2022-06-26 06:55:50 | Son Güncelleme : 2022-06-26 09:23:21

Yabancı yatırımcılar konutta rotayı Türkiye’ye çevirdi! İlk sırada Ruslar var

Son dönemde yabancıların Türkiye’den konut almasında büyük artış yaşandı. TÜİK’in verilerine göre mayısta yabancılara yapılan konut artışı yüzde 236 artış gösterirken sektör temsilcileri haziran ayında 400 bin dolara yükselen vatandaşlık sınırının alımlarda etkili olduğunu söylüyor. Geçen yıla göre 10 milyar dolarlık alım yapılırken ilk sırada Rusya yer alıyor.

Yabancı yatırımcılar konutta rotayı Türkiye’ye çevirdi! İlk sırada Ruslar var
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Konutla Türk vatandaşlığının 250 bin dolardan 400 bin dolara çıkarılmasına yönelik karar geçtiğimiz ay Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan karar bir ay sonra yürürlüğe girerken yabancıya gayrimenkul satışı adeta uçtu. TÜİK verilerine göre mayıs ayında yabancıya konut satışı geçtiğimiz yıla göre yüzde 236 arttı.

400 BİN DOLAR ŞARTI YABANCILARI HIZLANDIRDI

Sektör temsilcileri bu durumun vatandaşlık için gerekli minimum konut yatırımı tutarının 40 bin dolara yükseltilmesi yönündeki düzenlemeden etkilenmek istemeyen yabancıların hızlanan alımlarının mayıs ayındaki sert yükselişte etkili olduğunu belirtti.

RUSLAR İLK SIRADA

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle özellikle Rus vatandaşlar Türkiye’den konut alımlarını arttırdı. Rus ve Ukraynalıların mayısta yaptığı alımlar toplam yabancıya satışların yüzde 25'ini oluşturdu. TÜİK verilerine göre, Türkiye genelindeki konut satışları mayısta bir önceki aya göre yüzde 107,5 artarak 122.768 adet oldu. Satışların yaklaşık yüzde 5'i ise yabancı vatandaşlara yapıldı. Yabancılara konut satışı mayısta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 235,7 artarak 5.962 adet oldu.

10 MİLYAR DOLARLIK ALIM

Yabancılara konut satışı ülkeye döviz girdisi sağlaması nedeniyle ekonomi açısından önem teşkil ediyor. Sektör temsilcilerinin verdiği bilgiye göre, 2021'de yabancılara konut satışından elde edilen gelirin 10 milyar dolar düzeyinde olduğu tahmin ediliyor. Geçen yıl yabancılara toplam 58.576 adet konut satışı yapılmıştı. Bu yıl ilk beş ay toplamında yabancılara yapılan konut satışı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 70 artışla 26.753 adet oldu. Mayıs ayında yabancılara satışta, nisan ayında olduğu gibi yine Ruslar ilk sırada yer aldı. Rusya Federasyonu vatandaşları 1.275 konut alımı ile ilk sırada yer alırken, bunu 736 konut ile İran, 617 konut ile Irak vatandaşları izledi. Sektör temsilcileri yapılan alımda 13 Haziran tarihine dikkat çekerek “Vatandaşlık için alt limitin 13 Haziran itibarıyla yükseltilecek olması mayısta yabancıların alım sürecinin hızlanmasına neden oldu. Öne çekilmiş bir talep oluştu. Ancak bunun dışında bir de Rusya-Ukrayna faktörü var" diye konuştu.