2021-09-30 06:20:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400 için ABD ile sürtüşmeye değdi

Amerikan New York Times gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi gazetesine taşıdı. Erdoğan, Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri almasının NATO ittifakına zarar verdiği eleştirileri reddederek, Amerika’nın Patriot füze savunma sistemini satmış olsaydı S-400’leri almak zorunda olmayacaklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400 için ABD ile sürtüşmeye değdi
fotoğrafı büyüt
Fotoğrafı Paylaş

Amerikan New York Times gazetesi, Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu haftasında New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin S-400'lerle ilgili bölümünü yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Soçi’de Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirdiği zirve sonrasında Erdoğan’ın Rus savunma sistemini satın alarak Batı ve NATO’nun  altını oyduğu yönündeki eleştirileri reddettiği belirtildi. Haberde ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın NYT yayın kuruluna yaptığı açıklamada, hem NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in hem de dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'nin silah tedarikçilerini seçme hakkını teyit ettiğini hatırlatarak, "Kendi silahlarımızı alıyoruz." ifadesini kullandı.

“S-400 BUNA DEĞERDİ”

Erdoğan ayrıca “Amerika’nın Türkiye’ye Patriot füze savunma sistemini satmış olsaydı, S-400'leri almak zorunda kalmayacaktık." değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’nin S-400'leri almasının ABD ile yol açtığı sürtüşmelere değip değmediğine yönelik soruya ise Erdoğan, "Bence buna değerdi. Savunmamızı istediğimiz gibi güçlendirebiliriz." cevabını verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca Türkiye-ABD ilişkilerinin temel olarak önemini koruduğuna işaret ederek, "Türkiye'nin ABD ile uzun yıllara dayanan bağları var. Bunun korunarak güçlendirilmesi gerekiyor." ifadesini kullandı.

Etiketler