Tgrt Haber

Hollandalı dev banka Merkez Bankası tahminini paylaştı: Faiz artırımı hız kesecek

19 Kasım 2023 17:33 - Güncelleme : 19 Kasım 2023 17:46
Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: ekonomim

Hollandalı bankacılık devinden Merkez Bankası faiz tahmini geldi. ING Bank ekonomistleri TCMB’nin faiz artırımlarında hız keserek 250 baz puan artırıma gideceği öngörüsünde bulundu.

Hollandalı dev banka Merkez Bankası tahminini paylaştı: Faiz artırımı hız kesecek
Merkez Bankası, Faiz Kararı, Faiz Tahmini

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı için gözler Perşembe gününe çevrildi. Faiz artırımları ile ilgili öngörüler gelmeye devam ederken Hollanda merkezli bankacılık devi ING Bank’tan faiz artışı tahmini geldi.

Ekonomistler, TCMB’nin gelecek hafta gerçekleşecek toplantısında, faiz artırımlarında hız keserek 250 baz puan artırıma gideceği öngörüsünde bulundu.

Merkez Bankası, ekim ayında gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizini 500 baz puan artırılarak yüzde 35’e çekmişti.

“RİSKLER YUKARI YÖNLÜ”

ING Bank’ın ekonomistleri Merkez Bankası’nın 250 baz puan faiz artırımıyla hız keseceğini tahmin etti. Ekonomistlerin analizinde şunlar yer aldı: Ekim ayında açıklanan son enflasyon verisi ana eğilimin sadece çekirdek enflasyonda değil manşet enflasyonda da iyileşmeye başladığını gösterdi. Bu doğrultuda, bankanın bu ayki PPK’da politika faizini yüzde 37,5’e çekerek 250 baz puanlık daha yavaş bir artırımı değerlendirmesini bekliyoruz. Ancak, ağustos ayından bu yana güçlü sıkılaştırma hamleleri göz önüne alındığında (faiz için) riskler yukarı yönlü.

ING Bank ekonomistleri hafta ortasında yayınladığı bir gelişmekte olan ülke raporunda, TCMB’nin 250 baz puanlık iki artırım sonrası faizi yüzde 40 oranında duracağını öngörmüştü.

Etiketler
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.