Tgrt Haber
13 Şubat 2024 16:09 - Güncelleme : 13 Şubat 2024 16:15

Stajyer ve çıraklık mağdurları dikkat! Kademeli emeklilik çıkacak mı? SGK uzmanı açıkladı

Bağ-Kur primlerinin düşürülmesiyle ilgili çalışmalar devam ederken, stajyer ve çıraklık mağdurları ile kademeli emeklilik bekleyenler de gözünü hükümet tarafından atılacak adımlara çevirmişti. SGK Uzmanı Özgür Erdursun’dan gündeme bomba gibi düşecek açıklama geldi. Erdursun, emeklilik ile ilgili çalışmalar ile ilgili hem müjdeyi hem de üzücü haberi verdi.

Editör: Betül Meral Sarıiz / Kaynak: Haber Global
Stajyer ve çıraklık mağdurları dikkat! Kademeli emeklilik çıkacak mı? SGK uzmanı açıkladı
Çıraklık Sigortası, Kademeli Emeklilik, Emeklilik, Çıraklık

9 Eylül 1999 sonrasında çalışmaya başlayanlar ile Stajyer ve çıraklık sigortası olanlar EYT’liler gibi kendilerine erken emekliliğin kapısını aralayacak kademeli emeklilik hakkı verilmesini istiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın geçtiğimiz hafta Bağ-Kur SSK prim eşitlemesi ile ilgili çalışmaların sürdüğü müjdesini vermesinin ardından stajyer ve çıraklar ile kademeli emeklilik bekleyenler de kendileri ile ilgili düzenlemenin yapılacağına dair umutları artmıştı.

17 YILA YAKIN FARK OLUŞTU

EYT yasası ile 8 Eylül 1999 öncesinde çalışmaya başlayan milyonlarca kişi emekli oldu ya da yaş şartı olmadan prim gününü doldurmayı bekliyor. Ancak 9 Eylül 1999'dan sonra yani bir gün sonra çalışmaya başlayan ile aralarında 17 yıla yakın bir fark oluştu. EYT ile emekli olanlar 43 yaşında emekli olurken, 9 Eylül 1999'da çalışmaya başlayanlar 60 yaşında emekli olacak.

BAĞ-KUR'LULARIN PRİMİ TAMAM

Bağ-Kur'luların emeklilik hakkını etkileyen prim sayısı konusundaki düzenlemeyle ilgili konuşan Bakan Işıkhan, "Çalışmalarımız hızla devam ediyor ve bu düzenlemeyi hayata geçirmekte kararlıyız" ifadesini kullanmıştı. Planlanan düzenleme ile emekli prim gün sayısı 1800 gün azaltılacak ve bu sayede küçük esnaf daha erken emeklilik hakkına sahip olacak. 7200 günü tamamlayan kadınlar 58, erkekler ise 60 yaşında emekli olabilecek.

Stajyer ve çıraklık mağdurları dikkat! Kademeli emeklilik çıkacak mı? SGK uzmanı açıkladı - 1. Resim

KADEMELİ EMEKLİLİK GELECEK Mİ?

SGK Uzmanı Özgür Erdursun’dan müjde bekleyenleri üzen açıklama geldi.

Erdursun 9 Eylül 1999 sonrasında çalışmaya başlayanlar için kademeli emekliliğin gündeme geldiğini ancak bu konuda çalışma olmadığını söyledi. Erdursun, “Açıkçası bu konuda bir çalışma olduğunu bilmiyorum. Sadece hükümet yetkilileri ‘bu konuyu şimdilik kapatmıyoruz’ demişlerdi. Fakat maalesef hükümetin bu konu ile ilgili bir çalışması yok. Bu nedenle 8 Eylül 1999 yılından sonra sigortalı olanlar yerel seçim öncesi kendilerine yasal bir hak verilerek yaşta bir miktar indirim yapılabilir mi diye sabırsızlıkla bekleyen kişiler burada üzülebilirler." diye konuştu.

STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI OLANLARI ÜZEN HABER

Özgür Erdursun, yapılan açıklamalar ışığında kulisler de de çalışmaların olmadığını belirterek "Mesela staj ve çıraklık sigortası için de hak verileceği söyleniyordu. Ancak geçen hafta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bir açıklama yaptı. ‘Böyle bir çalışmamız yok’ dediler. Bu nedenle hem stajyer ve çıraklarla hem de kademeli emeklilikle ilgili bir çalışma yok.” dedi.

Stajyer ve çıraklık mağdurları dikkat! Kademeli emeklilik çıkacak mı? SGK uzmanı açıkladı - 2. Resim

“HÜKÜMETİN ÇALIŞMA YAPMADIĞINI BİLİYORUM”

“Kademeli emeklilik konusu Türkiye’de 8 Eylül 1999 tarihine kadar ilk kez sigortalı olanlarda kadınlarda ve erkeklerde yaş şartı yoktu. 1 gün sonrasında 9 Eylül tarihinde sigortalı olup 30.04.2008 tarihine kadar sigorta girişi olan kişilerin emekli olabilmesi için kadınların 58, erkeklerin 60 yaşını tamamlamaları ve prim gün sayısı da 5975 günden 7000 güne çıktı” diyen Erdursun sözlerini şöyle sürdürdü:

“Prim gün sayısını da tamamlamaları gerekiyor. Bir çalışma olur mu, olur! Bir sonraki genel seçimde olabilir. Seçim zamanında mı olur, erken mi olur bilemeyiz. Ancak bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçiminde daha çok gündem olur. Hükümetin bu konuda şu anda ben bir çalışma yapmadığını biliyorum.”

Kaynak: Haber Global
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...