Tarih : 16.09.2021 - 12:18 Yorum : 0

Uluslararası Finans Enstitüsü bu ay TCMB'den faiz indirimi bekliyor

Uluslararası Finans Enstitüsü, TCMB'den bu ay 50 baz puan faiz indirimi bekliyor, yıl sonuna kadar 150 baz puan daha indirim öngörüyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü bu ay TCMB'den faiz indirimi bekliyor

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) TCMB'nin faiz indirimlerine Eylül ayında başlamasını bekliyor. Kuruluş tarafından hazırlanan CEEMEA Bölgesi Merkez Bankaları raporunda Türkiye'de muhtemelen büyüme endişelerinin enflasyon endişelerini aşacağı ve TCMB'nin bu doğrultuda yıl sonuna kadar 200 baz puan faiz indirimi yapacağı kaydedildi.

Raporda, "TCMB'nin beklenen gevşetme döngüsüne Eylül ayında 50 baz puan indirimle başlamasını bekliyoruz. Türkiye'de baz etkisinin azalması ile Kasım-Aralık döneminde manşet enflasyonda gerileme bekliyoruz. Ocak ayına kadar 150 baz puanlık ek indirim de muhtemel görünüyor" denildi.

IIF, TCMB'nin 2022 yılında ise daha az agresif faiz indirimlerine gideceğini tahmin ederken, 2022 sonunda gösterge faizi %15 öngördü. "TCMB'nin faiz indirimleri bankaların kredi faizlerini düşürmelerine imkan tanıyarak kredi talebini artırabilir" ifadelerini kullandı.

Etiketler : Tcmb Faiz İndirimi
 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber