Tgrt Haber
13 Şubat 2024 17:12 - Güncelleme : 13 Şubat 2024 17:14

Erzincan'daki toprak kaymasında adli soruşturma başlatıldı! 

Erzincan'da altın madeninde toprak kayması meydana geldi. Toprak altına işçilerin olduğu öğrenilirken olayla ilgili soruşturma başlatıldı. 

Editör: Mutluhan Yıldız / Kaynak: TGRT Haber
Erzincan'daki toprak kaymasında adli soruşturma başlatıldı! 
Erzincan, Maden, Altın

Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeninin bulunduğu geniş bir alanda toprak kayması meydana geldi. Olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edilirken bölgede kapsamlı arama kurtarma çalışmalarına başladı.

ERZİNCAN VALİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Yaşanan facianın ardından Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, "Şu anda o bölgede olan arkadaşların tespiti yapıldı. Net bilgi vermek için beklemek lazım. Kamuoyunu kısa bir süre sonra bilgilendireceğim. 25 dakika içerisinde Erzincan'dan varmış olduk. Şu anda o bölgeye vardık. Bu işlemde toprak dışarı çıkarılıp istifleniyor. O sırada bir toprak kayması gerçekleşiyor. Bütün arkadaşlarımız bunun nedeni üzerinde çalışıyorlar." dedi. 

İHMAL Mİ VAR? 

Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun ise TGRT Haber'e yaptığı açıklamada, "Heyelandan kaynaklanan bir sorun. Umuyoruz ki önemli bir kaybımız yoktur. Net olmamakla birlikte 10-12 kişinin problem yaşadığı belirtiliyor. Arama kurtarma ekipleri sevk edildi. Sayın Valimiz olay yerinde. Az bir kayıpla inşallah sonuçlanır. Henüz net rakam yok. O bölgede yıllardır altın madeni çalışması vardı. Olayın sebebine ilişkin henüz net bilgi yok. 13-14 senedir madende çalışma devam ediyor. Şimdiye kadar böyle bir hadise yaşanmamıştı. İhmal olup olmadığıyla ilgili de bir bilgi gelmedi henüz. Bu büyük kayma 1-2 kişinin ihmali ile olması mümkün değil. 400 personelle işçilerimiz arıyoruz, en az 9 işçinin toprak altında..." diye konuştu.

Erzincan'daki toprak kaymasında adli soruşturma başlatıldı!  - 1. Resim

SORUŞTURMA BAŞLATILDI!

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, sosyal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, "Erzincan'ın İliç ilçesinde maden sahasındaki toprak kayması ile ilgili İliç Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmış olup 4 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir" dedi. 

ŞİRKETTEN İLK AÇIKLAMA 

Anagold Çöpler Altın Madeni işletmemizde, 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımızda meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz.

Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz. Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi. 

Erzincan'daki toprak kaymasında adli soruşturma başlatıldı!  - 2. Resim

Tüm faaliyetlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alan bir kuruluş olarak bu zor zamanlarda da hem çalışanlarımız hem de paydaşlarımız ile birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Şeffaflık ilkemiz kapsamında gerekli merciler ve kamuoyunu gelişmelerle ilgili sürekli bilgilendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

AFAD'DAN İLK AÇIKLAMA: 9 İLDEN EKİPLER SEVK EDİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), yaşanan felaket ardından olay yerine 9 ilden personel sevk edildiğini açıkladı.

AFAD'dan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün saat 14.00 sıralarında Erzincan ilimiz İliç ilçesinde bir maden ocağında toprak kayması meydana gelmiş olup göçük altında vatandaşlarımız olduğu bilgisi alınmıştır. Olay bölgesine Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il AFAD müdürlüklerimizden personel sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz."

Erzincan'daki toprak kaymasında adli soruşturma başlatıldı!  - 3. Resim

SİYANÜR SIZDIRAN MADEN OCAĞI

Öte yandan, Erzincan’ın İliç ilçesinde bulunan ve söz konusu olan altın madeninden geçtiğimiz yıllarda yaşanan siyanür sızıntısı nedeniyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, firmaya 16,4 milyon lira para cezası kesmiş ve madenin faaliyetini durdurmuştu. Faaliyetlerine ara veren altın maden üç ay sonra yeniden açılmıştı.

Kaynak: TGRT Haber
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...