Tarih : 15.06.2021 - 09:45 Yorum : 0

Erdoğan-Biden görüşmesi sonrası dolarda son durum

14 Haziran'dan Brüksel'de gerçekleşen NATO liderler zirvesi Erdoğan-Biden görüşmesi öncesinde 8.40 seviyelerinde olan dolar görüşmeden sonra İstanbul serbest piyasada 8,4740 liradan, euro 10,2820 liradan güne başladı. Saat 10.23 itibarıyla ise dolar 8,54 seviyesinde seyrediyor.

Erdoğan-Biden görüşmesi sonrası dolarda son durum

NATO Zirvesinde gerçekleşmesi beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında gerçekleşen kritik görüşme piyasalar açısından merakla bekleniyordu. İki liderin görüşmesinden piyasaları hareketlendirecek olumlu veya olumsuz bir mesaj çıkmadı.

ERDOĞAN'DAN YARARLI VE YAPICI GÖRÜŞME AÇIKLAMASI

Biden ile görüşesinin ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan yararlı ve yapıcı bir görüşme olduğunu söyledi. Piyasaların özellikle yakından takip ettiği S-400 konusunda düşüncelerinin değişmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı düşünceyi ABD Başkanı Biden’a ilettiğini söyledi. Erdoğan, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör örgütlerine verilen destek sonlandırılmalı Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terör örgütlerine verilen destek sonlandırılmalı Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Zirvesi'ndeki liderlerle ve ABD Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Müttefiklerimize terör örgütü PKK/PYD'ye verilen desteğin sona erdirilmesi gerektiğini bir kez daha dile getirdik" dedi.

BIDEN: POZİTİF VE VERİMLİ TOPLANTI YAPTIK

Biden ise Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin verimli ve pozitif bir toplantı yaptıklarını söyledi. Gerçek bir ilerleme kaydedeceklerine inandığını belirten Biden, “ABD ve Türkiye olarak iki ülkenin çok önemli bir ajandası var" dedi.

Biden, Erdoğan ile görüşme açıklaması: Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık Biden: Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesine ilişkin, "Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık." ifadesini kullandı.

DOLARDA SON DURUM

Zirve'den piyasaları olumlu ya da olumsuz etkileyecek bir gelişme çıkmadı. Hafif yükselen döviz kurları bu sabah ise yatayda seyrediyor. Türk Lirası dolar karşısında son günlerde 8.30 seviyelerine kadar gelmişti. Dolar/TL paritesi Erdoğan-Biden görüşmesi öncesi 8,40 seviyelerinde yatay seyrederken görüşmeden sonran 8.47 seviyesinin üzerine çıktı. Görüşme sonrasında 15 Haziran 2021 Salı günü İstanbul serbest piyasada dolar 8,4720 liradan alınan dolar, 8,4740 liradan satılıyor. 10,2800 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 10,2820 lira olarak belirlendi. Saat 10.23 itibarıyla ise dolar 8,54 seviyesinde seyrediyor.

DÖVİZ KURUNDA FED ve TCMB KARARI ÖNEMLİ

Görüşmeye fazla anlam yüklendiğini ifade eden bazı analistler, 16 Haziran Çarşamba günü gerçekleşecek olan FED toplantısının ve 17 Haziran Perşembe günkü TCMB'nin faiz kararının kurun hareketi için önemli önemli olduğunu ifade etti.

2021 yıl sonu dolar ve enflasyon beklentisi açıklandı 2021 yıl sonu dolar ve enflasyon beklentisi açıklandı Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi'ne göre, yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 13,81'den yüzde 14,46'ya, yıl sonu dolar beklentisi ise 8,71'den 8,95'e çıktı.

Erdoğan-Biden zirvesi sonrası dolar ne olur? Erdoğan-Biden zirvesi sonrası dolar ne olur? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan NATO zirvesi için Brüksel’de. Piyasalar ABD Başkanı Biden ile başkanlığa seçildikten sonra ilk kez görüşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kritik zirvesine kitlendi. Görüşme sonrasında doların tepkisi ne olacak sorusuna ise altın ve para piyasalar uzmanı İslam Memiş TGRT Haber’de cevapladı

15 Haziran altın fiyatları 15 Haziran altın fiyatları Altın fiyatlarındaki son durum 15 Haziran Salı günü yatırımcılar tarafından merakla takip ediliyor.

Etiketler : dolar ekonomi euro finans
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber