Tgrt Haber
09 Şubat 2024 11:59 - Güncelleme : 09 Şubat 2024 12:03

İhracata istihdama tam destek! Bakan Şimşek Eximbank için talimat verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ihracat ve istihdamın desteklenmesi amacıyla Eximbank’in sermayesinin üçüncü kez artırılacağını ifade etti.

Editör: Sevde Nur Demir / Kaynak: Anadolu Ajansı
İhracata istihdama tam destek! Bakan Şimşek Eximbank için talimat verdi
Mehmet Şimşek, İhracat, İstihdam

İhracatçının desteklenmesi için atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Buna göre ihracatının finansmana erişimini kolaylaştırmak ve istihdama katkı sağlamak için Türk Eximbank'ın sermaye yapısı güçlendirilecek.

REESKONT LİMİTİ ARTTI

Bakan Şimşek açıklamalarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kaynaklı günlük reeskont kredi limitinin 10 kat artışla 3 milyar liraya yükseltildiğini ifade etti. Şimşek, reeskont limitlerinde ihtiyaca göre artışın süreceğini söyledi.

İHRACATÇIYA NEFES OLACAK

Şimşek, 2023 yılı başında Bankanın ödenmiş sermayesi 13,8 milyar lira iken Temmuz 2023'te 6,8 milyar lira, bu yılın ocak ayında ise 3,3 milyar lira sermaye aktarımı gerçekleştirildiğini bildirdi.

İhracat istihdama tam destek! Bakan Şimşek Eximbank için talimat verdi - 1. Resim

Bakan Şimşek şu ifadeleri kullandı:

Ticaret Bakanı'mız Ömer Bolat ile de istişare ettik. İhracatçımıza nefes olan Türk Eximbank'a son 7 ay içinde üçüncü kez sermaye artırımı yapılmasına yönelik çalışmaları başlattık, en kısa zamanda sonuçlandıracağız.

Şimşek, Türk Eximbank'ın geçen yıl ihracatçılara 19,6 milyar doları nakdi kredi ve 22,4 milyar doları alacak sigortası ve garanti olmak üzere 42 milyar dolar destek verdiğini, Bankanın bu yıl da ihracatçılara 50 milyar dolar destek sağlamayı hedeflediğini dile getirdi.
Hazine ve Maliye Bakanı açıklamalarına şunları ekledi: 

DESTEKLER ARTMAYA DEVAM EDECEK

Bankamızın, ihracatçılarımızın uzun vadeli finansman ihtiyaçları doğrultusunda 2024'ün ilk yarısında tamamlanmak üzere 10 yıla kadar vadeli ve uygun maliyetli 1,5 milyar dolarlık uluslarüstü finansal kuruluşlardan kaynaklar temin edilmesine yönelik çalışmaları devam ediyor.

Hükümetimizin güçlü destekleriyle Türk Eximbank 2024 yılı hedeflerini gerçekleştirerek ihracatçımıza desteklerini daha da artıracaktır. Sermaye artırımlarının ardından Bankanın ihracatçılara teminat kolaylığı sağlayarak kredi maliyetlerini aşağı çekecek çalışmaları daha da hızlanacak. 

İhracat istihdama tam destek! Bakan Şimşek Eximbank için talimat verdi - 2. Resim

Bu çalışmayla kredibilitesi ve ihracat değerliliği yüksek firmalara teminat mektupsuz ve bankacılık sektöründe kabul gören diğer teminatlarla kredi kullandırılması sağlanacak.

HEDEFLERE ADIM ADIM 

Ekonomi programının nihai hedefinin nitelikli yatırım ve istihdam olduğuna dikkati çeken Şimşek, ihracat temel önceliği doğrultusunda bu alanı desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Şimşek, yüksek ve sürdürülebilir büyümeyi de net ihracatın büyümeye katkısını artırarak sağlamayı hedeflediklerini dile getirerek şunları kaydetti:
"İhracatımızın büyümeye katkısını artırmak, dengeli ve sürdürülebilir yüksek büyüme hedefimize ulaşmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Ülkemizin ihracat odaklı büyüme hedefi doğrultusunda hükümetimizin ihracata verdiği destekler artarak devam edecek."

 

Kaynak: Anadolu Ajansı
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...