Tgrt Haber
09 Şubat 2024 06:09 - Güncelleme : 09 Şubat 2024 06:42

Trafik sigortasında 'poliçe' oyunu patladı: Meğer sistem hatalı diyerek...

Zorunlu hale getirilen trafik sigortasında, sigorta şirketlerinin poliçe oyunu ortaya çıktı. Birçok şirketin 'sistem arızası var' diyerek zorunlu poliçeyi kesmediği öğrenildi.

Editör: Şule Altınel / Kaynak: Türkiye Gazetesi
Trafik sigortasında 'poliçe' oyunu patladı: Meğer sistem hatalı diyerek...
Trafik Sigortası, Sigorta Şirketleri

Kanuni mecburiyet olarak Türkiye’de 29 milyon aracın yaptırması gereken Zorunlu Trafik Sigortası’nda 2 yıldır süren sıkıntı son aylarda yeniden had safhaya çıktı.

'SİSTEM HATALI' NUMARASI

Tarifeye göre 6 bin 300 TL’ye kesilecek trafik poliçesine fiyat teklifi vermeyen birçok sigorta şirketi, sistemlerinde hata gösterip zorunlu poliçeyi kesmiyorlar.

Kamuya ait sigorta şirketi ise, bayilerine gün içinde kullanılmak üzere kasko veya elementer poliçe kesilince, 1’e 1 trafik poliçe kesme imkânı veriyor.

Özel birçok sigorta şirketi ek mali tazminat ve çekici hizmeti gibi basit konuları ilave ederek, poliçe bedeline yüzde 50 gibi yüksek farklar çıkararak mecburi trafik poliçesi kesmeyi kabul ediyorlar.

VATANDAŞLAR MAĞDUR

Son bir yılda Türkiye'de trafiğe yaklaşık 945 bin yeni aracın girmesiyle piyasada mecburi poliçe geliri artarken, kaza sayılarında da yeni açılan yollar sebebiyle azalma oldu. Bütün bu olumlu gelişmelere karşılık, sigorta şirketlerinin, Hazine ve Maliye Bakanlığını takmayan tavırları ise azalmadı.

Türkiye'de kontrol edilmediği için 2 sigorta şirketinin içlerinin boşaltılıp, yüzbinlerce poliçe mağduru oluştuğu bir dönemde, trafik sigortalarını tarife üzerinden kesmemekte direten şirketlere, ciddi bir müeyyide de uygulanmıyor.

Sigortacılık Denetleme Kurumu ile Rekabet Kurumu'nun devreye girmesini isteyen vatandaşlar, bu kurul üyelerinin kendi akrabalarının araçlarının trafik poliçelerini kestirmek için küçük bir gayretin içerisine girmelerinin, soruşturmanın başlaması için yeterli olacağını söylediler.

Gününde trafik poliçesini yenileyemeyen vatandaş ise araç kullanmaktan vazgeçiyor. Devlete Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni (MTV) 2023 de katlamalı ödeyen araç sahipleri, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın trafik sigortasındaki arıza ve ek teminat ile zamlı poliçe oyununa son vermesini bekliyorlar.

Kaynak: Türkiye Gazetesi
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...