisi olacak. Elektrikli hareketliliğe (Elektromobilite) geçiş yüksek ön yatırımlar gerektirirken, zayıf küresel ekonomi, enerji ve hammadde maliyetlerindeki artışın neden olduğu kalıcı enflasyon ve olumsuz döviz kuru etkileri sektörün gelecek beklentilerini daha da kötüleştiriyor.

Öte yandan Bosch, Temmuz 2023'te iş konseyi ile yapılan anlaşmanın ardından şirketin 2027 sonuna kadar Almanya'da hareketlilik (mobillite) ürünleri üreten tesislerinde zorunlu işten çıkarmalardan kaçınacaktı.

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...