• Piyasalar
 • down
  BIST 100
  119802
 • down
  USD
  5.9395
 • down
  EURO
  6.5365
 • up
  GBP
  7.7414
 • down
  Altın
  299.49
 • TGRT Haber Arama
 • TGRT Haber Facebook
 • TGRT Haber Twitter
 • TGRT Haber Youtube
 • TGRT Haber RSS
REKLAMI KAPAT
Tarih : 07.02.2019 - 14:45 Yorum : 0

Nihat Zeybekci İzmir için hazırladığı projelerini tanıttı

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, "10 numara İzmir" adını verdiği seçim projelerini açıkladı.

Nihat Zeybekci İzmir için hazırladığı projelerini tanıttı

Zeybekci, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, AK Parti Genel  Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ve partililerin katılımıyla Balçova ilçesindeki bir  otelde düzenlenen toplantıda İzmir projelerini kamuoyuyla paylaştı.

Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Pakdemirli, İzmirli bir ailenin  çocuğu olduğunu, bu nedenle İzmir için kaygı duyduğunu söyledi.

Nihat Zeybekci'nin kampanyasında "35 İzmir" projelerinin ruhunun  yaşatıldığını aktaran Pakdemirli, şöyle konuştu:

"İşlerim bitince Ankara'dan İzmir'e döneceğim. Bu defa içim rahat  çünkü İzmir'i Nihat Zeybekci'ye teslim edeceğiz. Geri döndüğümüzde sadece benim  yaşayacağım değil, çocuklarımın da iş, aş bulabileceği bir yer olacak İzmir.   Nihat Zeybekci gibi bir ağabeyimizin burada olmasının avantaj olduğunu  düşünüyorum. İnşallah Denizli'yi nasıl imar ettiyse İzmir'i de o imkanlara  kavuşturacak. O başkan olacak biz de Bakan olarak onun emrinde olacağız, projelerini gerçekleştireceğiz."

ZEYBEKCİ'NİN KONUŞMASI

Nihat Zeybekci, konuşmasında, İzmir'e gönüller yapmaya geldiklerini  ifade etti.

İzmir'e çok şey katacağına inandıkları projelerini 10 ana başlık  altında hazırladıklarına dikkati çeken Zeybekci, "10 numara İzmir hikayesini hep  birlikte yazacağız. Ferhat, dağları dele dele İzmir'e geldi. Tarih, İzmir'e  Smyrna yani en güzel ismi vermiş. Şu an zavallı Şirin'in hali pek iyi değil.  Meselelerine baktığımızda durumu iyi değil." dedi.

Çanakkale-İstanbul ve Ankara-Antalya otoyolları ile şehre ulaşımın  kolaylaşacağını hatırlatan Zeybekci, İzmir'in kuzey ve doğu hattı arasında  bağlantılar ve tüneller bittiğinde 40 kilometrelik ikinci çevre yolu ile kent trafiğinin nefes alacağını söyledi.

Gaziemir batı ve doğu çevre yolu projesi, battı çıktılar köprülü  kavşaklar ile kent trafiğini rahatlatacaklarını belirten Zeybekci, "Şehrin 28  noktasını tespit ettik. Battı çıktıları köprülü kavşak çalışmalarını ilk 2 yıl  içinde yapacağız." diye konuştu.

İZKARAY PROJESİ

Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş Projesi'nin (İZKARAY) ile kara, deniz  ve raylı sistemi bütünleştireceklerini anlatan Zeybekci, proje ile Çiğli ve  Balçova arasındaki yolculuğun 5 dakikaya ineceğini ifade etti.

Zeybekci, raylı sistem ağına yeni ulaşım hatları ekleneceğini  vurgulayarak, "Buca-Fuar-Havaalanı, Göztepe-Gaziemir, Otogar-DEÜ, Otogar-Şehir  Hastanesi-Katip Çelebi Üniversitesi, Narlıdere-Urla-İYTE, Otogar- Bayraklı  arasında yeni metro hatları oluşturulurken, Halkapınar-Otogar arasında 2 olarak  planlanan tünel sayısı 4'e çıkarılacak." dedi.

Deniz ulaşımında yeni iskeleler oluşturacaklarını belirten Zeybekci,  Çeşme'nin de havacılık, hava sporları ve turizm merkezi haline getirilmesi için  çalışacaklarını dile getirdi.

DÜNYAYA AÇILMA HEDEFİ

Nihat Zeybekci, Çandarlı Kuzey Ege Limanı Projesi ile İzmir'in Akdeniz  havzasının en önemli lojistik merkezi olacağının altını çizerek, "Alsancak  Limanı'nın şehir dışına taşınması konusuda yapılacak istişareler sonrası Çandarlı  Kuzey Ege Limanı dünya yük taşımacılığı arasında önemli bir merkez haline  getirilecek." ifadesini kullandı.

Alsancak Limanı'nın şehrin ihtiyaçlarını karşılayacak hale  getirileceğini vurgulayan Zeybekci, liman sahasında oluşturulacak yaşam  merkeziyle bölge turizmine özellikle yabancı turistler sayesinde büyük katkı  sağlanacağını aktardı.

Zeybekci, İzmir'e 6 yeni yat limanının yapılmasını sağlayacaklarını ve  kıyı şeridini de canlandıracaklarını dile getirdi.

İZMİR'E ÖZGÜ MARKALAR

ESBAŞ gibi serbest bölgelerin sayısını artıracaklarını, organize  sanayi bölgelerinin kurulamama sorununu da çözeceklerini, İzmir'i dünya pazarına  çıkaracaklarını anlatan Zeybekci, "Biz İzmir'i pazarlamak deyince biri çıkıp  'İzmir'i satıyorlar' dedi. Bizim aklımızdan öyle bir şey geçmedi ki senin  aklından çıkmadıysa bilemem." diye konuştu.

En önemli çalışmalarından birinin "Bilim, Teknoloji ve Yazılım Vadisi"  olduğunu söyleyen Zeybekci, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım ve Gıda Ürünleri  AŞ'yi kurarak İzmir'e özgü markalar oluşturacaklarını dile getirdi.

İzmir'in bazı bölgelerinde foseptik sorunu bulunduğunu ve hala katı  atığın dağlara atıldığını belirten Zeybekci, "1,5 yıl içinde katı atık sorununu  çözeceğiz. Çünkü buna tahammül edemeyiz. 'Turizm şehri İzmir' dediğimizde  yemezler çünkü bırakın İzmir'i pazarlamayı bize yazık." dedi.

"1 Nisan'da bu kardeşiniz o çöplüğün tepesine çökecek." ifadelerini  kullanan Zeybekci, katı atık depolama, geri dönüştürme ve enerji üretme ile  yağmur suyu-kanalizasyon arıtma projelerini hayata geçireceklerini vurguladı.

SUYA İNDİRİM SÖZÜ

Suya büyük önem verdiklerine ve tasarrufu teşvik ettiklerine dikkati  çeken Zeybekci, "Suda indirim yapacağız, 10-20 ton arasında su kullanımına yüzde  50 suda indirim uygulayacağız." diye konuştu.

Kentteki yapı yoğunluğunu "1 santimetrekare" dahi artırmayacaklarını  söyleyen Zeybekci, yeşil alan miktarını ise 10 katına çıkaracaklarının sözünü  verdi.

Amatör denizcilik faaliyetleri için "Teknepark" projesi  hazırladıklarını ve çarpık yapıları da elden geçireceklerini dile getiren  Zeybekci, Kemeraltı ve Damlacık'ın restorasyonu ile Yeşildere Vadisi ve  Kadifekale Teleferik projeleri ile tarihe sahip çıkacaklarını vurguladı.

Zeybekci, şehir tiyatroları, konservatuvar sayısının artıracaklarını,  Kültürpark'ın duvarlarının yıkılmasını ve alanın halka açılmasını  sağlayacaklarını anlattı.

DİĞER PROJELER

İzmir'de kent enstitüleri kuracaklarını, kadın eğitim, istihdam ve iş  merkezleri kuracakları bilgisini veren Zeybekci, Atatürk Olimpiyat Stadı ve  Yerleşkesini spor hayatına kazandıracaklarını, yanında da Türkiye'nin ilk  veledromunu yapacaklarını belirtti.

Zeybekci, Çeşme'nin sağlık, spor, kültür ve turizm merkezi olacağını  kaydederek, İzmir'in tüm bölgelerindeki 4 ve 5 yıldızlı otel sayısını da iki  katına çıkaracaklarını vurguladı.

İzmir Uluslararası Geriatri Merkezi yapacaklarını dile getiren  Zeybekci, engellilere yönelik hizmetlerin geliştirileceğini, ayrıca otopark  sorununu da çözeceklerini, otoparkların ilk 15 dakika ücretsiz olacağını  belirtti.

"İZMİR'İN HAYAT KALİTESİ PROBLEMİ VARDIR"

Zeybekci, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Oyunuzu İzmir'e verin, İzmir'in buna ihtiyacı var. Bir yerel seçim  geliyor, tercihte bulunurken doğru tartışalım. Bazı beceriksizliklerin ideolojik  kılıfla örtülmesine müsaade etmeyin. İzmir'i İzmirliler kurtaracak, bize düşen  hizmetkar olmak. İzmir'in hayat tarzı problemi yoktur. İzmir'in hayat kalitesi  problemi vardır. Hayat tarzı problemi getiren varsa İzmir'e saygısızlık, hakaret,  haksızlıktır. 21. yüzyılın Türkiyesinde hala bunları tartışıyor olmak ilkellik,  gericiliktir ve yobazlıktır."

Zeybekci'nin "Gönüllere girmeye geldik" adlı şarkısının çalındığı  toplantı sonunda Zeybekci ve İzmir'in AK Parti ile MHP'li belediye başkan  adayları birlikte fotoğraf çektirdi.

ZEYBEKCİ'NİN PROJELERİ

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeybekci'nin, "10  numara İzmir" adlı programında, "Her Yol İzmir'e Çıkar", "Dünyaya Açılmak  İzmir'den Başlar", "İzmir'de Çalışan Kazanır", "Mavi'nin Yeşille Buluştuğu Yer  İzmir'dir", "İzmir Tarihine Sahip Çıkar", "Sahne Işıkları İzmir'de Hiç Sönmez",  "İzmir'de Yaşamak Şehirli Olmaktır", "Şampiyonlar İzmir'den Çıkar", "Milano Değil  Barselona Değil İzmir" ve "Hayat İzmir'de Güzel" başlıkları yer alıyor.

Etiketler : nihat zeybekçi
 
 

YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber