Tarih : 30.09.2021 - 11:08 Yorum : 0

Enerji ithalatı faturası ikiye katlandı

Avrupa ülkeleri enerji kriziyle baş etmeye çalışırken TÜİK de Türkiye'nin enerji ithalatı için ödediği tutarı açıkladı. Buna göre enerji ithalatında tutar Ağustos'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 104,1 artarak 4 milyar 368 milyon 373 bin dolara yükseldi.

Enerji ithalatı faturası ikiye katlandı

Avrupa’yı sarsan enerji krizinin etkileri günden güne artarken doğalgaz fiyatları, düşük depolama seviyelerinin kesintiler ve yüksek talep ile desteklenmesi sonucu bu yıl yüzde 300’den fazla yükseldi. Doğalgaz fiyatlarındaki artış da toptan elektrik maliyetlerini artırdı.

Küresel piyasalarda artan enerji fiyatlarının Türkiye'ye de yansımalarının olacağı öngörülürken, dolar ve euro üzerinden fiyatlanan petrol, gaz, LNG ve kömür ithalatının ekonomi üzerinde yük oluşturacağı tahmin ediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan geçici dış ticaret istatistiklerine göre ise Ağustos’ta Türkiye'nin toplam ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23,6 artarak 23 milyar 175 milyon 260 bin dolar oldu. Bu tutarın 4 milyar 368 milyon 373 bin dolarlık kısmını, enerji ithalatı olarak özetlenen "mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler, bitümenli maddeler, mineral mumlar" oluşturdu.

PETROL İTHALATI YÜZDE 52 ARTTI

Geçen yılın ağustos ayında bu rakam 2 milyar 140 milyon 508 bin dolar olarak kayıtlara geçmişti. Söz konusu dönemde, sanayi üretimindeki artış ve ekonomik aktivitelerdeki canlanma, ülkenin enerji ithalatı faturasına yüzde 104,1 artış olarak yansıdı.

Öte yandan, ham petrol ithalatı ağustosta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 52 artarak 2 milyon 855 bin 794 tona çıktı.

Etiketler : Enerji İthalat
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber