2022-05-23 09:30:00 | Son Güncelleme : 2022-05-23 09:46:15

EYT için yeni formül: Erkeklerde 9 bin kadınlarda 7 bin 200 şartı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için hükümet çalışmalarını hızlandırdı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin yapılacak düzenlemeler ile çözüme kavuşturulacağını söylerken masaya yeni formül geldi. Temmuz ayından sonra öncelikle gündeme girmesi beklenen EYT düzenlemesi ile birlikte sorunun kalıcı olarak çözülmesi bekleniyor.

EYT için yeni formül: Erkeklerde 9 bin kadınlarda 7 bin 200 şartı
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Hükümetin ek gösterge sorununu çözüme kavuşturmasının ardından sıra Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yapılacak düzenleme geldi. Temmuz ayından sonra EYT çalışması için yapılacak çalışmalar hız kazanacak. Emeklilikte yaşa takılanlar vatandaşlar için yapılacak çalışmaların 5 adımda sonuçlanması hedefleniyor.

EYT ÇALIŞMASI KİMLERİ KAPSIYOR?

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi, 9 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan, prim ve yıl şartlarını tamamlayıp yaşı bekleyenleri kapsıyor. Yaz aylarına damga vurması beklenen düzenleme ile birlikte prim ve yıl şartlarını tamamlayan kişilere emeklilik yolunun açılması beklentisi bulunuyor. Gündeme gelen bir formüle göre de erkeklerin 25 yıllık (9.000 gün), kadınların da 20 yıllık (7.200 gün) prim gününü tamamlamaları halinde emekli edilmeleri söz konusu olabilecek.

PRİMİ EKSİK OLANLAR NE YAPACAK?

Birincisi bu vatandaşların primlerini tamamladıklarında emeklilik hakkı kazanmaları. İkincisi ise primlerini borçlanma yöntemleriyle tamamlamaları. Kadınların doğum, erkeklerin askerlik borçlanmalarıyla bu primleri tamamlama imkanları bulunuyor. Ancak farklı talepler de var. 8 Eylül 1999 sonrasında sigortalı olup askerlik borçlanmasıyla işe girişi 8 Eylül 1999 öncesine çekebilenler de kendilerinin EYT'li sayılmasını talep ediyor. Ayrıca staj sigortasının başlangıç sayılıp sayılmayacağı da merak konusu. Bu durumda stajını 9 Eylül 1999 öncesinde yapmış ancak çalışmaya daha sonra başlamış olanlar da EYT kapsamına girebilecek. Bir diğer talep de esnaf ile ilgili. 4 Ekim 2000 öncesinde oda ve vergi kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf geriye dönük borçlanma talep ediyor.

İbrahim 4 Haziran 2022 22:39

Ne zaman emekli olabilirim