Tgrt Haber
25 Şubat 2023 14:23 - Güncelleme : 25 Şubat 2023 14:42

İnşaat sektöründen ortak karar: 11 ilde inşaat malzemesi fiyatları sabitlenecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, sektör temsilcileri ile bir araya geldiği toplantıda önemli açıklamalar yaptı. Hisarcıklıoğlu “Devletimizin başlatacağı deprem konutları inşa projesine bizden de bir katkı olsun diyorlar, bu kapsamda deprem bölgesine yapılacak konutlarda kullanılacak inşaat malzemeleri için fiyat sabitleme taahhüdü veriyorlar" dedi.

İnşaat sektöründen ortak karar: 11 ilde inşaat malzemesi fiyatları sabitlenecek
Rıfat Hisarcıklıoğlu, Deprem, İnşaat

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, inşaat malzemeleri üreten sektör meclisi temsilcileri ile bir araya geldiği basın toplantıda hükümetin başlatacağı deprem konutları inşa projesine katkı vermek istediklerini belirterek, "Bu kapsamda deprem bölgesine yapılacak konutlarda kullanılacak inşaat malzemeleri için fiyat sabitleme taahhüdü veriyorlar" açıklamasını yaptı.

BARINMA İHTİYACI OLAN KİŞİLERİN SAYISI 1,7 MİLYONA ULAŞTI

TOBB'un diğer yönetim kurulu üyelerinin de video konferans yönetimiyle katıldığı toplantıda Hisarcıklıoğlu, "asrın felaketi" olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin 11 ili ve yaklaşık 14 milyon insanı etkilediğini dile getirdi. Yaklaşık 50 bin kişinin depremde hayatını kaybettiğini, 173 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olarak tespit edildiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, "Evsiz veya barınma ihtiyacı olanların sayısı toplamda 1,7 milyon kişiye ulaştı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Hayatını kaybeden insanlarımızın yakınlarına ve depreme maruz kalan vatandaşlarımıza sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun." dedi.

3 KEZ BÖLGEYE GİTTİK

Hisarcıklıoğlu, depremzedelerin normal hayatlarına dönebilmeleri için çalışmalar yaptıklarını belirterek, afetten etkilenen şehirleri el birliğiyle ayağa kaldıracaklarını vurguladı. Bu amaçla harekete geçtiklerine işaret eden Hisarcıklıoğlu, "İnşaat malzemeleri üreten 7 sektör meclisimizle bir araya geldik. Oda ve borsalarımız ve sektör meclislerimiz ilk günden itibaren müthiş bir seferberlik içinde hareket etti. TOBB camiası olarak 6 uçak, 7 gemi ve 3 bin 900 tır yardım malzemesi, 41 tır çadır, 970 konteyner, 141 seyyar mutfak, 551 iş makinesi ve mobil vincin bölgeye sevkini sağladık." bilgisini paylaştı. Hisarcıklıoğlu, mağdur vatandaşların yanında olmak için 3 kez bölgeye gittiklerini bildirerek, yaşanan felaketi yerinde gördüklerini, vatandaşların acısını paylaştıklarını yarın akşam da bölgede olacaklarını kaydetti.

İNŞAAT MALZEMELERİNDE SABİT FİYAT SÖZÜ

Bu süreçte halkın ve özel sektörün dünyaya örnek olacak bir dayanışma örneği gösterdiğini ve deprem bölgesine her türlü yardımı intikal ettirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: "Madencilerimiz, arama-kurtarma ekipleri, ilk günden itibaren organize olarak arama kurtarma çalışmalarına destek oldu. Huzurlarınızda canları pahasına bu fedakarlığı gösteren ülkemiz madencilerine ve imkânı ölçüsünde yardımda bulunan şirketlerimize, vatandaşlarımıza burada çalışan kardeşlerimize teşekkür etmek istiyorum. Aramızda olan sektörlerimiz bununla yetinmiyor ve büyük adım daha atma kararı alıyor. Devletimizin başlatacağı deprem konutları inşa projesine bizden de bir katkı olsun diyorlar. Bu kapsamda deprem bölgesine yapılacak konutlarda kullanılacak inşaat malzemeleri için fiyat sabitleme taahhüdü veriyorlar. Ham madde ve girdi maliyetlerinde artış olmadığı sürece deprem bölgesine yönelik fiyat sabitlemesine gidiyorlar. Depremden etkilenen 11 ilde yapılacak konutlarda kullanılması öngörülen inşaat malzemelerinde fiyat artırılmaması noktasında mutabakata vardılar. Kendilerine teşekkür ediyorum."

Kaynak: AA
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...