2022-08-05 06:14:22 | Son Güncelleme : 2022-08-05 06:19:26

Kuzu etinde yüzde 25 indirim! 100 liranın altına geriledi

Et ve Süt Kurumu kuzu etinin fiyatında yüzde 25 indirim yapma kararı aldı. Bugün itibari ile gerçekleştirilen indirim sonrasında kuzunun fiyatı 98 liraya kadar geriledi.

Kuzu etinde yüzde 25 indirim! 100 liranın altına geriledi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Kırmızı et fiyatlarında yaşanan artışa dur denilerek Et ve Süt Kurumu tarafından kuzu eti fiyatlarında yüzde 25 indirime gidildi. Kurumun indirimli kuzu koyun eti kampanyasına göre gövde kuzu 129,75 liradan yüzde 25 indirimle 98 liraya, kuzu pirzola 181,50 liradan 137 liraya, kuzu gerdan 114,50 liradan 86 liraya, kuzu kol 134 liradan 101 liraya satışa sunuldu.

YAPILAN İNDİRİM PİYASALARI DA ETKİLER

Bugün itibari ile gerçekleştirilen indirim sonrasında Et ve Süt Kurumu’ndan açıklama geldi. Üreticiden koyun ve kuzu alımlarını arttırarak fiyatlarda istikrarı korumanın hedeflendiği belirtilirken yapılan indirim sonrasında sektör temsilcileri piyasanın genelinde fiyatların gerilemesi beklentisinin hakim olduğunu söyledi.

BİTKİ ÖRTÜSÜ KÜÇÜKBAŞA UYGUN

Et ve Süt Kurumu'ndan yapılan açıklamada, koyun ve kuzu eti tüketiminde farkındalık oluşturmanın amaçlandığı da belirtildi. Ülkenin mera, bitki örtüsü ve arazi yapısının küçükbaş hayvancılığa daha uygun olduğu belirtilen açıklamada "Bu nedenle küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesiyle, meralardan daha fazla yararlanılarak düşük maliyetli kırmızı et üretimi sağlanacaktır" denildi.

ÜLKE EKONOMİSİNE KAZANDIRILACAK

Bu çerçevede hem üreticinin hem de tüketicinin kazanacağının altı çizilerek, şunlar kaydedildi:

Maliyetler dikkate alınarak belirlenen fiyattan üreticilerimizden satın alınacak küçükbaş hayvanlar, Et ve Süt Kurumuna ait satış mağazalarında vatandaşlarımıza uygun fiyattan ulaştırılacak. Üreticiden koyun kuzu alımlarını arttırarak fiyatlarda istikrarı korumayı hedefliyoruz. Kuzu etinde dönemsel arz fazlalığından kaynaklanan fiyat dengesizliklerinin önüne geçmek amacıyla yerli üreticiden aldığı küçükbaş hayvanı bir taraftan tüketiciye indirimli fiyata ulaştırırken diğer yandan kuzu karkas olarak ihraç ederek üreticinin emeğine sahip çıkmayı hedefliyoruz. İhracat canlı olarak değil karkas olarak gerçekleştirilecek. Kuzu karkas ihracatı ile küçükbaş eti yan ürünleri olan deri, sakatat ve hayvansal yağlar ülke ekonomisine kazandırılmış olacak.