Tgrt Haber
29 Şubat 2024 12:04 - Güncelleme : 29 Şubat 2024 12:30

ABD'den F-16'lar için teklif mektubu Türkiye'ye geldi

Son dakika haberi: 40 yeni F-16 Blok-70'in tedariki, mevcut 79'unun ise modernizasyonu, mühimmat ve teçhizatı içeren talebe ilişkin ABD'den 'Taslak Teklif ve Kabul Mektubu' Türkiye'ye ulaştı.

Editör: Murat Makas / Kaynak: tgrthaber.com.tr
F-16,ABD,MSB

Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, F-16 tedariki ve modernizasyonu konusunda son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kaynaklar, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları doğrultusunda 40 adet yeni F-16 Blok-70'in tedariki ve mevcut 79 adet F-16'nın modernize edilmesi ile bunlara ait mühimmat, malzeme ve teçhizatı içeren talebe ilişkin ABD tarafından gönderilen "Taslak Teklif ve Kabul Mektupları"nın Bakanlığa ulaştığı, ilgili birimlerin gerekli inceleme ve değerlendirmelere başladığı belirtildi.

İki tarafın incelemelerin tamamlamasının ardından bir araya geleceğini ifade eden kaynaklar, bu görüşmede ortak inceleme ver değerlendirmeler yapılacağını kaydetti. Sonrasında da anlaşmanın nihayetlendirileceğini ve takvimin işlemeye başlayacağını aktaran kaynaklar, "Fiyatlandırma liste ve ürünler üzerinden yapılacaktır. Nihai anlaşma safhasına gelindiğinde bu anlaşmanın toplam maliyeti ortaya çıkacaktır. Üretim ve modernizasyon faaliyetlerinin Türkiye’de yapılmasına yönelik teklifimiz ABD makamlarına iletilmiştir." ifadelerini kullandı.

ABD'den F-16'lar için teklif mektubu Türkiye'ye geldi - 1. Resim

"EUROFİHGTER KONUSUNDA ALMANYA'NIN OLUMLU YAKLAŞIMI BEKLENİYOR"

Bakanlık kaynakları, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler'in İngiltere ziyareti sırasında Eurofighter konusunun gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruları da yanıtladı.

Kaynaklar, "Sn. Bakanımız resmi bir davet üzerine İngiltere’yi ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyarette ikili ve bölgesel savunma ve güvenlik konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bu ziyaretteki gündem başlıklarından biri de Eurofighter konusu olmuştur. Eurofighter konsorsiyumu ülkelerinden Almanya’nın bu konudaki olumlu yaklaşımı beklenmektedir. İngiltere ve üretici firma temsilcileri ile teknik görüşmelere devam edilmektedir." dedi.

MALAMAN DENİZ MAYINI, DIŞA BAĞIMLILIĞI SONA ERDİRECEK

Ayrıca, TÜBİTAK kaynaklı başlatılan ve Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri ana yükleniciliğinde MALAMAN deniz mayınının tam ölçekli patlatma provasının başarıyla gerçekleştirildiği ve Deniz Kuvvetleri envanterine girmesiyle dışa bağımlılığın sona ereceği ifade edildi.

Bunun yanında, ASFAT ana yükleniciliğinde yürütülen Açık Deniz Karakol Gemileri Projesi'nin ilk gemisi "TCG AKHİSAR"ın denize inişinin ardından havuzlama sürecinin başarıyla tamamlandığı bildirildi.

Kaynak: tgrthaber.com.tr
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...