Tarih : 24.08.2021 - 11:53 Yorum : 0

Yapılandırmaya büyük ilgi: 3,4 milyon kişi başvurdu

7326 sayılı Yapılandırma Kanunundan yararlanmak için 3 milyon 480 bin 533 mükellef başvururken, 69,1 milyar liralık alacak yapılandırıldı. Başvurular 31 Ağustos'ta sona erecek.

Yapılandırmaya büyük ilgi: 3,4 milyon kişi başvurdu

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren vergi ve ceza borçlarına yönelik yapılandırma için son gün yaklaşıyor. Buna göre yapılandırmada başvurular 31 Ağustos’ta tamamlanacak. Taksitler 3 yıla kadar vadelendirilecek.

7326 sayılı Yapılandırma Kanunundan yararlanmak için 3 milyon 480 bin 533 mükellef başvururken, 69,1 milyar liralık alacak yapılandırıldı.

MATRAH ARTIRIMINDA DEĞİŞİKLİK

Yapılandırılacak borçlar arasında vergi cezaları, SGK prim borçları, gümrük cezaları, öğrenci kredisi borçları, motorlu taşıtlar vergisi, taşıta ilişkin idari para cezaları bulunuyor. Borçların ilk taksit ödemeleri vergi dairelerine olan borçların için eylül ayında, Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçlar için ekim ayında yapılacak. Peşin ödemeler de ilk taksit ödeme zamanında gerçekleştirilecek. Yapılandırmanın bozulmaması içinse ilk iki taksitin düzenli ödenmesi ve ikiden fazla taksit ödemesinin aksatılmaması gerekiyor.

Yapılandırmada geçtiğimiz yıllara göre farklı olarak en önemli maddelerden bir tanesi mükelleflerin 2016-20 yılları arasındaki döneme ilişkin kazançlarında matrah artırımı yapabilecekler. Böylelikle geçmiş 5 yıllık dönem için mali incelemeye tabi tutulmayacaklar. Borcu olanlar yapılandırma için e-Devlet üzerinden başvuru gerçekleştirebiliyor.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber