Tarih : 09.05.2021 - 12:34 Yorum : 0

İkinci el araba fiyatları yeniden artacak

Sıfır araç üretiminin az olması ve yaklaşan yaz sezonu öncesi ikinci el otomobillere olan talebin artması bekleniyor. Taleple birlikte fiyatlarda da artış olacağı tahmin ediliyor.

İkinci el araba fiyatları yeniden artacak

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Mersin, sıfır araçlarda geçen yıl yaşanan bulunurluk sorununun bu yıl da devam etmesi halinde ikinci el araç fiyatlarının yeniden artabileceğini söyledi. Yılın ilk 3 ayında ikinci el araç fiyatlarının yeniden geçen seneki zamlı seviyeye geldiğini söyleyen Turgay Mersin, "Araç almak isteyen vatandaşlarımız, özellikle 2. el düşünüyorlarsa bunları alma dönemi geldi de geçiyor olabilir diye düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

"2. ele talep artacak"

Yaz mevsiminde araba alımlarının yeniden artmasını beklediklerini söyleyen Mersin, "Ancak araç tedarikinde bir sorun yaşanırsa çok yüksek bir talep olsa dahi araba olmadıktan sonra satamayacağız. Bu durum da 2. el piyasasını etkileyecektir. 2. ele talep olacaktır. Bunları şu anda konuşmak erken ama mayıs sonuna doğru tedarik sıkıntısıyla ilgili durum netleşirse hem de bu aşı ve diğer kur politikasıyla beraber belki bunu mayıs sonu ve haziran başında daha doğru değerlendirebiliriz." diye konuştu.

Araçlarının bulunurluk durumunun markalara göre değişiklik gösterdiğini dile getiren Başkan Mersin, "Mesela benim bayi olduğum markada tedarikten dolayı 4 günlük üretime ara verilecek, 12-16 Mayıs'ta. Diğer markalarda da yine üretime ara verme var. Dolayısıyla bulunurluk konusunu ve alım iştahını ay sonu veya haziran başında değerlendirmek daha doğru olur. Şu an için çok büyük bir sıkıntı yok ama ileri gittikçe sıkıntı artacak gibi görünüyor bugünden" dedi.

Fırsatçılara dikkat!

Turgay Mersin, talebin yüksek olduğu zamanlarda fiyatların da arttığını ifade ederek, kur politikası, talep artışı ve vergisel mevzuatların fiyatları etkileyeceğini söyledi.

Bu durumun "fırsatçılığa dönüştürülmemesi" gerektiğini vurgulayan Mersin, şunları kaydetti:

"Burada en önemli konu bence şu; eğer birinci elde 2020'deki gibi bulunurluk sıkıntısı yaşanırsa 2. el fiyatları tekrar yukarı doğru yükselebilir. Çünkü geçen seneye göre 2. el fiyatları özellikle ilk 3 ayda geri geldi. Dolayısıyla araç almak isteyen vatandaşlarımız, özellikle 2. el düşünüyorlarsa bunları alma dönemi geldi de geçiyor olabilir diye düşünüyoruz. 2. el fiyatı; her zaman birinci elden referans alarak piyasa oluşturur, bir de talepten dolayı fiyatı oluşturur. Bu yüzden 2. el bir fırsat olabilir bugünler için..."

Bayilerin ve servislerin kapanma sürecinde açık olmadığını hatırlatan Mersin, kapanmanın sona ermesiyle beraber tüm bayilerin gerekli tedbirleri alarak hizmet vermeye devam edeceğini ve kapanmadaki kayıpları telafi edebileceklerini söyledi.

Kaynak : AA
Etiketler : ikinci el otomobil araba
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber