Tgrt Haber
22 Şubat 2023 15:06 - Güncelleme : 22 Şubat 2023 15:30

Hasarlı bina bedelinin ne kadarını DASK, ne kadarını sigorta şirketi öder? Uzman isim tek tek anlattı

Merkez üssü Kahramanmaraş olan depremlerin ardından DASK’a yapılan başvuruların sayılarında artış yaşandı. Depremde kullanılamaz hale gelen evlere ait ödemelerin ne kadarını DASK’ın ödeyeceği ne kadarını sigorta şirketinin karşılayacağı tartışmalara neden oldu. Uzman isim bedellerin metrekare başına ödendiğini ifade ederek DASK’ın yaptığı hasar ödemesinden kalan tutarı sigorta şirketleri tarafından ödeneceğini, fark kalması durumunda ise bu bedelin arsa bedeli olduğunu dile getirdi.

Hasarlı bina bedelinin ne kadarını DASK, ne kadarını sigorta şirketi öder? Uzman isim tek tek anlattı
DASK, Deprem Sigortası, Deprem Poliçeleri

Kahramanmaraş’ta gerçekleşen depremlerin ardından hasar gören evlerin ne kadarını DASK’ın ödeyeceği ne kadarını sigorta şirketinin ödeyeceği tartışmalara neden oldu. Uzmanlar ödemelerin metrekare başına hesaplandığını ifade ederek tazminatların 640 bin liraya kadar çıkabileceğini ifade ediyor.

AFET KANUNU SİGORTASI NELERİ KAPSIYOR?

Quick Sigorta Teknik Genel Müdür Yardımcısı Serdar Karayel, deprem sigortası olarak bilinen DASK poliçelerinin, 6305 sayılı Afet Sigortaları Kanunu gereğince 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu dahilindeki bağımsız bölümlerine, tapuya kayıtlı ve özel mülkiyete tabi taşınmazlar üzerinde mesken olarak inşa edilmiş binalara, bu binalar içinde yer alan ticarethanelere, büro ve benzeri amaçlarla kullanılan bağımsız bölümlere ve doğal afetler nedeniyle devlet tarafından yaptırılan ya da verilen kredi ile yapılan meskenlere teminat sağladığını söyledi.

METREKARE BİRİM BEDELİ 3 BİN 16 LİRA

Karayel, bahse konu tanım içindeki tüm yapıların, ticari işletmeler de dahil olmak üzere DASK poliçesinden faydalanabileceğine dikkati çekerek, "DASK poliçeleri, sigortalı bağımsız bölümün metrekaresinin DASK’ın belirlediği yapı tarzına göre metrekare birim bedeli karşılığını alır. Her halükarda bu bedel, belirlenen azami bedeli geçemez. 25 Kasım 2022 tarihindeki tebliğ öncesi betonarme yapılan için metrekare birim bedeli bin 508 lira, diğer yapı tarzları için metrekare birim bedeli bin 40 lira ve azami tazminat tutarı ise 320 bin liraydı. Bu tarihten sonra çıkan tebliğ ile betonarme yapılarda metrekare birim bedeli 3 bin 16 lira, diğer yapı tarzları için 2 bin 80 lira ve azami tazminat tutarı da 640 bin lira olarak belirlenmiştir. Bu tebliğ öncesi yapılan poliçelerde güncel limitlerin geçerli olabilmesi için zeyilname ile bedel güncellemesi yapılmış olması şartı aranır" ifadelerini kullandı.

DASK HASAR ÖDEMESİNDEN KALAN PARA SİGORTA ŞİRKETİ TARAFINDAN ÖDENİR

Karayel ayrıca, 1 milyon liraya satılabilen bir evin ne kadarını DASK’ın ödeyeceğini ne kadarını ise sigorta şirketinin ödeyeceğini anlattı. Karayel, metrekare hesabının yapılmasının ardından DASK’ın ödediği ücretin kalanını sigorta şirketinin yaptığı hesapların ardından ödeyeceğini, kalan farkında ise arsa bedeli olduğunu dile getirdi.

HASAR İHBARI NASIL YAPILIR?

DASK poliçelerinin, sadece yıkılan binalar için değil, kısmi hasara uğrayan binaların hasarını da karşıladığını kaydeden Karayel, "Deprem hasarlarında DASK poliçeleri olan ve depremde binaları hasar gören sigortalılarımız, ALO DASK 125, DASK kurumunun internet sitesinden DASK adına zorunlu deprem sigortası poliçesi düzenleyen sigorta şirketi, yetkili acentelerinden veya e-Devlet üzerinden hasar ihbarında bulunabilir. Deprem teminatı içeren herhangi bir konut ve iş yeri poliçesi olan sigortalılar, poliçelerinin tanzim edildiği sigorta şirketleri veya yetkili acentelerinden hasar ihbarlarında bulunabilir" diye konuştu.

TRAFİK SİGORTASI HASARI ÖDEMEZ

Quick Sigorta Oto Sigortaları Koordinatörü Direktörü Seyda Köksal, deprem bölgesini kapsayan 11 ilin tamamında toplam sigortalılık oranının yüzde 7,5 civarında olduğu bilgisini vererek, "550 bin civarında kasko poliçesi olduğunu biliyoruz. Bu poliçelerin tamamı içeriğinde deprem teminatı varsa deprem hasarını karşılayacak nitelikte olan poliçelerdir. Sigortalılarımızın burada dikkat etmesi gereken konu şu; poliçelerinin açıklamasında depreme ilişkin herhangi bir muafiyet bulunup bulunmadığının, deprem teminatının yer alıp alınmadığının kontrol edilmesi. Sigorta sektöründe halihazırda 4 tane farklı ürün var. Dar kasko dediğimiz kasko poliçesinin içinde, sınırlı kasko dediğimiz ürünün içinde deprem teminatı bulunmaz. Genişletilmiş kasko ya da tam kasko ürününde deprem teminatı yer alır. Aracı hasar gören bir kişinin halihazırda kasko poliçesi yoksa yürürlükte bulunan trafik sigortası bu hasarı maalesef ödemez. Çünkü trafik sigortası, 3. şahıslara verilecek herhangi bir hasarı maddi ve manevi olacak şekilde tedaviyi karşılar. Dolayısıyla kişinin aracı için yaptırdığı kasko poliçesi yoksa deprem hasarı bu kapsamda değerlendirilemez" dedi.

 

Kaynak: İHA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Ali özgüven22 Şubat 2023 20:56

Özgüven

Sonraki Haber Yükleniyor...