Tarih : 26.10.2021 - 10:36 Yorum : 0

Çevreci ressamın evi kundaklandı mı? Gözyaşları içinde basın açıklaması yaptı

Trabzon’un Sürmene ilçesinde, çevre sorunlarına eserleriyle dikkat çekmeye çalışan ressam Gökçe Erhan’ın 2 katlı ve yöresel mimarili evi, deniz ekosistemine zarar verdiği iddiasıyla kültür balıkçılığı tesislerine karşı basın açıklamasına saatler kala çıkan yangında kül oldu. Jandarma yangının çıkış nedeni ile ilgili ‘kundaklama şüphesiyle inceleme başlattı.

Çevreci ressamın evi kundaklandı mı? Gözyaşları içinde basın açıklaması yaptı

Karadeniz Bölgesi’nde çevre sorunlarına çizdiği tablolarla dikkat çeken ressam Gökçe Erhan’ın, tek yaşadığı, Gökçesu Mahallesi’ndeki 2 katlı ve yöresel mimarili evinde, cumartesi akşamı belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Yangında son anda evden çıkan Erhan’ın ihbarı üzerine adrese itfaiye ekipleri sevk edildi. Yangında ev, kullanılamaz hale geldi, Erhan’ın tabloları da küle döndü.

JANDARMA ‘KUNDAKLAMA’ ŞÜPHESİ İLE İNCELEME BAŞLATTI

Ressam Gökçe Erhan, deniz ekosistemine zarar verdiği iddiasıyla kültür balıkçılığı tesislerine karşı basın açıklaması için çağrıda bulundu. Erhan’ın basın açıklamasına saatler kala evinin yanması üzerine jandarma ekipleri, çıkış nedeni henüz belirlenemeyen yangınla ilgili ‘kundaklama’ şüphesiyle inceleme başlattı.

GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE AÇIKLAMA YAPTI

Ressam Gökçe Erhan, evi yanmasına rağmen deniz ekosistemine zarar verdiği iddiasıyla kültür balıkçılığı tesislerinin kurulmasına karşı düzenlenen basın açıklamasına katıldı. Çamburnu Doğa Kültür Sanat Derneği, Sürmene Yeniçam Balıkçı Kooperatifi üyeleri ve bölge halkının katıldığı açıklamada gözyaşları içinde konuşan Erhan, “Bu projeler, geçimini balıkçılıkla sağlayan aileleri son derece olumsuz etkileyecektir. Kültür balığı tesisi için düşünülen bölge, görüntü kirliği oluşturacak ve genel estetiği bozarak yerel turizmi etkileyecektir. Kafeslerde kullanılacak yemler, doğal ortamdaki deniz balıklarının besin zincirinin bozulmasına neden olacaktır. Denizlerde yakalanan küçük balıklar, çiftliklerde yem olarak kullanılacağı için küçük deniz balıkları soyları tükenmekte olacak ve hamsi kültürü tehdit altına girecek. Bu projeye kesinlikle karşıyız. Çamburnu’na kimse kafes saplayamaz” diye konuştu.

"DENİZİ KAYBETTİĞİMİZDE GERİ DÖNDÜRÜLEMEZ"

Evinin yandığını hatırlatan Erhan, "Biz atalarımızdan kalan aile evimizi kaybetmiş olsak da bu geri getirilebilir bir şey. Ben bir ressam olarak oradaki her ayrıntıyı aynı şekilde resmedebilirim. Yanan evimi tekrar ayağa kaldırabilirim ama denizi kaybettiğimizde bu geri döndürülemez” dedi. Gökçe Erhan, konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

KAYMAKAM: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sürmene Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya, AA muhabirine, yangının 23 Ekim Cumartesi günü çıktığını ve evin kullanılamaz hale geldiğini söyledi. Kaya, olay yeri ekiplerinin gerekli çalışmaları yaptığını belirterek, "Yangının çıkış sebebi henüz itfaiye ve olay yeri incelemenin raporu çıkmadığı için belli değil. Soruşturma açıldı, devam ediyor. Konu adli makamlar tarafından inceleniyor." dedi.

HALUK LEVENT'TEN ÇAĞRI

Trabzon’un Sürmene ilçesinde, çevre sorunlarına eserleriyle dikkat çekmeye çalışan ressam Gökçe Erhan’ın (37) iki katlı ve yöresel mimarili evinin yanmasının ardından sanatçı Haluk Levent, Erhan için çağrıda bulundu.

VALİLİK: YANGIN BACADAN ÇIKTI

Konuyla ilgili Trabzon Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada "İlimiz Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu Mahallesi Gökçesu mevkiinde 23 Ekim 2021 Cumartesi günü saat 19:55’te alınan ev yangını ihbarı üzerine itfaiye ekipleri olay yerine yönlendirilmiş, Gökçe Erhan adlı şahsa ait iki katlı ev itfaiyenin tüm müdahalesine rağmen yanmış ve kullanılamaz hale gelmiştir. Söz konusu yangınla ilgili araştırma yapmak üzere Jandarma tarafından görevlendirilen Asayiş ve Olay Yeri İnceleme Timlerinin ilk incelemesinde; yangının başladığı sırada ev sahibi Gökçe Erhan’ın evde bulunduğu tespit edilmiştir. Gökçe Erhan jandarmaya verdiği ilk ifadesinde yangının evin arkasındaki baca kısmından küçük çaplı başladığını, evdeki bilgisayarlarını tahliye ederken yangının büyüdüğünü, kendisinin şüphelendiği veya şikâyetçi olduğu kişi veya kişilerin bulunmadığını beyan etmiştir.

 
 
YORUM YAPIN

 
 
© 2004 - TGRT Haber