Tgrt Haber
03 Ağustos 2021 15:42

Yangın bölgesinde rezervasyonların yüzde 10'u iptal

Turizm sektörü temsilcileri Akdeniz ve Ege'deki yangın bölgesinde her 5 rezervasyondan birinin yangınlar nedeniyle iptal olabileceğini belirtti. İç pazarda anlık rezervasyon iptalleri yüzde 10, uzun dönem rezervasyon iptalleri ise yüzde 20'ye vardı.

Yangın bölgesinde rezervasyonların yüzde 10'u iptal
Yangın, Antalya, Marmaris, Bodrum

Ege ve Akdeniz’de turizm bölgelerinde devam eden yangınlar turizm sektörüne neşter vurdu. Bölgede hem yangın hem de rezervasyon iptalleriyle mücadele eden sektörde iç pazarda anlık rezervasyon iptalleri yüzde 10, uzun dönem rezervasyon iptalleri ise yüzde 20'ye vardı.

Bloomberg’den Cemre Nur Karaca’nın haberinde Ege ve Akdeniz yangınlarla mücadele ederken bir de turizm sektöründen iptaller bölge ekonomisini etkilemeye başladı. Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, şu an için kaybın yüzde 10'civarında olduğunu, ancak ileriye dönük rezervasyonlarda yüzde 20'ye varan iptaller olduğunu söyledi.

Bülbüloğlu, “Satışlarda da bir düşüş gözlemliyoruz. Anlık kaybımız yüzde 5 ancak uzun dönem satışları durmuş durumda. Tek temennimiz, ülkemizin akciğeri olarak tanımlanan ormanlarımızdaki yangınların hızla söndürülmesi. Önceliğimiz elbette kurtarma çalışmaları, önümüzdeki günlerde söndürme çalışmalarının tamamlanmasını bekliyoruz. Ardından sektörümüzün geleceği için çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde değerlendirme yaptı.

İNGİLTERE’NİN KARARI BEKLENİYOR

Rusya, Ukrayna ve Polonya'dan gelen turist sayısında ciddi bir durağanlık olduğunu belirten Bülbüloğlu, " İngiltere'den gelecek kararı bekliyoruz. Oradan turist gelmesi sektörümüzü Eylül-Ekim ayları gibi toparlayacaktı. Şu an için Rusya, Ukrayna ve Polonya'dan gelen turist sayısında durağanlık yaşanıyor" açıklamalarında bulundu.

KUZEY EGE VE KARADENİZ'E KAYMA VAR

Pronto Tour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ise yerli turistin Kuzey Ege ve Karadeniz'e kaydığını söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Tabii önce ülkemiz ardından sektörümüz adına son derece üzücü bir durum. Satışlar yüzde 5 oranında düşmüş vaziyette ancak yerli turistin Güney Ege ve Karadeniz'e kaydığını görüyoruz. İnsanların tatil yapma ihtiyaçları devam ediyor. Yangınların söndürülmesi halinde hem rezervasyonda hem de satışların normale döneceğini düşünüyorum.”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun nisan-haziran dönemine ilişkin turizm istatistiklerine göre, turizm geliri ikinci çeyrekte 3 milyar 3 milyon 628 bin dolar olmuştu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) yüzde 73,1'i yabancı ziyaretçilerden, yüzde 26,9'u ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edilmişti. Yerli turist harcamaları ise 1. çeyrekte 6 milyon lira olarak açıklanmıştı.

UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...