23˚
İstanbul
23˚
açık
Nem %48
Rüzgar 5.03 /s
Perşembe
25˚/17˚
Cuma
25˚/19˚
Cumartesi
25˚/17˚
Pazar
25˚/17˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-06-07 12:02:58

Bakan Dönmez duyurdu! Doğal gaz keşfinin ardından yeni müjdeler yolda

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin sondaj çalışmaları hakkında canlı yayında açıklamalarda bulundu ve yeni bir müjdenin gelebileceğinin sinyalini verdi.

Bakan Dönmez duyurdu! Doğal gaz keşfinin ardından yeni müjdeler yolda
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Türkiye sondaj çalışmalarına hız vererek devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi yapıldığını açıkladı. Bu doğal gaz keşfi ile birlikte Karadeniz'deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı.

DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK

Bu müjdeli haberin ardından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, canlı yayında yeni bir müjdenin geleceğini belirtti.  Bakan Dönmez, toplam 540 milyar metreküplük rezervin Türkiye’nin 25 yıllık ihtiyacına bedel olduğunu açıkladı. Türkiye’de özellikle doğal gaz kullanıma değinen Bakan Dönmez, “540 milyar metreküple birlikte Türkiye özellikle doğal gazda tüketen ülkeden üreten ülkeye ilerlediğimizi gösteriyor. Önemli miktarda ithalatı azaltmış olacağız. Bulduğumuz her bir varil petrol, doğal gaz bu bağımlılığı azaltacaktır. Türkiye ekonomisini rahatlatması açısından, daha hızlı gelişmek açısından dışa bağımlılığı azaltmak gerekiyor” ifadelerini kullandı

YENİ MÜJDELER GELEBİLİR

Sondaj çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakan Dönmez, “Şu anda Sakarya Gaz Sahası'nın kuzey doğusunda çalışıyorlar. Bu yıl içerisinde güney ve batısında keşif maksatlı sondaj kuyusu açabiliriz. Bir takım tahminlerle ilerliyorsunuz. Şimdi daha rahatız. Oradaki kaynak yapıya hakimiz. Sismik verilerle elde ettiğimiz sonuçlara göre sondaj yapmadan ciddi oranda öngörülebilirlikle ilerleyebiliyorlar. Düne göre çok daha ümitliyiz. İlave rezerv ve keşifler bulabileceğimiz yönünde. Amasra-1, Tuna-1'de olduğu gibi” şeklinde konuştu.

2023 YILINDA KULLANIMA BAŞLAYACAK

Doğu Akdeniz 8 sondaj yapan Türkiye önemli bir tecrübe kazandı. Filo sayısında artış ile birlikte işlemlerinin hızlandırılarak devam eden Türkiye, çalışmaların tamamlanması ve gazın karaya çıkması ile birlikte 2023 yılında kullanıma başlayacak.

"25 YILLIK ÜRETİM PLANINDAN BAHSEDİYORUZ" 

Planlamanın yapıldığını belirten Dönmez, yerli ve yabancı firmalar ile de görüşmelere başladıklarını söyledi. Bakan Dönmez, “Kıyıda temelini attığımız karada işleme tesislerinin bitirilmesi gerekiyor. Bir de şüphesiz denizden karaya çekilecek hat var. 160-170 km'lik hat olacak. Çok daha uzun metrajlı boru hatları yapıldı.25 yıl gibi işletme planından bahsedebiliriz. Ortalama 25 yıllık üretim planından bahsediyoruz. Demek ki maksimum seviyelerde yılda 15-20 milyar metreküp doğal gaz üretiminden bahsediyoruz. Bu teorik olarak konutlarda tüketilen doğal gazın tam karşılığı. Tabi biz gazı sisteme verdikten sonra gazı adreslemiyoruz" ifadelerini kullandı

DOĞU AKDENİZ’DE SONDAJ ÇALIŞMASI

Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarına ilişkin bilgi veren Bakan Dönmez, “Doğu Akdeniz'de KKTC ve Türkiye'nin TPAO'ya vermiş olduğu sahalarda 8 sondaj yaptık. Bugüne kadar somut keşifle sonlandıramadık. Oradaki sondajlar formasyonu daha yakın tanıtma imkanı sunmuş oldu. Bazı olumlu işaretlerin olduğu sondajlar var. Belki onlara yakın sahalarda yeni sondaj kuyusu açabiliriz. Yavuz Sondaj Gemimizin de uzun süreli bakım çalışması var. Şu anda da o periyot içerisindeyiz. Bu bittikten sonra orada sondajlara başlayacağız" dedi.

Etiketler