Tgrt Haber
26 Şubat 2024 11:06 - Güncelleme : 26 Şubat 2024 11:08

Ev kadınlarına prim desteği ve Bağkur’luya erken emeklilik geliyor!

Emeklilik ve çalışma hayatına ilişkin reformlar yolda! Hükümet önemli reformlar için harekete geçti. Hem ev kadınlarının hem de Bağ-Kur'luların erken emekliliğini sağlayacak düzenlemeler geliyor. Ev kadınlarına prim desteği, Bağkur’lunun da primlerinin düşürülmesi ile ilgili çalışmaların çerçevesi tamamlandı. Ayrıca çalışanların mesai düzenlemesi de hükümetin programında yer alıyor.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: TGRT Haber
Ev kadınlarına prim desteği ve Bağkur’luya erken emeklilik geliyor!
erken emeklilik,ev kadınları,prim desteği,bağkurluya prim müjdesi,bağkur prim indirimi

Hükümet hem emeklilik hem de çalışma hayatına ilişkin reform sayılabilecek adımları attı. Bağkur’lunun primlerinin düşürülmesi, ev kadınlarına da prim desteği verilmesi için çalışmalara hız verildi. Çalışanların mesailerinin düzenlenmesi de reform çalışmalarının içinde yer alıyor.

YENİ DÜZENLEMELER TBMM’YE GELECEK

TBMM'de önümüzdeki dönemde özellikle çalışma hayatı ve emeklilik sistemi ile ilgili yenilikler gündeme gelecek. Ev hanımlarına emekli olma fırsatı verecek yeni düzenleme ile aynı zamanda SSK, Bağ-Kur prim eşitleme yapılacak.

BAĞ-KUR'LULARA ERKEN EMEKLİLİK İMKANI TANINACAK

Bağ-Kur'lulara 5 yıl erken emeklilik imkanı tanıyacak düzenlemede sona gelindi. Bağ-Kur'lular da yaş şartını tamamlayıp hemen emekli olabilecek. 8 Eylül 1999 öncesinde Bağ-Kur emeklilik şartları kadınlar için 7200 gün erkekler için ise 9.000 gün olarak uygulanıyor. Sonraki dönemde ise hem kadınlar hem erkekler için 9 bin gün olarak uygulanmaya başlandı. Sabah’tan Faruk Erdem’in haberine göre, getirilecek düzenleme ile 9 bin gün olan prim ödeme gün sayısı 1.800 gün (5 yıl) azaltılarak 7.200'e düşürülecek.

Böylece 20008 sonrası SSK'lılarda olan 7.200 gün şartıyla eşitlenecek.

Ev kadınlarına prim desteği ve Bağkur’luya erken emeklilik geliyor! - 1. Resim

İLK ETAPTA ESNAF ÖNCELİKLİ OLACAK

Düzenleme ilk etapta basit usulde vergilendirilen esnaf odalarına kayıtlı küçük esnaf için geçerli olacak.

Böylece kuaför, terzi, bakkal, berber gibi küçük esnaf ve sanatkarlar için emeklilikte prim şartı 7.200 gün olarak uygulanacak. Yasal düzenleme sırasında bu kapsamın genişletilmesi de gündemde. Bu gerçekleşirse tüm Bağ-Kur'lular yararlanacak.

EV KADINLARININ PRİMİNİN BİR KISMI DEVLET KARŞILAYACAK

Aile Koruma Paketi çerçevesinde çalışma imkanı bulamayan, ya da emeklilik için yeterli primi olmayan ev kadınlarını sosyal güvenceye kavuşturacak bir sistem uygulanacak. Bu sistemde kadınların prim ödemelerinin bir kısmını devlet karşılayacak. Prim ödemelerinin sonunda ev kadınları sosyal güvencenin yanında emeklilik hakkına da kavuşacak.

Ev kadınlarının ödeyecekleri isteğe bağlı prim ödemelerinin üçte birini devlet karşılayacak. Bu yıl için ödenecek rakam ve hesaplama şöyle olacak:

Aylık ödeme (2024) : 6.400,64 TL

Devlet desteği aylık: 2.133,55 TL

Yıllık devlet desteği: 25.602,56 TL

AZ PRİM ÖDENEREK DAHA GENÇ YAŞTA EMEKLİ OLABİLECEK.

Primleri ödenen ev kadınları şartlar tamamlandığında emeklilik hakkına kavuşacak. Burada Bağ-Kur kapsamında 5400 gün yeterli olacak. Ancak daha önce çalışması ve primi bulunan kadınlar daha rahat emekli olacak. Kadınlar ve özellikle anneler için ayrıca yıpranma benzeri prim gün sayısı desteği ve yaş indirimi de söz konusu olacak.

Sosyal güvenceye kavuşturulacak ev kadınları ve anneler için yıpranma (Fiili Hizmet Zammı) benzeri bir uygulama hayata geçecek. Anneler ve ev kadınları ödedikleri prim sayısına göre her yıl ek prim günü kazanacak.

Örneğin 4 yıl prim ödeyen bir anne 5 yıl prim ödemiş gibi olacak. Yapılan prim desteği süresi kadar kısım emeklilik yaş şartından da düşülecek. Böylece anneler daha az prim ödeyerek daha genç yaşta emekli olabilecek.

Ev kadınlarına prim desteği ve Bağkur’luya erken emeklilik geliyor! - 2. Resim

EYT KAPSAMINDA OLAN PRİMİNİ DOLDURUP EMEKLİLİK OLABİLECEK

Düzenleme hayata geçtiğinde yaş şartını tamamlamış ancak henüz 9 bin gün prim dolduramamış 1 milyon kadar küçük esnaf 7.200 günü varsa hemen emekli olacak. Aynı şekilde EYT kapsamında olan küçük esnaf da yaşa bakılmadan 7.200 günü doldurmuşsa emeklilik hakkına kavuşacak.

Burada esnaf için 5 yıl erken emekli olma hakkı gelecek. Böylece 5 yıl daha prim ödeme zorunda kalınmayacak. Hem zamandan kazanırken hem de fazla maliyetten kurtulup hemen maaşa kavuşabilecekler.

ÇALIŞANLARIN MESAİ SAATLERİ DÜZENLENECEK

Son dönemde bütün dünyada çalışma saatlerinin kısaltılması ile ilgili tartışmalar ve bu konuda pilot denemeler devam ediyor. Türkiye de son dönemde hem yeni çalışma modelleri hem de mesai saatleri üzerinde çalışmalar yürütüyor. Orta Vadeli Program'da da yer alan yeni çalışma modelleri ile daha verimli ve istihdam artırıcı yöntemler planlandı.

Türkiye de bu noktada 45 olan haftalık çalışma saati için 35 ya da 40 saate düşürme çalışması başlattı. Bu durumda haftalık tatil 3'e çıkabilecek.

Uzaktan çalışma, esnek çalışma, kısa süreli çalışma gibi modeller önümüzdeki dönemde hayatımızda daha çok yer alacak. Bu arada haftalık 45 saat olan yasal çalışma sürelerinin de düşürülmesi söz konusu. Burada da haftalık 35 ya da 40 saat gibi alternatifler üzerinde duruluyor.

 

 

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...