25˚
İstanbul
25˚
açık
Nem %44
Rüzgar 4.53 /s
Perşembe
25˚/18˚
Cuma
26˚/20˚
Cumartesi
26˚/18˚
Pazar
26˚/18˚
25 Mayıs 2022 Çarşamba
2021-12-15 14:05:24

Bilim Kurulu Kararları: Online eğitime geçilecek mi? Omicron varyantında son durum!

Bilim Kurulu kararları, bugün 17:30’dagerçekleşecek Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında açıklanacak. Kurulun toplanacağına dair çıkan haberlerin ardından gözler kurulun alacağı kararlara çevrildi. Omicron varyantının önemli gündem başlıklarından biri olacağı toplantı, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığından video konferans yöntemi ile gerçekleştirilecek. Peki Bilim Kurulu kararları ile birlikte online eğitime geçilecek mi? Omicron varyantında son durum ne?

Bilim Kurulu Kararları: Online eğitime geçilecek mi? Omicron varyantında son durum!
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Koronavirüs Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca başkanlığında video konferans yöntemi ile bir araya gelecek. Önemli konu başlıklarının yer alacağı toplantının ana gündem konusu ise son günlerde tüm dünyayı etkisi altına almaya başlayan Omicron varyantı olacak. Varyantın en son Türkiye’de de görünmesiyle birlikte yeni önlemler alınacağını duyuran Sağlık Bakanı, toplantının ardından yazılı açıklama yapacak. Omicron varyantı nedeniyle alınacak kararları merak eden vatandaşlar, “Online eğitime geçilecek mi?”, “Omicron varyantında son durum ne?" sorularına cevap aramaya başladı.

OMİCRON VARYANTINDA SON DURUM

Koronavirüsün son varyantı olarak bilinen Omicron varyantı, tüm dünya ülkeleri açısından oldukça önemli durumlardan biri haline geldi. Çok sayıda ülke, varyantın ilk olarak görüldüğü ülkelere seyahat kısıtlaması getirirken, Türkiye de bu ülkeler arasında yer alıyordu. Geçtiğimiz günler de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu son dakika açıklamasıyla alınan tüm tedbirlere rağmen omicron varyantına rastlanan 6 kişinin olduğu bildirilmişti. Bu duyurunun ardından gözler varyanta karşı alınacak yeni tedbirlerin ne olacağına çevrildi.

Bugün saat 17:30’da gerçekleştirilecek olan Bilim Kurulu Toplantısı’nın en önemli gündem maddesi, Omicron varyantı olacak. Yeni varyantın Türkiye genelinde İstanbul’da 1, İzmir’de 5 olmak üzere toplamda 6 kişide görülmüş olması alınacak yeni tedbirlerin ne olacağına dair merak oluşturmuş durumda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapmış olduğu açıklamada merak edilecek bir durum olmadığını, omicron varyantının tespit edildiği kişiler için hastaneye ihtiyaç duyulmadığını, belirtilerin de hafif olduğunu vurgulamıştı.

VATANDAŞIMIZIN TEDBİRLERE DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ

Bakan Koca durumu şu sözlerle ifade etti:

“Merak etmeyin. Şu ana kadar toplam 6 vakamız tespit edildi, 1'i İstanbul'da 5'i İzmir'de olmak üzere. Bu 6 vakanın hastane ihtiyacı olmadı. Son derece belirtileri hafif, ayaktan takip edilen, herhangi bir sorunu olmayan hastalar. Omicron varyantıyla ilgili vatandaşımız bu anlamda tedirgin olmasın. Bu varyantla ilgili şu anki bilgiler, bulaştırıcılığı daha fazla olduğu ama etkisinin, ön bilgilerle daha düşük olabileceği şeklinde düşünüyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da vatandaşımızın tedbirlere devam etmesini istiyoruz.”

Yeni varyantın bulaştırıcılık hızının yüksek olması ve bugüne kadar 6 kişide görülmesi, ülke genelinde büyük bir paniğe neden olsa da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın yapmış olduğu açıklamalar vatandaşın yüreğine su serpmiş durumda. Fakat omicron varyantı tedbirleri kapsamında alınacak kararlar ve bugün gerçekleştirilecek olan Bilim Kurulu toplantısı sonrası yapılacak olan yazılı açıklamada hangi konulara değinileceği büyük bir merak konusu.

ONLİNE EĞİTİME GEÇİLECEK Mİ?

Omicron varyantının ülke sınırları içerisinde görülmüş olması, özellikle çocukları öğrenci olan veliler tarafından endişeyle karşılandı. Yüz yüze eğitimin devam ettiği bugünlerde yeni bir varyantla panik ortamının yeniden oluşması, bugün gerçekleştirilecek Bilim Kurulu toplantısından çıkacak kararların merakla beklenmesine neden oldu. Veli ve öğrenciler, omicron varyantına karşı alınacak önlemler kapsamında online eğitime yeniden geçilip geçilmeyeceği yönünde net bir açıklama bekliyor. Bu konuda henüz bir bilgi verilmemiş olması, gözlerin Bilim Kurulu Toplantısı’na çevrilmesine sebep oldu. Bu akşam toplantı sonrasında yapılacak yazılı açıklamayla soru işaretleri giderilmiş olacak. Konuyla ilgili gelişmeleri haberimizden takip edebilirsiniz.

Etiketler